PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

LOTOS Nord Cup Gdańsk. Zmienny wiatr dla żeglarzy w Górkach Zachodnich

LOTOS Nord Cup Gdańsk. Zmienny wiatr dla żeglarzy w Górkach Zachodnich
Za nami pełnomorski wyścig Pantaenius B8, rozstrzygnięto rywalizację w klasach 505, Delphia 24, Micro, O'pen Skiff, Hobie CAT 14 i 16, Europa i L’Eqiupe. LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 trwa od soboty, 29 czerwca. Zakończenie regat 7 lipca.
regaty 1
fot. Bartosz Modelski

 

Warunki dla żeglarzy podczas pierwszych dni regat nie były łatwe. Wiatr był zmienny i porywisty, co wymagało od uczestników nieustannej czujności i dopasowywania się do nowych warunków na morzu. Niektórym załogom udało się taką pogodę wykorzystać i wygrać wyścigi w swoich klasach.

Długodystansowy wyścig morski Pantaenius B8 Race w kategorii open z Górek Zachodnich do boi przy platformie wiertniczej LOTOS Petrobaltic i z powrotem wygrał jacht Dancing Queen ze skiperem Jerzym Matuszakiem, pokonując dystans niemal 120 mil morskich w czasie 19 godzin 37 minut i 18 sekund. Drugi na mecie - zaledwie 28 sekund później! - pojawił się jacht Oiler.pl prowadzony przez Marka Wołoszyna.

W klasie ORC Panatenius B8 Race wygrał Tomasz Konnak z załogą na jachcie Czarodziejka, w klasie Double Handed Zenon - Jankowski i jacht Oceanna.

 

regaty 2
fot. Bartosz Modelski

 

W sobotę, 29 czerwca, oprócz emocjonującego końcowego etapu wyścigu Pantaenius B8, odbyły się i zakończyły także regaty dla klas 505, Delphia 24, Micro i O'pen Skiff.

W klasie 505 zwyciężyli Tomasz Brzozowski i Paweł Choroba. - Zaowocowała wcześniejsza ciężka praca z trenerem na wodzie, a podczas tych wyścigów sprzyjały nam zmiany wiatru, które udało nam się w porę dojrzeć i zareagować - podsumowali.

W klasie Micro zwyciężył Piotr Tarnacki z Bartoszem Makałą i Grzegorzem Banaszczykiem. - Nie było to łatwe zwycięstwo. Warunki były trudne, konkurencja napierała na nas mocno i przegraliśmy dwa wyścigi, a ja dodatkowo walczyłem z kontuzją. Ale w niedzielę warunki były lepsze i udało się - mówił Tarnacki.

W pozostałych, zakończonych w sobotę wyścigach wygrali; DYSA MAJER NA FALI Sailing Team prowadzony przed Tobiasza Zajączkowskiego w klasie DELPHIA 24 OD i Jan Pacheco w klasie O'pen Skiff. 

W sobotę ścigały się także klasy Hobie Cat 14 i 16, Europa i L’Eqiupe, lecz tu rywalizacja trwała 2 dni i zakończyła się dopiero w poniedziałek, 1 lipca.

Szymon Cierzan i Zuzanna Szadziul pływający na Hobie Cat 16 od początku prowadzili w tej klasyfikacji i udało im się utrzymać tę pozycję do samego końca. W klasie Hobie Cat 14 wyścigi wygrał Bartosz Sajdak z ŻMKS Orlę Szczecinek. Dominika Fajdasz i Bianka Śledzińska z KS Spójnia Warszawa były najlepsze w klasie L’Equipe. Damian Sieczkowski z ŻLKS Poznań zwyciężył w klasie Europa.

 

regaty 3
fot. Bartosz Modelski

 

Jak informują organizatorzy regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019, nadchodzi front północny i prognozy mówią o przewadze wiatrów silnych i bardzo silnych do 6-7 w skali Beauforta. W najbliższych dniach jednocześnie na wodzie może być do 600 łódek, które będą prowadzone przez żeglarzy o bardzo różnym stopniu zaawansowania.
Już we wtorek, 2 lipca, Górki Zachodnie dosłownie zaroją się od najmłodszych żeglarzy - rozpoczyna się Vector Sails Cup w klasie Optimist. 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl