• Start
  • Wiadomości
  • Lider PO i samorządowcy przed siedzibą wojewody w Gdańsku: Trzeba ogłosić stan klęski żywiołowej

Lider PO i samorządowcy przed siedzibą wojewody w Gdańsku: Trzeba ogłosić stan klęski żywiołowej

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Piotr Kowalczuk – zastępca prezydenta Gdańska i prezydent Sopotu Jacek Karnowski na wspólnej konferencji przed wejściem do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Uważają, że pomoc wolontariacka nie wystarczy, żeby doprowadzić tereny, które ucierpiały od kataklizmu, do normalnego funkcjonowania. - Uważamy, że potrzebna jest pomoc systemowa dla wszystkich mieszkańców – podkreślili lider PO i samorządowcy.
17.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na zniszczonych przez wichurę obszarach woj. pomorskiego

- To nie jest tylko jedna wieś czy jeden powiat – to jest 40 tysięcy hektarów lasu i spora część trzech powiatów bardzo mocno dotkniętych przez tę katastrofę. Żądamy uznania tego stanu za klęskę żywiołową. To jest apel do premier Szydło – mówił Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej przed budynkiem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Szefowi Platformy Obywatelskiej towarzyszyli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, posłanka PO Agnieszka Pomaska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i wicestarosta chojnicki Marek Szczepański. Schetyna zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie się zwracać do wszystkich samorządów, żeby tak jak Gdańsk czy Sopot pomagały potrzebującym finansowo. Nie tylko do pomorskich samorządów, ale do całego kraju, bo – zdaniem lidera PO – ta sprawa przekracza granice lokalności.

Marszałek Mieczysław Struk powołał wczoraj koordynatora pomocy dla osób poszkodowanych przez wichurę. Funkcję tę pełni Michał Szczupaczyński (tel. 502 757 496) e-mail: m.szczupaczynski@pomorskie.eu).Marszałek województwa odrzucił zarzuty wicewojewody, że próbuje zastąpić wojewodę i wchodzi w jego rolę. - Podjąłem się koordynacji wszystkich działań zmierzających do niesienia pomocy. Wczoraj powołany został sztab kryzysowy, który wspomaga samorządy, przyjmuje informacje o tym, gdzie są jakiekolwiek potrzeby w zakresie dostarczania agregatów prądotwórczych, żywności, wody czy zagospodarowania odpadów w postaci złomu budowlanego i eternitu. To także pomoc udzielana rolnikom i właścicielom lasów. Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc mieszkańcom terenów najbardziej dotkniętych przez nawałnicę, aby się zgłaszali do samorządu województwa – mówił marszałek.

Z kolei Piotr Kowalczuk mówił o działaniach Miasta Gdańska: - Prezydent podjął decyzję o przekazaniu w formie pomocy 1 mln zł gminom dotkniętym skutkami wichury. Na najbliższej sesji radni gdańscy deklarują, że przegłosuję wniosek w tej sprawie. - mówił Kowalczuk. - Gdańszczanie i spółki miejskie Gdańskie Wody, GZNK a także SNG już działają na południu regionu.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus