PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lechia przed finałem Pucharu Polski. Wideoczat z gościem specjalnym we wtorek, godz. 12.30

Lechia przed finałem Pucharu Polski. Wideoczat z gościem specjalnym we wtorek, godz. 12.30
W czwartek, 2 maja, piłkarze Lechii Gdańsk staną przed szansą wywalczenia Pucharu Polski. Na Stadionie Narodowym w Warszawie zagrają z Jagiellonią Białystok. We wtorek, 30 kwietnia, gościem w programie Wszystkie Strony Miasta będzie Józef Gładysz - były piłkarz Lechii, obecnie trener, legenda gdańskiego klubu.
Kwiecień 2019. Trener Józef Gładysz podczas bezpłatnych zajęć z dziećmi
Kwiecień 2019. Trener Józef Gładysz podczas bezpłatnych zajęć z dziećmi
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Lechia Gdańsk w 1983 roku jako trzecioligowiec sprawiła mega sensację zdobywając Puchar Polski. W finale, który odbył się w Piotrkowie Trybunalskim, biało-zieloni pokonali Piasta Gliwice 2:1. Potem były słynne mecze z Juventusem Turyn w Pucharze Zdobywców Pucharów. Juventus to był wówczas jeden z najlepszych zespołów klubowych w Europie, grali w nim m.in. mistrzowie świata z 1982 roku - Dino Zoff, Geatano Scirea, Antonio Cabrini, Claudio Gentile i Paolo Rossi (król strzelców mistrzostw świata) oraz Francuz Michel Platini i Zbigniew Boniek.

Lechia przegrała na wyjeździe 0:7, ale przy ul. Traugutta już tylko 2:3. Ten drugi mecz oglądało kilkadziesiąt tysięcy widzów, w tym Lech Wałęsa - ówczesny lider i bohater Solidarności. Trenerami tamtej Lechii byli Jerzy Jastrzębowski i Józef Gładysz, który w późniejszych latach wychował wielu znakomitych piłkarzy, część występowała w zespołach ekstraklasy, kilku trafiło do reprezentacji Polski i klubów zagranicznych, wśród nich byli m.in. Tomasz Dawidowski, Grzegorz Król, Marek Zieńczuk, Jarosław Bieniuk, Dawid Banaczek, Adam Duda, Maciej Kostrzewa.   

W czwartek, 2 maja, Lechia stanie przed szansą powtórzenia wyniku sprzed 36 lat. Na Stadionie Narodowym w Warszawie zmierzy się z Jagiellonią Białystok. 

We wtorek, 30 kwietnia, w programie Wszystkie Strony Miasta naszym gościem będzie Józef Gładysz - były piłkarz Lechii, trener, legenda gdańskiego klubu, którego gwiazda widnieje na stadionie miejskim przy ul. Traugutta. 

 

Józef Gładysz ma swoją gwiazdę na stadionie miejskim przy ul. Traugutta
Józef Gładysz ma swoją gwiazdę na stadionie miejskim przy ul. Traugutta
fot. Maciej Kosycarz/KFP

 

Z naszym gościem porozmawiamy m.in. o: 

  • szansach biało-zielonych w finale tegorocznego Pucharu Polski 
  • wspaniałym 1983 roku, zdobyciu Pucharu Polski, meczach z Juventusem Turyn
  • byłych i obecnych piłkarskich talentach w Lechii
  • pracy z dziećmi i młodzieżą


Program Wszystkie Strony Miasta we wtorek, 30 kwietnia, o godz. 12.30. Zapraszamy. 

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl