Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Łukasz Sitek z TVP Info gonił prezydenta Gdańska. “To nie ma wiele wspólnego z dziennikarstwem”

Słowny atak, pełen insynuacji - tak wyglądało we wtorek (12 września) spotkanie Łukasza Sitka z TVP Info z Pawłem Adamowiczem. Dziennikarze i komentatorzy wielu redakcji są oburzeni zachowaniem Sitka, czemu dali wyraz w mediach społecznościowych. Rzeczniczka prezydenta Adamowicza, Magdalena Skorupka-Kaczmarek: “Zwrócimy się w tej sprawie do kierownictwa TVP, rozważamy też podjęcie kroków prawnych”.

Łukasz Sitek z TVP Info gonił prezydenta Gdańska. “To nie ma wiele wspólnego z dziennikarstwem”
A
A
data publikacji: 13 września 2017 r.

Łukasz Sitek w akcji
Łukasz Sitek w akcji
www.gdansk.pl

Incydent miał miejsce we wtorek (12 września) na ulicy Wiejskiej w Warszawie. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyszedł z gmachu Sejmu RP, po blisko 5-godzinnym przesłuchaniu przez sejmową komisję ds. Amber Gold. Czekała na niego ekipa TVP Info z Łukaszem Sitkiem w roli reportera. Paweł Adamowicz, którego wypowiedzi wielokrotnie były poddawane przez Sitka manipulacji nie chciał odpowiadać na pytania. To wywołało niespodziewaną reakcję. Coraz bardziej rozsierdzony Sitek szedł za prezydentem Gdańska ulicą Wiejską sypiąc insynuacjami (np. “dlaczego pan wspiera przestępczość w Gdańsku”) i absurdalnymi uwagami na temat niedawnego incydentu podczas obchodów rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte. Zachowanie Sitka nagrała telefonem komórkowym Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Adamowicza.

Film z wyczynem Sitka został zamieszczony przez rzeczniczkę prezydenta na Facebooku. We wtorek i środę był żywo komentowany w mediach społecznościowych. Dziennikarze próbowali skontaktować się z Sitkiem, by mógł wytłumaczyć swoje zachowanie, ale jego telefon był wyłączony.

Sprawę komentowali na Twitterze także znani dziennikarze. Ich opinie cytuje m.in. portal wirtualnemedia.pl:

>>Łukasz Sitek. Warto zapamiętać to nazwisko - napisał Cezary Łazarewicz. Jarosław Popek z „Dziennika Bałtyckiego” uważa, że Sitek „mocno przesadził” oraz że „nie ma to wiele wspólnego z dziennikarstwem”. - Ten Sitka, Sitek albo Sitko powinien pójść do terapeuty. Totalna histeria, warsztat na poziomie, z całym szacunkiem, zakładowego radiowęzła - skomentował Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska”. Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej” zastanawiał się, czy reporter TVP Info „ma legitymację partyjną, bo stawiając tezy i oskarżając, a nie pytając bezstronnie, legitymacji prasowej mieć nie może”. Marek Tejchman, wiceszef „Dziennika Gazety Prawnej”, skomentował ironicznie: - Mam dość. Dłubanie, sprawdzanie tekstów, liczenie grafik czytanie raportów, analiz. Jestem żałosny, a Sitka jest przyszłością”<<.

Portal wirtualnemedia.pl przypomina, że Łukasz Sitek wcześniej pracował w prawicowej TV Republika. Zasłynął tym, że w maju br. nagrywając wypowiedź Anny Dyksińskiej, przedstawicielki sopockiego magistratu wykorzystał w materiale emitowanym na antenie TVP3 Gdańsk tylko krótki fragment, zawierający jej niezborne jąkanie. Na początku sierpnia br. zaczął też przygotowywać materiały dla TVP Info, głównie do magazynu „Minęła 20”.

Sitek ma na swoim koncie wiele materiałów telewizyjnych szkalujących przeciwników PiS - m.in. o Lechu Wałęsie.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl