Krótkie życie choinek bożonarodzeniowych dobiega końca

Czas pożegnać się z choinką. Jak zrobić to skutecznie, ekologicznie i nie zaśmiecając podwórka?
05.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jeszcze niedawno taka kolorowa, a teraz... Prawidłowo rozebrana z ozdób choinka trafi na kompost.

Niektórzy nie mogą się już doczekać Trzech Króli, żeby z czystym sumieniem pozbyć się świątecznego drzewka. Inni – przeciwnie: trzymają choinkę w domu do „ostatniej igły”. Terminarz odbioru tych nietypowych odpadów w Gdańsku zadowoli obie grupy. Zbiórka już się rozpoczęła i potrwa do 15 lutego 2016 r.

Żeby uniknąć gromadzenia choinkowych „drapaków” przed budynkami i na podwórkach, najlepiej sprawdzić w internecie harmonogram odbioru odpadów mokrych przy danej ulicy (wymaga to trochę cierpliwości, bo harmonogram jest podzielony na nieopisane sektory) i dzień przed wywózką wystawić rozebraną choinkę przy pojemnikach.

Drzewko powinno być dokładnie rozebrane z wszystkich ozdób, które nie ulegną biodegradacji, ponieważ rozdrobnione w Zakładzie Utylizacji drewno świerków zostanie przetworzone na kompost.

Jeśli zakupiliśmy świerk w doniczce i w dobrym zdrowiu drzewko przeżyło święta, można spróbować posadzić je na terenie zielonym należącym do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej; wymagana jest jedynie zgoda zarządcy terenu. Uschnięta choinka wraz ziemią kończy w śmietniku na odpady mokre – oczywiście bez pojemnika.

Sympatyków imponującej choinki na Długim Targu uspokajamy. Jak zapewnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, drzewo pozostanie na swoim miejscu przynajmniej do końca stycznia, a jeśli będzie zimno, to nawet dłużej. – Chcemy, żeby podziwiali ją jeszcze pierwsi turyści, którzy przyjadą do Gdańska na ferie zimowe – tłumaczy rzecznik.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?