Miasto umówiło się z PG. Mieszkania za cyfryzację

Politechnika Gdańska i miasto Gdańsk podpisały dwa porozumienia o współpracy. Pierwsze wspomoże pracowników uczelni w uzyskaniu samodzielnego mieszkania, drugie ułatwi współpracę samorządu i uczelni, mającą na celu rozwój cyfrowego, a nawet „kosmicznego” Gdańska.
16.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W październiku 2015 r. w dwóch budynkach TBS „Motława” przy ul. Kolorowej oddano do użytku 48 mieszkań. Być może do kolejnych wprowadzą się pracownicy PG.

Dokumenty sygnowali rektor PG prof. Henryk Krawczyk oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dzięki pierwszemu z porozumień, podpisanemu na dwa lata z możliwością przedłużenia, młodzi pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej będą mieli ułatwiony dostęp do mieszkań z zasobów Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego lub Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława”.

– Do dyspozycji uczelni będzie pięć mieszań. Osoby, które zdecydują się skorzystać z oferty wynajmu, nie będą musiały wnosić wkładu partycypacyjnego w budowę mieszkania, który obowiązuje większość uczestników programu budownictwa społecznego – tłumaczy Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. – Formuła działania TBS umożliwia samorządowi wchodzenie w relacje z lokalnymi instytucjami, takimi jak uczelnie wyższe, żeby ułatwić im sprowadzenie czy utrzymanie jak najlepszej kadry. W przypadku uczelni zależy nam na dobrych wykładowcach, bo to oni przecież decydują o atrakcyjności uczelni i przyciągają najlepszych kandydatów na studia.

Wspomniany wkład partycypacyjny w gdańskich TBS-ach wynosi obecnie od ok. 40 tys. do 60 tys. zł, w zależności od wielkości mieszkania. Za użytkowanie 50-metrowego mieszkania trzeba zapłacić ok. 600 zł miesięcznie (czynsz za metr waha się miedzy 12 a 12,50 zł).

– Będzie to szansa na pozyskanie własnego mieszkania dla młodych pracowników PG. Chętnych nam nie zabraknie – przewiduje prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. – O przydziale mieszkań decydować będzie komisja uczelniana na podstawie dwóch kryteriów: rokowań rozwoju naukowego doktoranta czy doktora oraz jego sytuacji materialnej i rodzinnej.

– Gdańsk od lat konsekwentnie przyciąga największych inwestorów z branży IT. Myślimy o „cyfrowym Gdańsku”, nawet o „kosmicznym Gdańsku”, a do tego potrzebujemy ludzi młodych i pełnych pomysłów. Naturalne więc, że wyciągamy rękę do specjalistów, którzy wybrali Gdańsk jako miejsce, gdzie chcą żyć i kontynuować karierę naukową – dodaje prezydent miasta Paweł Adamowicz. – Chcemy, by politechnika rozwijała się i kształciła jak najwięcej studentów, zwłaszcza na kierunkach, które są filarem rozwoju gospodarczego regionu pomorskiego.

Umowy podpisane. Mieszkańcy Gdańska i pracownicy politechniki czekają na rezultaty.

Druga umowa to deklaracja współpracy samorządu i uczelni w zakresie budowy i wykorzystania infrastruktury informatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem centrów przetwarzania danych oraz projektów o charakterze CityLAB i Smart City. W ramach porozumienia strony zapewniły o chęci współfinansowania różnych przedsięwzięć, a także że będą razem starać się o pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania.

Uczestnikami projektów mają być z jednej strony: Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK) oraz Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji PG (CD NIWA), skupiające środowisko akademickie Pomorza, z drugiej zaś – administracja miasta i regionu oraz firmy IT.

– Chodzi o rozwój cyfrowego miasta i metropolii. Gromadzenie i przechowywanie ogromnych zbiorów danych umożliwia wykorzystanie ich do tworzenia całej gamy przydatnych społeczeństwu usług i aplikacji informatycznych – podkreśla prof. Henryk Krawczyk. – Krzyżując ze sobą bazy z różnych dziedzin, możemy tworzyć bardzo zaawansowane analizy. Dzięki nim będziemy mogli na przykład udoskonalać procedury urzędowe czy też, łącząc informacje o zachorowalności gdańszczan, diecie i aktywności fizycznej, tworzyć efektywne programy zdrowotne.

Podpisanie umów odbyło się 16 grudnia 2015 r. podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet