Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ładnie mieszkać. Sprzątanie Gdańska od Kokoszek po Chełm

Co prawda międzynarodowa kampania Sprzątanie Świata odbywa się w trzeci weekend września, jednak to wiosna sprzyja wszelkim porządkom. Sprzątanie i upiększanie na dużą skalę gdański Urząd Miejski zaplanował na dwie kolejne soboty - 16 i 23 kwietnia 2016 r. - w południowej części miasta: na Jasieniu, w Kokoszkach, na Ujeścisku-Łostowicach oraz Chełmie.

Ładnie mieszkać. Sprzątanie Gdańska od Kokoszek po Chełm
A
A
data publikacji: 15 kwietnia 2016 r.

Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy właściciele czworonogów sprzątali po swoich pupilach. Przykład daje straż miejska.
Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy właściciele czworonogów sprzątali po swoich pupilach. Przykład daje straż miejska.
Łukasz Szulc/Straż Miejska

- Akcja „Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południa” to nie tylko praca w szczytnym celu, ale też edukacja, bo przy okazji chcielibyśmy informować gdańszczan o tym, w jaki sposób, z pomocą podległych miastu instytucji, mogą odpowiedzialnie pozbywać się przeróżnych odpadów - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. Grzelak będzie sprzątał z mieszkańcami dwukrotnie: 16 kwietnia pojawi się w Jarze Wilanowskim, tydzień później zaś pomoże porządkować teren przy Szkole Podstawowej nr 12 na Ujeścisku.

Akcję przygotowano z rozmachem. Wezmą w niej udział mieszkańcy, członkowie rad dzielnic i pracownicy samorządowi. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ma zakasać rękawy 16 kwietnia - od godz. 10 wspólnie z mieszkańcami będzie m.in. sadził kwiaty w Jarze Wilanowskim. Natomiast zastępca prezydenta Andrzej Bojanowski zapowiedział udział w porządkowaniu Jasienia 23 kwietnia.

Do akcji włączyły się także służby miejskie, m.in. z Zakładu Utylizacji (ZUT) w Gdańsku-Szadółkach. - Podejmujemy coraz więcej inicjatyw skierowanych do sąsiadów zakładu, a „Wielkie Sprzątanie” to kolejny element tych działań - tłumaczy Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Chcemy być pozytywnie obecni w naszym bliskim otoczeniu, ale też przybliżać mieszkańcom nasze trwające i przygotowywane inwestycje, które mają ograniczyć problem przykrego zapachu. Zależy nam również, by pokazywać, jak wiele problemów z odpadami jesteśmy w stanie rozwiązać szybko i bezpłatnie.

Chyba każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym otoczeniu. Czasem trzeba samemu wziąć się do roboty, by zrobić porządek po anonimowych brudasach.
Chyba każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym otoczeniu. Czasem trzeba samemu wziąć się do roboty, by zrobić porządek po anonimowych brudasach.
Anna Dobrowolska/UMG

Do sprzątania może przystąpić każdy, bez ograniczeń wiekowych, jednak dzieci muszą być pod opieką dorosłych. - Warto przyjść całymi rodzinami, by propagować wśród naszych dzieci jak najlepsze wzorce - zachęca Marian Menczykowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm. - Chyba każdego normalnego człowieka bulwersuje widok opon wyrzuconych w parku. Potrzebna jest praca u podstaw. Pokolenie naszych dzieci musi już postępować z odpadami ze znacznie większą świadomością niż my.

Wielkie sprzątanie obejmie cztery dzielnice: Jasień, Kokoszki, Ujeścisko-Łostowice oraz Chełm. Uczestnicy będą wspólnie zbierać odpady i usuwać dzikie wysypiska, nasadzać kwiaty i krzewy. Pracę uprzyjemnią pikniki sąsiedzkie, podczas których będzie czas na wspólną integrację. Będzie można także uzyskać informacje od pracowników Zakładu Utylizacyjnego, dotyczące obecnej działalności spółki i jej planów, usług świadczonych mieszkańcom, a także przygotowaniach do budowy spalarni odpadów komunalnych. Przedstawione zostaną także planowane zmiany, m.in. wprowadzenie obowiązkowej segregacji szkła od lipca tego roku.

Plan pracy w każdym z wymienionych niżej miejsc jest następujący:

• godz. 10 - zbiórka uczestników (pobieranie worków, rękawic oraz mapek)

• godz. 10 - początek wspólnych nasadzeń kwiatów i krzewów przy szkołach oraz w Jarze Wilanowskim

• godz. 10.30 - początek wspólnego sprzątania w terenie

• godz. 13 - powrót do miejsc zbiórek, poczęstunek, udział w piknikach sąsiedzkich (przy szkołach oraz w Jarze Wilanowskim)

• godz. 14.30 - zakończenie akcji

Dla wszystkich uczestników przygotowano upominki i poczęstunek.

 

„Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południa”

sobota, 16 kwietnia 2016 r.

Chełm: Jar Wilanowski

Chełm: teren przy ul. Ptasiej 22A

Chełm: teren przy skrzyżowaniu ulicy Stoczniowców i Dokerów

Ujeścisko: teren przy Szkole Podstawowej nr 86 (ul. Wielkopolska 20)


sobota, 23 kwietnia 2016 r.

Ujeścisko: teren przy Szkole Podstawowej nr 12 (ul. Człuchowska 6)

Kokoszki-Kiełpino: teren przy Szkole Podstawowej SP nr 84 (ul. Otomińska 72)

Szadółki: teren przy ul. Lubowidzkiej 8

Jasień: teren przy Szkole Podstawowej nr 85 (ul. Stolema 59)

Jasień: teren przy ul. Jabłoniowej 13 (siłownia)

Jasień-Kiełpinek: teren przy ul. Szczęśliwej 42-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora