Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Laure Prouvost: zdobyła ważną nagrodę artystyczną, teraz przyjedzie do Gdańska

Laure Prouvost, zdobywczyni Nagrody Turnera - jednej z najważniejszych nagród z dziedziny sztuk plastycznych, przyjedzie w marcu do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Wystawa jej prac będzie pierwszą indywidualną prezentacją twórczości artystki w Polsce. 10 marca, podczas wernisażu wystawy będzie także okazja, by poznać Prouvost osobiście.

Laure Prouvost: zdobyła ważną nagrodę artystyczną, teraz przyjedzie do Gdańska
A
A
data publikacji: 03 marca 2017 r.

Kadr z jednej z prac wideo Laure Prouvost

- Rzeczywistość nigdy nie jest dokładnie tym, o czym marzymy, zaskakuje nas w dobry lub zły sposób. Ludzie mają w sobie pragnienie, by wszystko było lepsze od tego, co w rzeczywistości mają. Wyobraźnia może nam dać to, czego chcemy - mówi o swojej twórczości Laure Prouvost, francuska artystka, która na co dzień mieszka i tworzy w Antwerpii.

Prouvost wykorzystuje zestawienia tekstu z obrazem do tworzenia surrealistycznych narracji, nadawania nowych kontekstów i znaczeń słowom i obrazom. Poprzez prace próbuje przekraczać przy użyciu języka granice pomiędzy tym co wizualne a zmysłowe. Tworzy na płaszczyźnie filmu barwne, pełne humoru opowieści wykorzystując tradycję narracji i kulturę ustną. Sprawdza, co stanie się, gdy do zdań czy słów wkradnie się literówka czy przejęzyczenie, a może nawet czasem świadome przekłamanie lub nadinterpretacja. Najbardziej znana jest ze swojej twórczości wideo z zaskakującymi scenariuszami i absurdalnym humorem.

Na wystawie będzie można zobaczyć instalacje, obiekty oraz prace malarskie i wideo, m.in. „Heat hit it”, która składa się z szybko zmieniających się sekwencji zaobserwowanych zdarzeń codziennego życia nagranych przez artystkę. Sekwencje są przerywane przez urokliwe obrazy, po których następują niepowiązane, dziwne ujęcia. Nastrój filmu stopniowo staje się coraz bardziej niepokojący. Podobnie jak w innych filmach Prouvost ukazuje niejednoznaczność znaczenia i pojęcia rzeczywistości.

Laure Prouvost wystawiała swoje prace m.in. w Tate Britain, ICA, Serpentine, BFI Galleries, na Biennale w Lyonie. Jej prace i filmy były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Oberhausen gdzie dwukrotnie zdobyła nagrodę główną. W 2011 Provoust została zwyciężczynią organizowanego przez Whitechapel Gallery konkursu Max Mara Art Prize. Tego samego roku była również wybrana do Frieze Projects a w 2010 Frieze Frame. W 2013 roku zdobyła nagrodę Turnera za wystawę FarFromWords w Whitechapel Gallery oraz pracę "Wantee".

Wernisaż wystawy „Wot Hit Talk” odbędzie się w piątek 10 marca 2017 r., o godz. 18, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1). O godz. 19 odbędzie się panel dyskusyjny o znaczeniu słowa, języka i sposobach komunikacji w życiu codziennym, a także o relacjach z naszymi najbliższymi i sztuce - z udziałem artystki, kuratora Garetha Bell-Jonesa i tłumacza oraz wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego Tomasza Swobody. Na wernisaż i dyskusję wstęp wolny.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2017 r. Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.

-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl