Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący który nie ukończył 16. roku życia ma obowiązek używania kasku ochronnego podczas jazdy na:
- rowerze,
- rowerze elektrycznym*,
- hulajnodze,
- hulajnodze elektrycznej*,
- urządzeniu transportu osobistego* (segway, e-skates, airwheel, czy też monocykl elektryczny).
Rowerowy Maj 2026 dojechał do mety. Jaki był?
Kaski do lat 7 dla pasażera i próg korzystania z pojazdów elektrycznych
Nowe przepisy nakładające obowiązek używania kasków dotyczą także dzieci do lat siedmiu przewożonych rowerem, rowerem elektrycznym, w przyczepce rowerowej lub wózkiem rowerowym (za wyjątkiem konstrukcji wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, które uniemożliwiają użycie kasku).
Pierwsza nowelizacja Prawa o ruchu drogowym weszła w życie już 3 marca 2026 roku. Ustala ona minimalny wiek kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego - to 13 lat. Dzieci poniżej tego wieku mogą wyjątkowo poruszać się wymienionymi pojazdami, spełniając jednocześnie dwa warunki – poruszają się w strefie zamieszkania i znajdują pod opieką osoby dorosłej.
- Używanie kasków ochronnych to element budowania kultury bezpieczeństwa i odpowiedzialnych nawyków. Przy wyborze kasku pamiętajmy, aby był dobrze dopasowany i posiadał stosowne atesty - apeluje Policja.