PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mikołajki, koncerty, targi twórców. Moc atrakcji w ten weekend w Gdańsku

Mikołajki, koncerty, targi twórców. Moc atrakcji w ten weekend w Gdańsku
Ten weekend w Gdańsku obfituje w wydarzenia mikołajkowe dla najmłodszych, i muzyczne - m.in. za sprawą rozpoczynającego się festiwalu Actus Humanus. Warto zajrzeć też do Filharmonii Bałtyckiej i Starego Maneża.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akademie Für Alte Musik Berlin należy dziś do czołówki światowych orkiestr grających na instrumentach historycznych
Akademie Für Alte Musik Berlin należy dziś do czołówki światowych orkiestr grających na instrumentach historycznych
mat. prasowe

 

W piątek, 3 grudnia, rozpoczyna się w Gdańsku Actus Humanus 2021, czyli największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie. W programie premierowe koncerty i prawykonania z udziałem wybitnych, polskich i zagranicznych wirtuozów wykonawstwa historycznego. Koncerty odbywać się będą w kilku gdańskich lokalizacjach. Zabrzmią m.in. utwory instrumentalne i kantatowe przedstawicieli kilku pokoleń Bachów, koncerty mistrzów włoskich - Antonia Vivaldiego i Francesca Geminianiego - a także symfonie Williama Boyce’a, czołowego kompozytora angielskiego XVIII wieku oraz bożonarodzeniowe dzieła liturgiczne Marca-Antoine’a Charpentiera.

- Mroczny grudniowy czas oczekiwania na najważniejsze święta ponownie rozświetlać będzie feeria wibrujących dźwięków w najlepszym wydaniu - zapraszają organizatorzy. - Muzyka minionych epok i my, słuchacze XXI wieku, odkrywający w niej wszystko, co najważniejsze. Dwadzieścia koncertów w dziesięć dni, najwybitniejsi polscy i europejscy artyści, muzyka od średniowiecza do późnego baroku. Dwie serie koncertów, recitale, występy kameralne i orkiestrowe.

W ten weekend wystąpi m.in. Akademie Für Alte Musik Berlin oraz Sunhae Im (sopran solo) z programem „Johann Sebastian Bach: Kantaten und Konzerte” (piątek, godzina 20:00, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50), oraz Rinaldo Alessandrini (kierownictwo artystyczne, klawesyn) i Concerto Italiano z reperturarem takich twórców, jak Johann Sebastian Bach, Johann Bernhard Bach, Johann Ludwig Bach i Wilhelm Friedemann Bach (sobota, godzina 20:00, Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43-44). Niedziela należeć będzie do Arte dei Suonatori i Marcina Świątkiewicza (kierownictwo artystyczne, klawesyn), kompozycji Carla Philippa Emanuela Bacha - Hamburger Sinfonien Wq 182. Początek o godzinie 20:00, Dwór Artusa (ul. Długi Targ 43-44). Ponadto w programie ciekawe recitale polskich i zagranicznych twórców - start godz. 17:30, różne lokalizacje.

Więcej: Actus Humanus 2021: „Słuchając muzyki można zapomnieć na chwilę o tym, co tu i teraz”

 

czworo uśmiechniętych muzyków pozuje z instrumentami na dziedzińcu
Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 r. i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter
mat. prasowe

 

Ciekawy program muzyczny w ten weekend przygotowała też Filharmonia Bałtycka (ul. Ołowianka 1). W piątek, 3 grudnia, odbędzie się koncert z udziałem Cracow Guitar Quartet, za sprawą którego Salę Koncertową wypełnią dzieła kompozytorów XIX i XX wieku, przynależących do kultury śródziemnomorskiej. Dominować będzie pogodny nastrój, tak potrzebny w zimowe dni grudnia, który Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przywoła prowadzona przez swojego dyrektora artystycznego maestro George’a Tchitchinadze.

W repertuarze znalazło się „Concierto Andaluz” Joaquina Rodrigo - jedna z rzadkich kompozycji napisanych na kwartet gitarowy z orkiestrą, Uwertura do opery „Turek we Włoszech” Gioacchino Rossiniego, i „Divertissement” Jacquesa Iberta. Solistami będą członkowie rzadko spotykanego w salach filharmonicznych kwartetu złożonego z czterech gitar - działającego od 2006 roku Cracow Guitar Quartet. Zespół ma na swoim koncie liczne pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach (m.in. w Moskwie, Budapeszcie i Atenach).

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 22-100.

 

Filharmonia Bałtycka zaprasza na mikołajkowy koncert „W krainie bajek Disneya”
Filharmonia Bałtycka zaprasza na mikołajkowy koncert „W krainie bajek Disneya”
mat. prasowe

 

Dzieci i rodziców Filharmonia Bałtycka zaprasza natomiast w sobotę, 4 grudnia (godz. 12:00), i w niedzielę, 5 grudnia (godz. 10:00 i 12:00), na mikołajkowy koncert z największymi przebojami z bajek Disneya. Uniwersalne i ponadczasowe piosenki o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu przygód zabrzmią w wykonaniu artystów doskonale znanych trójmiejskiej publiczności, którzy zamienią się w bohaterów animacji: Króla Lwa, Pięknej i Bestii, Krainy lodu, Vaiany i wielu innych.

Będzie to muzyczna opowieść o marzeniach, których nie należy się bać, i o magicznej sile, która pcha nas ku realizacji pragnień. Wystąpią śpiewający aktorzy Izabela Pawletko i Bogdan Smagacki oraz muzycy Natalia Walewska (skrzypce), Rafał Lewandowski (fortepian), Anna Śmiszek-Wesołowska (wiolonczela), Jędrzej Kacprzyk (kontrabas), Dawid Głowacki (klarnet, saksofon), Tomasz Skrętkowski (perkusja).

Bilety: 16-58 zł.

 

Gluten Orkiestra gra akustyczną muzykę inspirowaną free jazzem, folkiem, ambientem, medytacją i minimalizmem
Gluten Orkiestra gra akustyczną muzykę inspirowaną free jazzem, folkiem, ambientem, medytacją i minimalizmem
mat. zespołu

 

W ten weekend odbywa się finał Festiwalu Euroshorts. Tego, kto zostanie laureatem tegorocznej edycji dowiemy się w sobotę, 4 grudnia. Gala konkursowa odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), o godzinie 19.00. Na zakończenie, o godzinie 20:00, odbędzie się projekcja nagrodzonych filmów.

Wcześniej w tym samym miejscu odbędzie się wiele atrakcji wokoło konkursu - na początek, o godzinie 16:00, pokaz tegorocznych amerykańskich filmów reklamowych: Amerykański Film Reklamowy 2021 / The Art & Technique of the American Commercial. O godzinie 17:30 organizatorzy zapraszają na projekcję filmu muzyczno-dokumentalnego „Koncert dla Omegi”, a o godzinie 18:00 - na koncert zespołu Gluten Orkiestra, w ramach cyklu „Nasiono Records przedstawia”. To kolejne wcielenie metafizyczno-muzycznego eksperymentu, który rozpoczął się sześć lat temu w gdańskim Domu Zarazy.

Wstęp wolny. Dodatkowo, w niedzielę, 5 grudnia, odbędą się wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Euroshorts: o godz. 12:00 warsztaty dla dzieci - Hania w Kosmosie, a o godz. 18:00 - Węgierskie filmy krótkometrażowe (pokaz zrealizowany wspólnie z festiwalem BUSHO) w Kinie Kameralnym Cafe. Szczegóły: euroshorts.pl.

 

Klimaty - Trójmiejskie Targi Twórców, to okazja, by zaopatrzyć się m.in. w świąteczne ozdoby. Nz. Bożonarodzeniowy wianek z pracowni Ali Klawikowskiej
Klimaty - Trójmiejskie Targi Twórców, to okazja, by zaopatrzyć się m.in. w świąteczne ozdoby. Nz. Bożonarodzeniowy wianek z pracowni Ali Klawikowskiej
mat. artysty

 

W niedzielę, 5 grudnia, warto też odwiedzić Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23), gdzie w godzinach 11:00 - 18:00 odbędą się Klimaty - Trójmiejskie Targi Twórców. To nowa, trójmiejska inicjatywa mająca na celu promowanie lokalnych twórców, niewielkich manufaktur i drobnych rzemieślników.

Podczas inauguracyjnej edycji Klimatów zobaczymy znane trójmiejskie marki, ale także wielu debiutantów, dla których będzie to pierwsza okazja do zaprezentowania swoich prac. Jak mówią organizatorzy, to impreza skierowana do wszystkich miłośników dobrego wzornictwa i idealna okazja do zakupu niepowtarzalnych przedmiotów dla siebie i bliskich, szczególnie przed zbliżającymi się Świętami.

- Pokażemy szeroki wybór autorskiej biżuterii, ceramiki, plakatów i ilustracji, tekstyliów, akcesoriów dekoracyjnych. Bardzo mocno będzie reprezentowana strefa wellness i eko z naturalnymi kosmetykami. Oczywiście nie zabraknie książek i zabawek dla dzieci - zapraszają organizatorki: Mirka Bułak - architekt wnętrz, założycielka pracowni projektowej Pracownia Wnętrza, a także współzałożycielka firmy MIJO LINE, oraz Ania Kruszyńska - założycielka i właścicielka MANO w gdańskiej Oliwie, łączącego salon kosmetyczny oraz sklep, w którym prezentuje piękne przedmioty autorstwa kilkudziesięciu twórców i artystów.

Więcej: Ruszają kiermasze i targi świąteczne. Tu kupisz niezwykłe upominki i oryginalne prezenty

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze