PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego
Leszek Mądzik to scenograf, reżyser, fotograf, grafik i malarz. Jest twórcą teatru Scena Plastyczna KUL. Bogata działalność artystyczna zapewniła mu szczególne miejsce w historii polskiej sztuki współczesnej.
Leszek Mądzik otrzyma Nagrodę im.Kazimierza Ostrowskiego za 2017
Leszek Mądzik otrzyma Nagrodę im.Kazimierza Ostrowskiego za 2017
Andrzej Rozek


Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdańsk przyznał Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa za rok 2017 Leszkowi Mądzikowi, twórcy teatru Scena Plastyczna KUL. Artysta jest też
profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagrodzony artysta tworzy wyraziste spektakle, które trudno jednoznacznie scharakteryzować. Jego autorski teatr - Scena Plastyczna KUL - działa od prawie 50 lat w Lublinie. Do tej pory powstało w nim ponad 20 przedstawień. Badacze podkreślają niebywałą spójność estetyczną sztuki Leszka Mądzika i artystyczną konsekwencję, która trwa, nie ulegając zmieniającym się modom.  

Leszek Mądzik czuje się malarzem. Lubi mówić: „Myślę obrazami”, i to lakoniczne stwierdzenie trafia w sedno. Jego spektakle, począwszy od premierowego „Ecce homo” z 1970 roku, aż po widowisko „Misterium wody. Trakt II” zrealizowane w Gdańsku w 2018 roku to ruchome obrazy, pełne wewnętrznej dynamiki i znaczeń. Środkiem artystycznym o największym dramaturgicznym potencjale jest dla Mądzika światło – to nim „maluje”, to ono pozwala mu ożywiać pozornie martwe elementy materii – scenografię, tworzywa, kształty i faktury.

- Światło to mój pędzel. Na czarnym blejtramie sceny maluję nim jak białą farbą – wyznaje twórca.

W teatrze Mądzika ważne jest też ciało, zawsze traktowane jako swoiste uniwersum. Liczy się ruch, interakcja i „dialogowanie” z przestrzenią.

Leszek Mądzik odbierze nagrodę w piątek, 5 października o godz.18.30 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku (Gdańsk, ul. Świętojańska 50). Podczas uroczystości zaproszeni goście obejrzą film o laureacie w reż. Mirosława Judkowiaka, a także filmową wersję wybranych fragmentów spektakli artysty.

Uroczystość wręczenia nagrody uświetni koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis. 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl