• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2017. Które projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców?

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców?

Miasteczko rowerowe na terenie SP nr 8, Wilanowska Dog Park, odwodnienie Parku Jasieńskiego, montaż oświetlenia wzdłuż przejścia między górnym a dolnym tarasem dzielnicy Aniołki, wymiana chodnika przy ul. Niedźwiednik czy boisko lekkoatletyczne w Nowym Porcie. To tylko kilka przykładów. Sprawdź, które projekty zwyciężyły w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku!
27.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wyniki głosowania mieszkańców na projekty Budżetu Obywatelskiego 2017 ogłoszono we wtorek. Zwycięskie projekty odczytywał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

W ramach BO na 2017 rok gdańszczanie decydowali o rozdysponowaniu 12,5 mln zł, tym: 10 mln na projekty dzielnicowe i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie. Mieszkańcy złożyli 335 projektów, a po weryfikacji do głosowania dopuszczono 254 pomysłów. Głosowanie odbyło się dniach 12-25 września 2016 r. Wzięło w nim udział 36 971 osób, co stanowi 10 proc. uprawnionych do głosowania. Do realizacji wybranych zostało 91 projektów, w tym 88 dzielnicowych i trzy ogólnomiejskie!

Wyniki głosowania na BO 2017 ogłoszono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od prośby, by nie porównywać wyników frekwencji w głosowaniu na projekty BO w Gdańsku i Gdyni. W tej drugiej wyniosła ona 18, 5 proc. 
 


- W Gdyni można głosować od wieku niemowlęcego, a więc można głosować za kogoś – zaznaczył prezydent Gdańska. - Bardzo pozytywne z tej edycji jest z kolei to, że udało nam się namówić kilka miast obszaru metropolitalnego do wspólnego terminu głosowania do Budżetu Obywatelskiego. Będziemy promować tą zasadę w przyszłych edycjach – zapowiedział.

W poszczególnych dzielnicach wysokość środków do wykorzystania w ramach BO jest uzależniona od liczby mieszkańców. Zdarzały się sytuacje, w których nie wykorzystano całej puli, gdyż kolejny koszt kolejnego projektu przekraczał przyznaną kwotę. W takich przypadkach urzędnicy decydowali o przesunięciu środków do puli projektów ogólnomiejskich. W ten sposób "uzbierało się" ponad 240 tys. złotych. Decyzją prezydenta Gdańska miasto dołożyło 7 tys. złotych, dzięki czemu możliwa będzie realizacja trzech projektów ogólnomiejskich. Dodatkowe 250 tys. złotych w tej puli wystarczy bowiem na projekt "Pogotowie dla zwierząt".


Na ogłoszenie wyników przyszło wielu miejskich aktywistów, projektodawców oraz dzielnicowych radnych.

Choć znane są już wyniki BO 2017 to urzędnicy i radni myślą już o kolejnych edycjach. Radny miejski, Piotr Borawski, zapowiedział, że na portalu www.gdansk.pl zamieszczona zostanie niedługo tzw, ankieta ewaluacyjna, w której będzie można składać wnioski do wprowadzenia ewentualnych zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego.

- Każdego roku udoskonalamy zasady, prawdopodobnie będzie pewnie i tym razem - przyznał radny Borawski.

Przypomnijmy. Pierwsza, pilotażowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku rozpoczęła się w 2013 r. Głosowanie odbyło się w 2014 r.

Na realizację projektów przeznaczono wówczas 9 mln zł. Mieszkańcy złożyli ponad 407 projektów, część jednak trzeba było odrzucić ze względów formalnych - dlatego głosowano nad 307 projektami. W głosowaniu na propozycje do BO wzięło udział 51.038 osób, frekwencja wyniosła 13,6 proc.

Na drugą edycję BO miasto zabezpieczyło 11 mln zł, w tym: 9 mln na projekty dzielnicowe i 2 mln na projekty ogólnomiejskie. Złożono 189 projektów, a głosowano nad 147 projektami dzielnicowymi i 9 projektami ogólnomiejskimi. Frekwencja w czasie głosowania była jednak niższa w pierwszej edycji. Wyniosła 10,13 proc., a zagłosowało 37.965 osób.

W trzeciej edycji BO do rozdysponowania było także 11 mln zł, w tym: 8,8 mln na projekty dzielnicowe i 2,2 mln na projekty ogólnomiejskie. Przed rokiem zgłoszono 281 projektów, a po weryfikacji formalno – prawnej wybranych do głosowania zostało 210 projektów. Swój głos oddało 33 987 osób, co stanowiło 9,09 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

ZOBACZ (do pobrania) WYNIKI GŁOSOWANIA W BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2017 (485.09 KB)TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024