Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Metropolia Jest Okey. Artyści Trójmiasta dla Trójmiasta

Blisko 30 trójmiejskich zespołów prezentujących różne gatunki muzyczne, od rocka i elektroniki po muzykę klasyczną; spotkania z artystami, spektakle, improwizacje dla dzieci i wiele innych - tak w skrócie prezentuje się program Festiwalu Metropolia Jest Okey, który zaczyna się w sobotę, 26 grudnia.

Metropolia Jest Okey. Artyści Trójmiasta dla Trójmiasta
A
A
data publikacji: 25 grudnia 2015 r.

Bubble Chamber w komplecie.
Bubble Chamber w komplecie.
Materiały prasowe

Główna idea jest taka, że trójmiejscy artyści i zespoły w ciągu kilku dni prezentują swoje osiągnięcia publiczności Trójmiasta.

- Na ten festiwal czeka się cały rok - mówi Michał Miegoń z zespołu Bubble Chamber. - Jak się kończy jedna edycja, to od razu zaczyna się czekanie na następną. To jest prawdziwe muzyczne święto. Tak jak święta Bożego Narodzenia spędza się z rodziną i bliskimi, tak Metropolia Jest Okey jest jedyną szansą w roku, żeby spotkać wszystkich muzycznych przyjaciół i wzajemnie się zainspirować.

W tym roku Metropolia Jest Okey odbywa się już po raz dziewiąty. Program jest bogaty, ale tradycyjnie nacisk położony został na koncerty - te odbędą się w trzech miejscach. Festiwal zainaugurują występy w gdyńskim Klubie Ucho (ul. Św. Piotra 2), w drugi dzień świąt: w sobotę 26 grudnia. W niedzielę koncerty przeniosą się do Gdańska - do Klubu Parlament (ul. Świętego Ducha 2), a w poniedziałek 28 grudnia muzycy przejmą scenę w sopockim Sfinksie (al. Mamuszki 1). Muzyczne obchody zakończą się klasycznie, koncertem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z towarzyszeniem Joanny Knitter, Wojciecha Staroniewicza i Tria Jazzowego, w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul Świętojańska 50), we wtorek 29 grudnia.


Napocić się na scenie

Jednym z pierwszych wykonawców, których zobaczyć będzie można festiwalu będzie zespół Bubble Chamber. – Zagramy pierwszego dnia, w sobotę 26 grudnia, tuż po godz. 19, w gdyńskim klubie Ucho. Zaprezentujemy set całkowicie złożony z premierowych utworów z płyty „Sound A”, która wyjdzie po Nowym Roku. Będzie to progresywne podejście do tanecznej muzyki elektronicznej. Mogę zapewnić, że będzie zaskakująco zarówno pod względem dźwiękowym i wizualnym. Jest nas tylko trzech w zespole, więc musimy się nieźle napocić, żeby obsłużyć wielościeżkowe, bogate brzmienie 100 procent live - zero podkładu, zero playbacku - zapowiada Miegoń.

Metropolia Jest Okey to także okazja, by zapoznać się z innymi dziedzinami trójmiejskiej kultury. Trzy spektakle teatru offowego, improwizowana na żywo bajka dla dzieci, czy choćby spotkania z artystami, którzy opowiedzą o swojej ulubionej książce. Będzie też wystawa fotografii, czy wreszcie pokaz filmu dokumentalnego o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej w latach 80.

- Tak naprawdę najważniejsza jest atmosfera, która panuje na festiwalu. Dochodzi do symbiozy między muzykami a publicznością. Muzycy po koncertach wchodzą w tłum, można z nimi swobodnie porozmawiać. Nie ma tutaj bariery między twórcą a odbiorcą - podkreśla Miegoń.


Program Festiwalu Metropolia Jest Okey:


Sobota, 26 grudnia


KONCERTY

Klub Ucho, św. Piotra 2, Gdynia

Start godz. 18

Wystąpią: Bad Ol’ Pervz, Haraszo, Bubble Chamber, Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra, Amr Band, Mordy, Moose The Tramp, Mjut, Fuzz I Dick4Dick.

Prowadzenie: Katarzyna Staszko

WSTĘP: 5 zł


Niedziela, 27 grudnia


IMPRO DLA DZIECI - Peleton "ImproBaja"

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Start godz. 12

Wstęp wolny


SPOTKANIE Z JEDNĄ KSIĄŻKĄ - goście: Iwona Zając, Ks. Krzysztof Niedałtowski, Wojciech Tremiszewski oraz Gość Niespodzianka

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Prowadzenie Andrzej Żak

Start godz. 16

Wstęp wolny


KONCERTY

Klub Parlament, ul. Świętego Ducha 2, Gdańsk

Start godz. 18

Wystąpią: Mrs Marshall, Kciuk & The Fingers, Oslo Kill City, Bielizna - koncert retrospektywny, Nawrocki Folk Computer Band, Klimt, Jamertal

Prowadzenie: Kamil Wicik

Wstęp: 5 zł


Poniedziałek, 28 grudnia


KONCERTY

Klub Sfinks 700, al. Mamuszki 1, Sopot

Start godz. 18

Wystąpią: Przyborowski i Sekcja, Pete True, Pullover, Les Bigos, Izes, Spoiwo, Nightrun87, Chlupot Mózgu Organization, Confusion Project, Stendek/Prościński  

Prowadzenie: Borys Kossakowski

Wstęp: 5 zł


DZIEŃ TEATRÓW

Teatr na Plaży, al. Mamuszki 2, Sopot

Start godz. 19

"Dwie Twarze" - Sopocki Teatr Tańca

"Radio Żelaza" - DzikiStyl Company

"Być jak Charlie Chaplin" - Fundacja Pomysłodalnia

Wstęp: bezpłatne wejściówki (do odebrania przed spektaklem).


Wtorek, 29 grudnia


METROPOLIA KLASYCZNIE

Centrum św. Jana, ul Świętojańska 50, Gdańsk

Start godz. 18

W programie wręczenie Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury oraz koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z towarzyszeniem Joanny Knitter, Wojciecha Staroniewicza i Tria Jazzowego (Artur Jurek - fortepian, Roman Ślefarski - perkusja, Janusz Macek Mackiewicz - kontrabas)

Prowadzenie koncertu: Konrad Mielnik

Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)


IMPRO - "Sztafeta"

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Prowadzenie: Wojciech Tremiszewski

Start godz. 19

Wstęp: bezpłatne wejściówki (przed spektaklem, liczba miejsc ograniczona)


Środa, 30 grudnia

WYSTAWA - Wernisaż wystawy fotografii Michała Bilińskiego

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 50, Gdańsk

Start godz. 18

Wstęp wolny

(Wystawa czynna do 17 stycznia 2016 r.)


FILM - Premiera filmu dokumentalnego o Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej (lata 80'). Po projekcji filmu debata "Czy trójmiejska muzyka jest wyjątkowa?"

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Start godz. 19

Prowadzenie Przemek Gulda

Wstęp: bezpłatne wejściówki (przed spektaklem) - liczba miejsc ograniczona.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora