Lubisz pomagać? Zaprzyjaźnij się z potrzebującym seniorem - warto

Każdy potrzebuje czasem towarzystwa, dobrego słowa, wciągającej rozmowy, wspólnej rozrywki. Jednak nie każdy ma kogoś bliskiego - samotność dotyka szczególnie osoby starsze. Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zaprasza do współpracy i przyłączenia się do grupy wolontariuszy - przyjaciół osób starszych.

Lubisz pomagać? Zaprzyjaźnij się z potrzebującym seniorem - warto
A
A
data publikacji: 17 lipca 2018 r.
seniorzydobrzy
Wspólne gry z seniorami w Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku. MOPR  czeka na wolontariuszy w każdym wieku, którzy znajdą czas, aby potowarzyszyć seniorom w domu, na spacerze, w ogrodzie.
Fot. Materiały prasowe DPS Polanki

W Gdańsku jest dziś ponad 120 tysięcy osób - na 460 tysięcy mieszkańców - powyżej 60. roku życia. Często są samotni i schorowani - z myślą o nich Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca do przystąpienia do nietypowego wolontariatu.

- Potrzebni są wolontariusze w każdym wieku, którzy znajdą czas, by „potowarzyszyć” mniej aktywnemu seniorowi w domu, na spacerze, w ogrodzie. Pogawędzić z sędziwym podopiecznym, wyjść z nim do kina, teatru czy parku - tłumaczy Sylwia Ressel, konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR. - Szczególnie latem takie wsparcie jest cenne. Samotni seniorzy ucieszą się z kontaktu z otwartym na ich problemy człowiekiem.

Do współdziałania na rzecz potrzebujących gdańszczan przystąpić może każdy, zarówno młodzież, jak i osoby 60 plus, aktywne, z doświadczeniem życiowym. Wystarczą dobre chęci, empatia i odrobina wolnego czasu.

- Szczerze zachęcam wszystkich do angażowania się w wolontariat. W szczególności ludzi młodych - to ważne, by od najmłodszych lat kształtować w człowieku prospołeczne zachowania i umiejętności - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z Anną Dunajską z Referatu Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR - telefoniczny: 58 691 94 25 oraz 797 909 119 lub mailowy: wolontariat@mopr.gda.pl.

Z osobami zainteresowanymi pracą wolontariusza MOPR zawrze porozumienia, które precyzują m.in. zakres współpracy oraz beneficjentów. Nowi wolontariusze przejdą także szkolenie, podczas którego dowiedzą się m.in. jak pomagać mądrze i odpowiedzialnie.

Z gdańskim MOPR współpracuje na stałe blisko 80 zaangażowanych społeczników. Są wśród nich zarówno uczniowie, ludzie dojrzali oraz emeryci. Ośrodek realizuje szereg projektów przede wszystkim aktywizujących i integrujących, przy wsparciu społecznym.

oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl