PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sport bez barier - mistrzyni judo Adriana Dadci z sukcesem trenuje z niepełnosprawnymi dziećmi

Sport bez barier - mistrzyni judo Adriana Dadci z sukcesem trenuje z niepełnosprawnymi dziećmi
Od trzech lat gdańska judoczka, olimpijka i mistrzyni udowadnia, że sport jest naprawdę dla każdego. W jej klubie trenują także dzieci niepełnosprawne - aktualnie III drużyna judo w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego działalność klubu Ada Judo Fun.
Drużyna sekcji Bez Barier UKS Ada Judo Fun na III miejscu w Mistrzostwach Polski. Nz. Ada Dadci-Smoliniec, Paweł Smoliniec i zawodnicy
Drużyna sekcji Bez Barier UKS Ada Judo Fun na III miejscu w Mistrzostwach Polski. Nz. Ada Dadci-Smoliniec, Paweł Smoliniec i zawodnicy
Fb Ada Judo Fun

Sekcja “Sport bez barier” przy uczniowskim klubie sportowym Ada Judo Fun powstała w 2015 r. Obszernie opisaliśmy wtedy motywacje, które towarzyszyły Adrianie Dadci-Smoliniec i jej mężowi Pawłowi Smolińcowi (również utytułowanemu zawodnikowi judo) w założeniu pierwszego w Gdańsku klubu sportowego dostępnego dla wszystkich dzieci, byliśmy także na treningu.

W międzyczasie kilkunastoosobowa grupa adeptów judo z sekcji rozrosła się do czterdziestu zawodników. W czerwcu br. sportowcy wywalczyli drużynowo III miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Judo organizowanych przez Polski Związek Judo. Powtórzyli tym samym sukces z ubiegłego roku, kiedy zadebiutowali w mistrzostwach - od razu na podium.

- Największą radość mamy z tego, że dzieciaki chętnie ćwiczą. Na sukcesy się nie napinamy - podkreśla Adriana Dadci-Smoliniec.- Priorytetem jest dla nas umożliwienie dzieciom z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną spędzania czasu aktywnie. Tak jak wszystkie dzieci trenujące judo, zawodnicy mają różne możliwości. Niektórzy mogą osiągać sukcesy w sporcie wyczynowym, inni nie. Liczy się przede wszystkim przyjemność, którą daje uprawianie “normalnego” sportu, to coś zupełnie innego niż znana im od początku życia typowa rehabilitacja.

Główną “kwaterą” sekcji jest Szkoła Podstawowa nr 44 na Przymorzu Wielkim. Tutaj dzięki pomocy dyrekcji szkoły, zaangażowaniu rodziców i sponsorów, udało się zaaranżować profesjonalną salę treningową. Od dwóch lat korzysta z niej także grupa najmłodszych judoków z Przedszkola Specjalnego nr 40. Adriana Dadci-Smoliniec wspólnie z Fundacją “Ja też” prowadzi również zajęcia z elementami judo w klasie integracyjnej w Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku.

Adriana Dadci-Smoliniec: - Największą radość mamy z tego, że dzieciaki chętnie ćwiczą. Trening w SP nr 44
Adriana Dadci-Smoliniec: - Największą radość mamy z tego, że dzieciaki chętnie ćwiczą. Trening w SP nr 44
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Równolegle do zajęć dla uczniów, w SP nr 44 odbywają się także zajęcia dla ich rodziców

- Zaoferowaliśmy im taką możliwość, żeby na własnej skórze doznali radości jaką daje judo - mówi Adriana Dadci-Smoliniec. - Przekonując się do tego sportu, lepiej rozumieją jak ważna jest systematyczność w treningach ich dzieci. Trzeba trochę czasu by przekonać rodziców, nauczycieli, czy rehabilitantów, że trening sportowy rozwija dzieci niepełnosprawne nie gorzej niż specjalistyczna terapia, a na pewno doskonale ją uzupełnia.


Zajęcia w klubie Ada Judo Fun w sekcjach “zwyczajnej” i “Sport bez barier”, zaczynają się we wrześniu i trwają do czerwca. Na stronie internetowej klubu w pierwszych dniach września pojawi się grafik zajęć, także dla nowych grup. Wszelkie pytania do Adriany Dadci-Smoliniec najlepiej kierować drogą mailową (adres na stronie klubu).

Fanpage Klubu na FbIzabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze