Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kto jest eko, ten zgniata butelki! Zgniatarki w szkołach

Do 28 gdańskich szkół trafiły zgniatarki do butelek PET. Tym samym zakończony został pierwszy etap akcji organizowanej przez Zakład Utylizacyjny i Miasto Gdańsk „Zgnieć butelkę, bądź eko”.

Kto jest eko, ten zgniata butelki! Zgniatarki w szkołach
A
A
data publikacji: 27 stycznia 2016 r.

 

Butelka PET, czyli zrobiona z tworzywa sztucznego zwanego politereftalanem etylenu, to jeden z najbardziej kłopotliwych odpadów XX i XXI wieku. Jej rozkład może trwać nawet 1000 lat! Akcja edukacyjna „Zgnieć butelkę, bądź eko”, skierowana do gdańskich szkół podstawowych, ma przede wszystkim zwrócić uwagę najmłodszych na problem segregacji odpadów i uwrażliwić ich na odpowiednie przygotowanie surowca przed wyrzuceniem do pojemników. Dzięki zgnieceniu butelki, traci ona 80 proc. swej objętości, a to oznacza nie tylko więcej miejsca w naszych kubłach na śmieci, ale i efektywniejszy transport do zakładu utylizacyjnego. Jeśli konsekwentnie będziemy pozbawiać butelkę powietrza, za jednym razem pojazd zabierze pięciokrotnie więcej odpadów i przestrzeń kontenera nie będzie zmarnowana.

Jest jeszcze jeden, bardzo istotny, ale zbyt często pomijany aspekt związany z niewłaściwą segregacją śmieci. Tylko ten, kto był w sortowni, wie i rozumie, jak trudna i nieprzyjemna jest to praca. Segregując mądrze śmieci, chronimy nie tylko środowisko, ale szanujemy też pracę innych ludzi. Zgnieciona butelka wpisuje się w ten tok myślenia.

Miasto i ZUT mają zamiar kontynuować akcję nawołującą do gniecenia butelek. Pomocne w tym urządzenia w niedługim czasie trafią do urzędów i instytucji podległych miastu. Także jedna ze spółdzielni mieszkaniowych wystąpiła już z prośbą o uwzględnienie jej w najbliższych planach. Zgniatarki w altankach śmietnikowych? Świetna myśl!

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora