Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Miej się na baczności - silny wiatr w środę. Wieje 110 km/h

Sztorm na Bałtyku - silny wiatr w mieście. Wichury na Pomorzu nie ustępują: 3 lutego 2016 r. prędkość wiatru może dochodzić do 110 km/h. Po południu wichura powinna nieco słabnąć.

Miej się na baczności - silny wiatr w środę. Wieje 110 km/h
A
A
data publikacji: 02 lutego 2016 r.

Ostatnia silna wichura przeszła przez Gdańsk w listopadzie 2015 r. Na parkingu przy ul. Myśliwskiej powalone drzewo uszkodziło sześć samochodów.
Ostatnia silna wichura przeszła przez Gdańsk w listopadzie 2015 r. Na parkingu przy ul. Myśliwskiej powalone drzewo uszkodziło sześć samochodów.
Jerzy Pinkas

Z powodu utrzymującego się silnego wiatru w Gdańsku zamknięte zostały wszystkie cmentarze komunalne (Łostowicki, św. Franciszka, Sobieszewski, Salvator Nowy, św. Ignacego, Centralny Srebrzysko, Garnizonowy, Oliwski i św. Jadwigi).

W stanie szczególnej gotowości pozostają firmy utrzymujące drzewa w obrębie Wielkiej Alei Lipowej - będą w trybie pilnym reagować na zgłoszenia uszkodzenia drzew przez wichurę. W stanach nagłego zagrożenia reagować będzie również straż pożarna. ZDiZ apeluje o unikanie przy wietrznej pogodzie spacerów po parkach i zieleńcach, gdzie występuje starodrzew. W listopadzie ubiegłego roku podczas wichury w Sopocie doszło do tragedii. Upadający konar przygniótł młodą kobietę, która zmarła na skutek obrażeń. Towarzysząca jej matka w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Z powodu sztormu zawieszono do odwołania kursy promu łączącego Gdańsk-Nowy Port z twierdzą Wisłoujście. Komunikaty będą się pojawiały na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje na środę prędkość wiatru nawet do 110 km/h. W północnym rejonie województwa pomorskiego ogłoszono drugi stopień zagrożenia. Na stronie IMGW czytamy: „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

Meteorolodzy radzą, by zabezpieczyć się przed wichurą: dobrze zamknąć okna, pousuwać z balkonów i ogrodów wszystko, co mogłoby odlecieć (np. doniczki, stoły i krzesła ogrodowe), nie parkować pod drzewami.

Silny wiatr czasem skutkuje zerwaniem linii wysokiego napięcia i przerwami w dostawie energii. - Warto zaopatrzyć się w latarkę elektryczną - radzi st. bryg. Jakub Zambrzycki, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Świeczka to przeżytek i stwarza zagrożenie pożarowe.

Około godz. 16 w środę wiatr powinien nieco osłabnąć. 

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora