PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Michał Szlaga fotograficzny album o Stoczni znów w sprzedaży. Spotkanie z autorem dziś, godz. 18

Michał Szlaga fotograficzny album o Stoczni znów w sprzedaży. Spotkanie z autorem dziś, godz. 18
Pierwszy nakład „Stoczni” wydanej w 2013 roku został wyczerpany w ciągu zaledwie roku. Po ośmiu latach książka wraca na rynek. W środę, 8 września 2021 r., o godz. 18, w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, z okazji premiery nowego wydania książki „Stocznia”, odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Szlagą. Rozmowę poprowadzi Filip Springer.
Michał Szlaga, fotograf, autor albumu Stocznia
Michał Szlaga, fotograf, autor albumu "Stocznia"
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl 

Fotograf Michał Szlaga przez 13 lat dokumentował tereny Stoczni Gdańskiej. Pracę rozpoczął w 2000 roku, gdzie miał pracownię w budynku dawnej dyrekcji, potem również obserwował zmiany zachodzące na stoczniowych terenach z okien własnego mieszkania, z których widział Pomnik Poległych Stoczniowców.

"Fotograf początkowo zamierzał pokazać, jak postoczniowe tereny zamieniają się w supermarket, ale z czasem uznał, że książka powinna być apelem o ratunek dla tego miejsca, a raczej tego co jeszcze nie zostało sprzedane lub zrównane z ziemią" - pisał o książce na culture.pl Michał Dąbrowski

Artystyczne działania Szlagi stały się przykładem sztuki, która rodzi zmianę - m.in. dzięki wydaniu albumu wiele niewyburzonych budynków w Stoczni Gdańskiej objęto nadzorem konserwatorskim.

W założeniu książka o architekturze stała się obrazem: "niszczejącego symbolu "Solidarności", jest opowieścią o kosztach transformacji i dobrym pretekstem do dyskusji o koncepcjach rozwoju miast." - uważa Dąbrowski, a prowadzący spotkanie Filip Springer dodaje: - Ta książka imponuje na każdym poziomie – nie tylko rozmachem i odwagą, ale też dojrzałością i wiarą autora w moc sztuki. Trudno znaleźć w historii polskiej fotografii po 1989 roku wydawnictwo tak fundamentalnie ważne.

Pierwszy nakład „Stoczni” wydanej w 2013 roku został wyczerpany w ciągu zaledwie roku. Po ośmiu latach książka wraca na rynek. „Stocznia” będzie dostępna do kupienia podczas wydarzenia oraz na www.sklepikm.pl.

Spotkanie, które odbędzie się w środę, 8 września 2021 r., o godz. 18, w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Długi Targ 39/40), będzie również transmitowane na → https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Michał Szlaga (ur. 1978) ukończył wydział fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której był również potem jej wykładowcą. Współpracuje z redakcjami czołowych magazynów, m.in. Newsweeka i Malemana, magazynami lifestyle'owymi oraz wydawnictwami książkowymi. Jego prace znajdują się, między innymi, w zbiorach Centrum Pompidou, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

 

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl