• Start
  • Wiadomości
  • NARRACJE - festiwal tym razem w Dolnym Wrzeszczu. Jaki będzie Gdańsk za 60 lat?

NARRACJE - 12. edycja. Kongres Futurologiczny w Dolnym Wrzeszczu w piątek i sobotę

Festiwal sztuki współczesnej prezentowanej po zmroku w przestrzeni publicznej, czyli NARRACJE, zawitają na ulice, skwery i podwórka Dolnego Wrzeszcza w piątek i sobotę (23 i 24 października). Wydarzenie pod hasłem “Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny” odbędzie się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Na festiwalowej mapie jest 17 punktów do odwiedzenia.
22.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ostatnia edycja NARRACJI miała miejsce w 2019 roku na Siedlcach, nz. Adam, 2019  instalacja Przemka Pyszczka
Ostatnia edycja NARRACJI miała miejsce w 2019 roku na Siedlcach, nz. "Adam, 2019" instalacja Przemka Pyszczka
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

 - Pandemiczny 2020 rok sprawił, że praca nad NARRACJAMI wydłużyła się, dając nam czas na lepsze zrozumienie charakteru Dolnego Wrzeszcza i na uważną pracę z artystkami i artystami – mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. odsłony NARRACJI "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny". - Podróż w przyszłość jaką proponujemy podczas nadchodzącego festiwalu z jednej strony odniesie się do prognozowanej przemiany krajobrazu, z drugiej zaś, będzie próbą zredefiniowania relacji zachodzącej między człowiekiem i naturą. Zeszły rok nie tylko obnażył kruchość tej więzi, ale też wpłynął na to, w jaki sposób określamy dziś zadania sztuki. Podczas NARRACJI to właśnie ona odgrywać będzie rolę narzędzia krytycznej analizy postpandemicznej rzeczywistości. 

“12. edycja festiwalu NARRACJE zaprasza do podróży w czasie – wybierzemy się w rok 2080, kiedy znaczna część terenów Gdańska zostanie pochłonięta przez Morze Bałtyckie. Wzrost poziomu wody o jeden metr nie wywoła jednak ekologicznej katastrofy, jaką wieszczą czarne scenariusze początku XXI stulecia. Zamiast w akceleracjonistycznej wizji betonowej pustyni, rok 2080 spełni się w stabilnym ekosystemie, w którym ludzka ingerencja w przyrodę przyniesie pozytywne rezultaty” - czytamy w koncepcji pary kuratorów i dalej:

“Tak Wrzeszcz, jak inne części Gdańska staną się kiedyś jednym z wielu przykładów dramatycznych konsekwencji wpływu człowieka na naszą planetę. Mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jednak nie wierzymy w czarne scenariusze antropocenu. Chcemy zbudować wydarzenie, którego narracja wybiega daleko w czasie, zamiast wizji apokalipsy oferując jednak jasny obraz przyszłości, a w ramach remedium inicjując współpracę mieszkańców, artystów i aktywistów”.

238970232_4528045450559384_7933287014090868245_n

 

Artyści i artystki, których prace obejrzeć będzie można w Dolnym Wrzeszczu:

Mark Fridvalszki (Węgry), Barbora Kleinhamplová (Czechy), Kateřina Konvalinová (Czechy), Magda Lazar i Michalina Bigaj, Cecylia Malik, Kateřina Olivová (Czechy), Jan Matýsek (Czechy), The Melancholy of Marissa Cooper (projekt międzynarodowy), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur, Tatuator Maciej, Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Egill Sæbjörnsson (Islandia), Lucia Sceranková (Słowacja), Linda Wrong (Czechy), Julita Wójcik i Stowarzyszenie Wokół Kwadratu.

Przez dwa dni mieszkańcy Gdańska będą mogli spacerować między instalacjami, projekcjami i performansami, patrząc na Wrzeszcz Dolny z zupełnie nowej perspektywy.  

Rolę klubu festiwalowego w Dolnym Wrzeszczu pełnić będzie pawilon handlowo - usługowy przy al. Hallera 169 tzw. Kwadrat. Jego program powstał we współpracy z rezydującymi tam na co dzień artystkami i artystami. W sąsiedztwie „Kwadratu” znajdzie się także część gastronomiczna z barem, herbaciarnią i food truckami, które staną również na Placu Wybickiego. Ponadto, na ulicy Wajdeloty skorzystać będzie można z oferty licznych restauracji, pubów i kawiarni czynnych do późnych godzin wieczornych. 

W tym roku z powodu pandemii nie odbędą się grupowe oprowadzania po trasie festiwalu. Organizatorzy zachęcają do indywidualnego zwiedzania z pomocą mapki, która dostępna będzie w bezobsługowym Punkcie Informacyjnym mieszczącym się w altanie w Parku Kuźniczki. Punkt będzie otwarty codziennie w godzinach działania instalacji: w piątek i sobotę między godz. 18 a 24. Każdy element trasy będzie dokładnie oznaczony, a przy pracach znajdą się standy z opisami kuratorskimi. Dostępna będzie także mapa dla dzieci, z alternatywną ścieżką edukacyjną, przeznaczoną do zwiedzania z najmłodszymi.

Żeby wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim trzeba się na nie zapisać. Pula miejsc na piątkowe oprowadzanie w języku polskim została już wyczerpana, dostępne jest jeszcze sobotnie zwiedzanie z kuratorami w języku angielskim oraz te przygotowane z myślą o najmłodszych odbiorcach. 

W NARRACJACH zawsze uczestniczą tłumy gdańszczan. Jaka będzie frekwencja po roku przerwy?
W NARRACJACH zawsze uczestniczą tłumy gdańszczan. Jaka będzie frekwencja po roku przerwy?
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zapisy na spacery kuratorskie i program na stronie internetowej festiwalu

Organizatorzy NARRACJI przypominają, by zachowywać odpowiedni dystans i przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. W zamkniętych przestrzeniach zaprezentowane zostaną jedynie performans Barbory Kleinhamplovej, film i instalacja Kateřiny Konvalinovej oraz wystawa Marii Ciapalskiej. W przypadku tych prac obowiązywać będzie limit osób jednorazowo wpuszczanych do miejsca prezentacji. Pozostałe prace eksponowane będą w przestrzeni miejskiej. 

Prace Kateřiny Olivovej, Michaliny Bigaj i Magdaleny Lazar, Barbory Kleinhamplovej, The Melancholy of Marissa Cooper oraz jeden element projektu Cecylii Malik mają charakter performatywny, a ich prezentacja nie będzie ciągła. Jeśli specyfika performansów na to pozwala, godziny rozpoczęcia ich kolejnych odsłon wskazane będą w ulotce informacyjnej. 

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach NARRACJI wstęp jest bezpłatny. 

Wydarzenie na Fb

Zobacz naszą relację z poprzedniej edycji, która odbyła się w 2019 roku na Siedlcach

Organizatorem NARRACJI jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem - Gdańska Galeria Miejska.

Partnerzy: INI PROJECT, Gdańskie Wody, Langfuhr, Avocado Vegan 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej