PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Letnica i Nowy Port: maratończycy na rolkach mają swój dzień - kierowcy muszą jeździć inaczej

Letnica i Nowy Port: maratończycy na rolkach mają swój dzień - kierowcy muszą jeździć inaczej
Już dziś, w sobotę 20 sierpnia, w Gdańsku odbywa się VIII Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy: mistrzostwa Polski we wrotkarstwie długodystansowym w kilku kategoriach. Zaplanowano występy najlepszych rolkarzy świata, warsztaty dla dzieci i konkursy z nagrodami. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w rejonie Stadionu Energa Gdańsk - m.in. przy tunelu pod Martwą Wisłą.

Materiały prasowe

Ulice dwóch gdańskich dzielnic: Letnicy i Nowego Portu zamienią się w tor do jazdy na rolkach. W sobotę, 20 sierpnia, wystartują jedne z największych w Polsce zawodów dla miłośników tej dyscypliny sportu - VIII Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy. Uczestnicy będą rywalizowali na trzech dystansach: „fitness” na długości 10,7 km, półmaraton - 21,2 km oraz maraton - 42,2 km. W ramach najdłuższej trasy rozgrywane zostaną także długodystansowe mistrzostwa Polski. Impreza ma przede wszystkim charakter rodzinny - dlatego w trakcie Maratonu odbędą się również zawody dla najmłodszych.

Zapisy przez internetowy formularz zakończyły się 17 sierpnia. Zgłoszenia po tym dniu przyjmowane będą w Biurze Zawodów na MTG Amber Expo Gdańsk przy ul. Żaglowej. W zawodach wystartuje ponad 900 uczestników wśród nich Mistrzowie Europy Felix Rijhnen i Kathi Rumpus. Będzie też dwukrotny mistrz Polski Piotr Combrzyński.

Zawody na wszystkich dystansach rozegrane zostaną na ulicach: Marynarki Polskiej i Żaglowej, gdzie zlokalizowana jest meta i start. Najkrótszy dystans „fitness” na długości 10,7 km został stworzony dla tych, którzy chcą poczuć emocje towarzyszące zawodom, ale obawiają się dystansu maratonu i półmaratonu. Zawodnicy będą musieli pokonać dwie pętle o długości 5250 metrów i 230 metrów. Na dystansie półmaratonu do pokonania będą cztery pętle o tej samej długości. Na dwukrotnie dłuższym dystansie zawodnicy będą musieli pokonać aż osiem pętli i 230 metrów. Limit czasu dla biegu głównego i półmaratonu wynosi 3,5 godziny. Limit czasu dla uczestników najkrótszego dystansu wynosi godzinę.

Każdy, kto weźmie udział w zawodach na dystansie: maratonu, półmaratonu i dystansie „fitness”, oraz wrzuci kupon konkursowy do urny, weźmie udział w losowaniu nagród rzeczowych oraz dwóch nagród głównych w wysokości 1 tys. zł. Organizatorzy przewidzieli także atrakcyjne nagrody pieniężne dla zwycięzców. Pula nagród w klasyfikacji OPEN wynosi 12 tys. złotych. Nagrody przyznawane zostaną 6 najlepszym mężczyznom i 6 najlepszym kobietom na dystansie maratonu.

Materiały prasowe

W ramach VIII Maratonu Sierpniowego zorganizowany zostaną również zawody dla najmłodszych. Konkurencje zależne będą od kategorii wiekowych oraz ilości uczestników. Zawody rozgrywane będą na torze wrotkarskim na terenie parkingu stadionu Energa Gdańsk (parking od ul. Żaglowej) na dystansach: 750 m, 500 m, 250 m oraz 125 m.

W trakcie VIII Maratonu Sierpniowego będzie można wesprzeć Fundusz Dzieci Osieroconych, działający przy Fundacji Hospicyjnej. Fundusz wspiera socjalnie tych najmłodszych, których bliscy odeszli pod opieką hospicjów, natomiast opieką psychologiczną otacza wszystkie dzieci i młodzież po stracie. Organizatorzy Maratonu przekazują na konto Fundacji darowiznę, a dodatkowo każda osoba, która zechce wystartować na dystansie Fitness i przy rejestracji zapisze się do drużyny Fundacji -TUMBO Team wspiera finansowo podopiecznych fundacji. W czasie Maratonu będzie można także spotkać kwestujących wolontariuszy Fundacji.

Szatnie i Depozyt dla zawodników zlokalizowane będą w obiekcie MTG Amber Expo Gdańsk, tuż obok Biura zawodów. Natomiast toalety będą się znajdowały w budynku MTH Amber Expo Gdańsk oraz tuż obok szatni.

Bezpłatne miejsca parkingowe dla zawodników oraz osób towarzyszących dostępne będą na parkingu MTG Amber Expo. Wjazd na parking w dniu zawodów będzie możliwy do 14:30. Wyjazd z parkingu, dopiero po zakończeniu zawodów, po godzinie 19:30

Dodatkowy płatny parking nie kolidujący z trasą maratonu dostępny będzie na stadionie Energa Gdańsk. Wjazd na parking od ul. Droga Zielona i Pokoleń Lechii.

Bezpośrednim organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto. Współorganizatorem Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

Materiały prasowe

PROGRAM ZAWODÓW:


PIĄTEK 19.08.2016

16.00 – 20.00 – rejestracja zawodników – godz. pracy Biura zawodów na MTG Amber Expo


SOBOTA 20.08.2016

8.00 – 15.30  - Rejestracja zawodników

10.00 – 15.00 – Strefa Parkour dla dzieci – KS Movement Arena

10.00 – 18.00 – Warsztaty i bezpłatna  szkółka: podstawy jazdy, jazda miejska, freestyle slalom – Powerslide Team,

10.30 – 10.45 – Rozgrzewka dla dzieci z Mistrzem Świata Scottem Arlidge

11.00 – 13.00 -  TREFL Zawody we wrotkarstwie szybkim dla dzieci

13.00 – 14.00 – Ceremonia dekoracji dzieci – scena zewnętrzna

13.00 – 15.00 – Zawody MINI Blade Cross – Roll4All

14.30 – Uroczyste otwarcie VIII Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy

15.00 – Start – dystans FITNESS

15.00 – 16.00 – Ustawka -  jazda agresywna na rolkach – Powerslide Team

15.30 – 16.00 – Rozgrzewka z Mistrzem Świata Scottem Arlidge

16.15 – Start główny  – dystans MARATON, PÓŁMARATON

17.00 – 18.00 – Warsztaty freeskate – Piotr Combrzyński oraz Roll4All

18.15 – Spotkanie z zawodnikami  Powerslide Matter Team

19.30 – Ceremonia dekoracji  MISTRZÓW POLSKI

20.30 – Losowanie nagród wśród Uczestników dyst. fitness. maratonu i półmaratonu

21.00 – Zakończenie zawodów


Utrudnienia w ruchu ulicznym

W dniu 20.08.2016 ( sobota) w godz. 14.30 – 19.30 nastąpią utrudnienia w ruchu ulicznym na ul. Żaglowej  (  na całej długości) oraz na ul.  Marynarki Polskiej na odcinku od ul. Narwickiej do ul. Wyzwolenia.  Ulice te będą całkowicie wyłączone z ruchu w godz. 14.30 – 19.30.

Ruch w tym czasie będzie prowadzony objazdami i kierowany przez Policję.


Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze
Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze