Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Literatura piękna i ogrodnictwo w jednym? Tak, to możliwe

Kiermasz Kultury, czyli dzień z literaturą, architekturą, miejskim ogrodnictwem, warsztatami dla dzieci i dorosłych, sprzedażą książek w promocyjnych cenach. Wszystko to w niedzielę, 5 czerwca, w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Literatura piękna i ogrodnictwo w jednym? Tak, to możliwe
A
A
data publikacji: 04 czerwca 2016 r.

Materiały prasowe

Ruta Urban Garden pokaże jak zrobić ogród na balkonie, Barbara Piórkowska jak twórczo czytać i pisać, a popołudniu spotkamy się z Grzegorzem Piątkiem z Centrum Architektury, z którym porozmawiamy o książce Ebenezera Howarda „Miasta - ogrody jutra”.


godz. 12:00-14:00 Warsztaty dla dzieci „Przestrzeń spotkania” prowadząca: Agnieszka Kurkowska.

Kto i co lub kogo spotyka w przestrzeni? Czy można spotkać się też z budynkiem i co z takiego spotkania mogłoby wyniknąć? Co może wyniknąć ze spotkania nieznajomych osób? Czy lubisz poznawać nowych ludzi? W jakich miejscach?

Dzieci w wieku 9-12 lat razem z prowadzącą odpowiedzą na powyższe pytania i zaprojektują tekturowe makiety „przestrzeni spotkania”.

Wstęp wolny. Zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Materiały prasowe

godz. 14.00-16.00 Stwórz ogród na balkonie z Ruta Urban Garden

Warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wstęp 12,30 zł. Lista pęka w szwach, obowiązuje lista rezerwowa, wpisy na: sien@ikm.gda.pl.


godz. 15.00-18.00 Czytnik dla pieszych i zmotoryzowanych - warsztaty dla młodzieży i dorosłych prowadząca Barbara Piórkowska.

Nowa forma zajęć z twórczego czytania/pisania, a jednocześnie coś, co ruszy nie tylko intelekt, ale i instynkt. Warsztat będzie pomocny wszystkim osobom piszącym lub chcącym coś napisać - przyniesie pomysły na formę przewodnika, prozę, ale też wpis na blogu.

Wstęp wolny. Zapisy na stronie czytnikmiejski.enenea.pl 


godz. 18.30 Spotkanie o książce „Miasta-ogrody jutra” z Grzegorzem Piątkiem (Centrum Architektury).

W 1898 roku nieznany nikomu szeregowy brytyjski stenograf Ebenezer Howard opublikował książkę, która radykalnie zmieniła sposób myślenia o mieście i wsi. Wysuwając koncepcję "miasta-ogrodu" zamierzał zmienić bieg cywilizacji i zachęcić ludzkość do zakładania nowych ośrodków miejskich, których organizacja umożliwiałaby funkcjonowanie w harmonii z przyrodą, w społeczności zaangażowanej na rzecz wspólnego dobra, przy całkowitym przebudowaniu relacji społecznych i stosunków własności.

Wielka popularność jego koncepcji przyczyniła się jeszcze na początku XX wieku do powstania dwóch miast-ogrodów w Wielkiej Brytanii (Letchworth i Welwyn), Niemczech czy USA oraz wielu inspirowanych nimi dzielnic większych miast, w tym Warszawy.

Kuba Sowiński

Podczas Kiermaszu Kultury przez cały dzień w sieni Instytutu Kultury Miejskiej będą dostępne książki o mieście, architekturze i kulturze w promocyjnych cenach.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl