PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kampania “Łączy nas sport” - przeciw dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami (nie tylko) w sporcie

Kampania “Łączy nas sport” - przeciw dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami (nie tylko) w sporcie
Mamy już w naszym mieście kampanię społeczną “Łączy nas Gdańsk”. Teraz przyszła kolej na kampanię “Łączy nas sport”, która powstała z inicjatywy gdańskiej mistrzyni judo Adriany Dadci-Smoliniec: - Nie ma sportu niepełnosprawnych i sprawnych, jest po prostu sport - mówi judoczka i zaprasza na wydarzenia towarzyszące kampanii.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu `Łączy nas sport
Kadr z filmu `Łączy nas sport"
Ada Judo Fun

 

Po zakończeniu kariery sportowej i założeniu rodziny, Adriana Dadci-Smoliniec utworzyła ze swoim mężem (równie doświadczonym judoką) Pawłem Smolińcem Uczniowski Klub Sportowy Ada Judo Fun, w którym od czterech lat trenują “zwyczajne” i niepełnosprawne dzieci. Teraz gdańska sportsmenka idzie dalej i organizuje kampanię społeczną “Łączy nas sport”.

To właśnie m.in. zawodników klubu Smolińców zobaczyć i usłyszeć można w filmie promującym kampanię. Materiał powstał podczas zawodów drużynowych młodych judoków i judoczek ze “zwykłych” trójmiejskich klubów i zawodników niepełnosprawnych. Zdanie “Jestem mistrzem” pada z ust wszystkich bohaterów filmu, ponieważ - jak tłumaczy inicjatorka kampanii - każdy może być mistrzem na swój sposób, bo nie ma sportu osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych - jest po prostu sport, który łączy.

 

- Sport w kampanii to pretekst do pokazania drugiego dna, podkreślenia, że jesteśmy przeciwni dyskryminacji osób niepełnosprawnych na każdym, nie tylko sportowym, polu - mów Adriana Dadci-Smoliniec. - Pomysł na kampanię wziął się z życia, ponieważ moje dzieci doświadczyły dyskryminacji ze względu na swoje niepełnosprawności. Miały kłopoty w szkole, wynikło z nich mnóstwo złych emocji. Trzeba głośno mówić o dyskryminacji osób niepełnosprawnych i szeroko potraktować ten problem. Mimo naszych negatywnych przeżyć osobistych, przekaz kampanii jest pozytywny.

W kampanii judoczkę wspierają nie tylko najbliżsi, współrealizuje ją Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Gdańsk, którego podopieczni także korzystają z jej treningów judo.

 

Adriana Dadci
Adriana Dadci-Smoliniec
Ada Judo Fun

 

Jak podkreśla gdańszczanka, realizacja kampanii rozpocznie się od małych kroków. Na początek, już w najbliższą niedzielę 19 maja, w siedzibie PSONI przy ul. Jagiellońskiej 11, odbędą się interdyscyplinarne warsztaty. Organizatorzy zaprosili na nie grupę nauczycieli ze szkół podstawowych zwykłych i specjalnych (również nauczycieli wf), pracowników poradni psychologiczno - pedagogicznych i trenerów. Z dwudniowego szkolenia skorzystać mogą także rodzice (są jeszcze ostatnie miejsca - o programie i zapisach można przeczytać TUTAJ).

Uczestnicy poznają m.in. skuteczne metody komunikacji interpersonalnej, sposoby kreatywnego podejścia do doboru ćwiczeń i sposobu ich prowadzenia; dowiedzą się, jak interdyscyplinarnie spojrzeć na sport.

- Nauczyciele i trenerzy to grupa, która ma bezpośredni i częsty kontakt z dziećmi i młodzieżą. Ponieważ każdy uczeń spędza w szkole mnóstwo czasu, to właśnie od tej grupy często zależy, jak potoczą się jego losy - mówi Adriana Dadci-Smoliniec. - Chcemy pokazać, że sport może być kreatywny, a ramy dyscyplin sportowych nie są ustalone raz na zawsze. Wręcz trzeba je poszerzać, po to by jak najwięcej ludzi mogło w nich uczestniczyć. Jeśli nauczyciel zwróci uwagę na słabszego ucznia i zobaczy w nim partnera do ćwiczeń, tak samo będą go później traktować rówieśnicy. Taki jest też przekaz naszej kampanii - akceptujmy siebie nawzajem.

 

Jestem mistrzem! - m.in. to zdanie wypowiada każdy zawodnik występujący w filmie
Jestem mistrzem! - m.in. to zdanie wypowiada każdy zawodnik występujący w filmie
Ada Judo Fun

 

Jesienią odbędzie się w Gdańsku konferencja “Łączy nas sport”, której prelegentami będą utytułowani sportowcy - będą opowiadać o tym, jak sport ukształtował ich życie.

Wydarzenie ma być otwarte dla wszystkich chętnych, Adriana Dadci planuje skierować zaproszenia do uczelni, które kształcą przyszłych specjalistów: trenerów, pedagogów specjalnych i psychologów.

Chcemy, żeby dzisiejsi studenci jeszcze przez rozpoczęciem pracy poczuli moc sprawczą, jaką będą mieć, gdy zaczną pracować z dziećmi - podkreśla Adriana Dadci. - To dopiero początek naszej kampanii. Chciałabym ją rozwijać, żeby te pierwsze działania były zaledwie początkiem fajnego projektu.

 

W filmie oglądamy drużynowe zawody judoczek i judoków, jest pełen prawdziwych emocji prosto z maty
W filmie oglądamy drużynowe zawody judoczek i judoków, jest pełen prawdziwych emocji prosto z maty
Ada Judo Fun

 

WIĘCEJ O FILMIE PROMUJĄCYM KAMPANIĘ

Materiał jest relacją z treningu, podczas którego odbyły się zawody drużynowe. Pokazuje prawdziwe walki i emocje. Oprócz sportowców z klubu UKS Ada Judo Fun występują w nim utytułowani młodzi zawodnicy z różnych trójmiejskich klubów judo: Karolina Tałach, Julia Jaśkiewicz i Kuba Kuczyński - stali bywalcy zajęć klubu Smolińców.

Film nakręcił i zmontował wolontariusz, zaprzyjaźniony pan Zbyszek- były sportowiec zawodowy. Scenariusz napisała Adriana Dadci, po konsultacjach z Katarzyną Świeczkowską z zarządu PSONI Gdańsk.

 

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze