Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kwota Budżetu Obywatelskiego z roku na rok wzrasta. Czy jest idealny? A może wymaga wprowadzenia zmian? ZADECYDUJ SAM

Projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok zostały już wybrane. W tym roku do dyspozycji mieszkańców było 12,5 mln zł, w przyszłym będzie 14 mln, w kolejnym aż 18 mln zł. Gdańszczanie, weźcie udział w ankiecie: Miasto czeka na sugestie i opinie. Co trzeba poprawić? Uwagi można zgłaszać do 27 listopada.

Kwota Budżetu Obywatelskiego z roku na rok wzrasta. Czy jest idealny? A może wymaga wprowadzenia zmian? ZADECYDUJ SAM
A
A
data publikacji: 21 listopada 2016 r.

Gdańszczanie, jak oceniacie przygotowania do czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku?
Gdańszczanie, jak oceniacie przygotowania do czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku?
Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

W ramach Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok gdańszczanie zdecydowali o rozdysponowaniu 12,5 mln zł, z czego 10 mln przeznaczono na projekty dzielnicowe, a 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie. Mieszkańcy złożyli w tym roku 335 projektów, z których, po weryfikacji, do głosowania dopuszczono 254 pomysły. W samym już głosowaniu wzięło udział 36 971 osób, co stanowiło 10 proc. uprawnionych. Do realizacji wybrano ostatecznie 91 projektów, w tym 88 dzielnicowych i trzy ogólnomiejskie. 


CO SĄDZISZ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM? WYPEŁNIJ ANKIETĘ
 

Już po ogłoszeniu wyników tegorocznego głosowania zaczęły pojawiać się pierwsze uwagi dotyczące tego, co można by zmienić bądź ulepszyć w całej procedurze przygotowań budżetu, nazywanego też partycypacyjnym. Dyskusje były dotąd nieformalne, teraz oficjalnie można zgłosić swoje uwagi.

- Zarówno ja, jak i moi współpracownicy, chcielibyśmy, by projekt Budżetu Obywatelskiego stale rozwijał się i zmieniał zgodnie z wolą gdańszczan. Ankieta jest jednym ze sposobów, by poznać opinie i sugestie, i zastosować się do nich w kolejnych edycjach BO – zachęca prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W ankiecie zawarto kilka pytań ogólnych m.in. o to, jak mieszkańcy oceniają tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego, co im się podobało, a co nie.

- Ważna jest dla nas ocena kwestii promocyjnych, ponieważ zastosowaliśmy w tym roku nową metodę promocji Budżetu Obywatelskiego. Przez trzy tygodnie, jeszcze przed rozpoczęciem głosowania, rozstawialiśmy charakterystyczny żółty namiot BO w różnych częściach Gdańska. Dyżurowali w nim urzędnicy i projektodawcy, którzy tłumaczyli i opowiadali zainteresowanym osobom zarówno o samym budżecie, jak i o konkretnych projektach. Dlatego pytamy obecnie, czy mieszkańcy w ogóle to zauważyli i czy dobrze oceniają ten pomysł - zaznacza Sylwia Betlej z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

Mieszkańcy sygnalizowali w ostatnim czasie m.in. to, że nie podoba im się zakres tematyczny projektów. Najczęściej zwracano uwagę na to, że zbyt często do BO zgłaszane są remonty dróg i chodników.


CO SĄDZISZ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM? WYPEŁNIJ ANKIETĘ
 

- Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie projekty zgłaszane przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego mieszczą się w zadaniach własnych gminy i powiatu. W regulaminie BO założenie jest obecnie takie, że wszystko co mieści się w tych zadaniach, w tym remonty dróg i chodników, można zgłaszać, bo wszystko to, co zgłoszą mieszkańcy zawsze będzie zadaniem gminy - podkreśla Betlej. - Spotykamy się też z zarzutami, że zbyt dużo zgłaszanych projektów dotyczy terenów przyszkolnych, a więc boisk i placów zabaw. Dlatego zadajemy pytanie, czy takie kwestie w regulaminie BO powinny się mieścić, czy należy je wyłączyć. Każdy może się wypowiedzieć.

Ankiety ewaluacyjne pojawiają się po zakończeniu kolejnej edycji BO, zazwyczaj w październiku. W tym roku uwagi można zgłaszać do 27 listopada. Urzędnikom zależy na tym, by zebrać je do końca bieżącego roku, ponieważ już na początku przyszłego rozpoczną się przygotowania do kolejnej edycji.

Wszystkie sugestie gdańszczan zostaną przekazane prezydentowi oraz radnym Gdańska. Zaprezentowane będą także na naszej stronie www.gdansk.pl – by każdy mógł się z nimi zapoznać. 


CO SĄDZISZ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM? WYPEŁNIJ ANKIETĘ
 

Każdego roku będzie też wzrastać kwota Budżetu Obywatelskiego. Przed kilkoma dniami władze Gdańska zdecydowały, że w Budżecie Obywatelskim na rok 2019 (głosowanie w 2018) gdańszczanie będą mieć do dyspozycji 18 milionów złotych. Już w przyszłym roku mieszkańcy będą dysponować kwotą 14 mln czyli o 1,5 mln więcej niż w roku obecnym.

Ankietę ewaluacyjną dotyczącą czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego znajdziesz tutaj.


Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców?


-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora