PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Miasto kontra śnieg. Zima nie zaskoczyła drogowców
Miasto kontra śnieg. Zima nie zaskoczyła drogowców
Pierwszy w tym roku opad śniegu spowodował, że w piątek 8 stycznia na lekko zaśnieżone drogi Gdańska wyjechało trzy czwarte z 40 pługoposypywarek, jakie znajdują się w gestii Zarządu Dróg i Zieleni. Pozostałe pojazdy czekają w gotowości.

Wszystkie drogi w Gdańsku przejezdne. Na zdjęciu al. Havla.
Wszystkie drogi w Gdańsku przejezdne. Na zdjęciu al. Havla.
Grzegorz Mehring

O zimowe utrzymanie dróg dba w naszym mieście Zarząd Dróg i Zieleni. Ma do dyspozycji sporo sprzętu, m.in. 64 pługoposypywarki (40 na drogi z komunikacją miejską, które są odśnieżane w pierwszej kolejności, pozostałe w razie potrzeby ruszają na drogi niższej kategorii), 25 ciągników z pługiem czołowym, 15 ciężkich pługów lemieszowych, ładowarki, miniładowarki, wytwornice soli…

- Obecnie dysponujemy większą liczbą urządzeń, bo i dróg do odśnieżania jest więcej - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ. - Dla porównania: w sezonie 2011/2012  do zimowego utrzymania mieliśmy 850,4 km dróg, w ciągu trzech lat przybyło ponad 150 km.

Ul. Sandomierska na Oruni.
Ul. Sandomierska na Oruni.
Grzegorz Mehring

Obecnie ZDiZ ma pod swoją pieczą 1005,37 km dróg zimowego utrzymania. Miasto zwiększyło też nakłady: w ubiegłym sezonie na odśnieżanie z budżetu miasta wydano 13,9 mln zł, tegoroczny plan zakłada wydatek 23,8 mln zł. Na razie wiele wskazuje na to, że część kwoty pozostanie w miejskiej kasie. Zima, jak dotąd, była na Pomorzu prawie bezśnieżna, a prognozy na najbliższy tydzień przewidują temperatury dodatnie, a z opadów najwyżej deszcz.

- Chyba że zima zaatakuje nas na początku kolejnego sezonu zimowego, który zacznie się w październiku - uzupełnia Katarzyna Kaczmarek. - Wówczas część tych środków zostanie przesunięta na końcówkę roku.

Ul. Człuchowska na Ujeścisku.
Ul. Człuchowska na Ujeścisku.
Grzegorz Mehring

Zobacz prognozę pogody dla Gdańska na najbliższe dni