• Start
  • Wiadomości
  • „Łączy nas sport” - konferencja o współczesnej roli sportu w środę. Wstęp wolny na zapisy

„Łączy nas sport” - konferencja o współczesnej roli sportu w środę. Wstęp wolny na zapisy

„Nie ma sportu pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Jest po prostu sport” - to hasło promujące kampanię "Łączy nas sport", której finałowym akcentem jest konferencja z udziałem praktyków, ekspertów, rodziców. Będzie też otwarty dialog i debata. Wydarzenie w środę, 23 października, od godz. 12.00 w Olivia Business Center w Gdańsku.
21.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja Łączy nas sport jest otwartym dialogiem o współczesnej roli sportu, bez barier. To sport dla wszystkich bez względu na różnice.
Konferencja Łączy nas sport jest otwartym dialogiem o współczesnej roli sportu, bez barier. To sport dla wszystkich bez względu na różnice.
Archiwum Ada Judo Fun

 

„Mamy waleczne serca! Jestem mistrzem! Bardzo lubię judo, ponieważ usprawnia mnie ruchowo! Lubię kumpli z maty, nawet jak nie dam rady!” - mówią dzieci i młodzież z niepełnosprawnością w spocie promującym kampanię „Łączy nas sport”. Z ich oczu i postawy ciała można wyczytać satysfakcję, spełnienie i radość. To podopieczni Adriany Dadci-Smoliniec, która kilka lat temu razem z mężem Pawłem Smoliniec, dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami założyła klub sportowy Ada Judo Fun.

- Poczułam potrzebę powiedzenia głośno, że sport potrafi przenosić góry. Dzięki temu wiele osób, w tym niepełnosprawnych może się odnaleźć w świecie. To może być trampolina do nowego życia, bo mają zwykłą radość, powód do wyjścia z domu. Pomyślałam, że warto o tym głośno powiedzieć i być może odświeżyć tę ideę. Stąd pomysł na kampanię. Przecież zawsze będą przeszkody, lokalowe, międzyludzkie czy finansowe. Warto się nie poddawać i działać, bo warto zrobić coś dobrego - mówi Adriana Dadci-Smoliniec, inicjatorka kampanii i konferencji "Łączy nas sport", olimpijka, mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w judo.  

Zorganizowana przez nią kampania edukacyjna, wydarzenia i wreszcie kulminująca działania konferencja jest otwartym dialogiem o współczesnej roli sportu, widzianego z różnych perspektyw. Organizatorzy chcą, by spotkanie stała się miejscem do prowadzenia ciekawych rozmów, które będą mogły pomóc przyszłym pedagogom, terapeutom, trenerom w lepszym zrozumieniu swoich przyszłych podopiecznych.

Miasto Gdańsk postanowiło także włączyć się i wesprzeć inicjatywę poprzez własną kampanię "Łączy nas Gdańsk", którą zainaugurowano we wrześniu 2017 roku. Powstała, by przybliżyć mieszkańcom dwa społeczne projekty: Model Integracji Imigrantów oraz Model na rzecz Równego Traktowania. Miejska inicjatywa ma za zadanie edukować, skupiać się na wydarzeniach i ludziach, którzy inspirują do szukania tego, co wspólne.

- Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć taki sam dostęp do miasta. Ta konferencja pokazuje, że jest to możliwe. Sport odmienia życie każdej i każdego z nas. Włączajmy wszystkich w rytm życia Gdańska i Pomorza - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska.

 

Adriana Dadci - Smoliniec i Paweł Smoliniec pięć lat temu założyli klub sportowy Ada Judo Fun, zarażając tym sportem osoby z niepełnosprawnością i przełamując bariery, który innym wydają sie nie do pokonania.
Adriana Dadci-Smoliniec i Paweł Smoliniec pięć lat temu założyli klub sportowy Ada Judo Fun, zarażając tym sportem osoby z niepełnosprawnością i przełamując bariery, który innym wydają sie nie do pokonania.
Archiwum Ada Judo Fun

 

W środę, 23 października, podczas konferencji o tym, w jaki sposób Miasto Gdańsk, także w ramach kampanii "Łączy nas Gdańsk", wspiera różnorodnośc mówić będzie m.in. Jan Ptach, który zaprezentuje projekt: Drużyna Łączy Nas Gdańsk.

Swoimi doświadczeniami dzielić się będą przedstawiciele różnych środowisk, m.in. mistrzyni fitness Aleksandra Kobielak, Katarzyna Świeczkowska - wiceprzewodnicząca zarządu PSONI Koło w Gdańsku, Jakub Tokarz - parakajakarz, medalista letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, czy Mariola Siedlecka - mama 20-letniego Patryka z zespołem Downa.

- Chciałabym powiedzieć o tym, co sport daje naszym niepełnosprawnym dzieciom. Nie ma tam żadnych barier, przeszkód. Wystarczy odrobina chęci, naszych dzieci i rodziców. Wystarczy, żeby będą mogły aktywnie spędzać czas, nawiązywać nowe znajomości, przyjaźnie, wyjeżdżać na obozy, a przede wszystkim mieć swój kawałek normalnego świata, w którym mogą odetchnąć od wszystkich terapii - zaznacza Siedlecka.

- Nie zdajemy sobie sprawy, jakim fantastycznym narzędziem jest sport. Pozwala włączać osoby z niepełnosprawnością w społeczeństwo i pomóc im budować relacje - dodaje Świeczkowska, która opowie o prawach osób z niepełnosprawnością, jak są przestrzegane w Polsce, zarówno teoretycznie jak i praktycznie, ale również o niepełnosprawności przez pryzmat sportu, kibicach i sportowcach.

 

Plan sytuacyjny miejsca - konferencja Łączy nas sport
Plan sytuacyjny miejsca - konferencja "Łączy nas sport"

 

Konferencja „Łączy nas sport”, wieńcząca kampanię edukacyjną o tym samym tytule, już w środę, 23 października, o godz. 12.00 w Olivia Business Center w budynku Olivia Four. Konieczna jest rezerwacja online przed spotkaniem TUTAJ  otwarta do 21 października. W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość rejestracji na miejscu.

Wydarzenie na Facebooku 

Program konferencji „Łączy nas sport”

12.00-12.30 -rejestracja uczestników.
12.45 przywitanie gości.
12.50-12.52 część artystyczna
12.55-13.25 Ada Dadci Smoliniec - inicjatorka kampanii "Łączy Nas Sport", judoczka, olimpijka Ateny 2004, mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski, mama trójki dzieci, mama dziecka niepełnosprawnego, założycielka UKS ADA JUDO FUN, trenerka osób z niepełnosprawnościami
13.30-14.00 Jakub Tokarz Parakajakarz, złoty medalista Para Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Europy i świata 
14.00-14.25 Sławomir Świeczkowski - sportowiec, dzięki dziecku z niepełnosprawnością
14.25-14.45 przerwa
14.45-15.15 "Łączy Nas Gdańsk " Marzena Gromada-Sówka - wiceprezes fundacji Obudź Nadzieję, Jan Ptach (prezentacja projektów: Drużyna Łączy Nas Gdańsk, Kibice Razem, Klub Kibiców Niepełnosprawnych)
15.15-15.35 Katarzyna Świeczkowska PSONI (o Konwencji i o swoich doświadczeniach związanych ON w kontekście Sportu 
15.35-16.05 Sportowiec z Niepełnosprawnością Intelektualną Jak sport zmienił życie moje i mojej rodziny
16.05-16.40 Otwarty Panel Dyskusyjny (wytyczenie wspólnych celów poprzez rozwijanie założeń kampanii "Łączy Nas Sport".


CZYTAJ TAKŻE:

Kampania “Łączy nas sport” - przeciw dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami (nie tylko) w sporcie

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej