PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Festiwal Narracje w tym roku przebiegał na Siedlcach. Jak wyglądał? WIDEO I ZDJĘCIA

Festiwal Narracje w tym roku przebiegał na Siedlcach. Jak wyglądał? WIDEO I ZDJĘCIA
Projekty artystyczne i instalacje w przestrzeni miejskiej przez dwa listopadowe dni przyciągały na Siedlce tłumy mieszkańców spragnionych kontaktu ze sztuką. Wszystko za sprawą 11. edycji festiwalu Narracje, który odbył się w dzielnicy 15 i 16 listopada. Zobaczcie, co działo się podczas tegorocznej edycji wydarzenia.
Mateusz Kowalczyk i Michał Mioduszewski przygotowali performans Wiadukt – Łącznik
Mateusz Kowalczyk i Michał Mioduszewski przygotowali performans "Wiadukt – Łącznik"
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Wielu gdańszczan doskonale zna Narracje, czyli Festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska. Wydarzenie organizowane jest w naszym mieście od 2009 roku. W ciągu tych dziesięciu lat Narracje odwiedziły już m.in. Nowy Port, Brzeźno, Oliwę, Wrzeszcz czy Stare i Główne Miasto. Tegoroczna, 11. edycja festiwalu odbyła się na Siedlcach, a jej kuratorami Narracji mianowano Sylwię Szymaniak i Sarmena Beglariana. Ich koncepcja tego wydarzenia skupiała się na procesie poznawania i odnajdywania się twórców w nieznanej im przestrzeni. Artyści oprócz własnej dociekliwości, mogli liczyć na opowieści i relacje mieszkańców oraz wiedzę historyków z Muzeum Gdańska.

Czytaj też: “Dzielnica z duszą” - co dziennikarce Agacie Olszewskiej o Siedlcach opowiedzieli mieszkańcy?

Do współpracy i prezentacji swoich prac zostali zaproszeni: Tymek Bryndal, Mikołaj Biberstein-Starowieyski, Monika Drożyńska, Józef Gałązka, Maya Gordon, Katarzyna Górna, Marta Handschke, Bartosz Jakubowski, Malwina Konopacka, Mateusz Kowalczyk, Alicja Karska/Aleksandra Went, Angelika Markul, Michał Mioduszewski, Olga Mokrzycka-Grospierre, Patrycja Orzechowska, Joanna Pawlik, Przemek Pyszczek, Aga Szreder, Marta Wódz i Piotr Wysocki.

Mateusz Kowalczyk, Michał Mioduszewski, Karuzela, 2019. Artyści na skwerze przy ul. Kartuskiej odnaleźli fragmenty starej karuzeli. Zamocowano na jej trzonie lampa zapalała się dzięki wprowadzeniu trzonu w ruch
Mateusz Kowalczyk, Michał Mioduszewski, Karuzela, 2019. Artyści na skwerze przy ul. Kartuskiej odnaleźli fragment starej karuzeli. Zamocowana u szczytu lampa zapalała się dzięki wprowadzeniu trzonu konstrukcji w ruch
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W tegorocznej edycji Narracji przygotowano 24 instalacje rozmieszczone w różnych miejscach dzielnicy Siedlce. Goście wydarzenia mogli poruszać się po festiwalu samodzielnie z mapą w ręku lub w grupie, którą prowadził przewodnik.

11. Festiwal Narracje już 15-16 listopada na Siedlcach. Co przygotowali artyści?

ZOBACZ FILM Z 11. EDYCJI FESTIWALU "NARRACJE":

 
Piotr Wysocki, Fight, 2019. Film pokazujący taneczny pojedynek między młodymi Polakami i Czeczenami
Piotr Wysocki, Fight, 2019. Film pokazujący taneczny pojedynek między młodymi Polakami i Czeczenami
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Pierwszą na trasie tegorocznych Narracji była dźwiękowa instalacja pt. “Lament pochowanej wody”, autorstwa Patrycji Orzechowskiej. Można tu było posłuchać sopranowego śpiewu Aleksanrdy Klimczak, który wydobywał się ze studzienki, symbolizującej pułapkę, wodę i tajemnicę. Woda w tej instalacji jest znacząca, ponieważ w pobliżu miejsca prezentacji Lamentu przepływał niegdyś Potok Siedlecki. Jak można było usłyszeć ze słów przewodnika, w średniowieczu strumień ten nazywany był Gdanią i istnieje hipoteza, że Gdańsk właśnie temu strumykowi zawdzięcza swoją nazwę.

Warto dodać, że “Lament pochowanej wody” został nagrany przez Piotra Pawlaka w Zbiorniku Wody Stary Sobieski, który charakteryzuje się fantastycznymi warunkami akustycznymi.

 
Podczas Narracji  nie zabrakło też przestrzeni dla tych, którzy mieli ochotę pokręcić nóżką
Podczas "Narracji" nie zabrakło też przestrzeni dla tych, którzy mieli ochotę "pokręcić nóżką"
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jednym z kolejnych przystanków festiwalu, była specjalnie zaaranżowana, plenerowa dyskoteka nawiązująca do klubu “Rondo”, czyli miejsca wokół którego niegdyś kręciło się życie towarzyskie tej dzielnicy. Autorem projektu był Tymek Bryndal.

Kto zgłodniał, miał okazję skosztować czekolady, z której zrobiona była… rzeźba przedstawiająca martwą naturę z owoców i warzyw. Autorem rzeźby jest Józef Gałązka, który prezentował dzieło w wykonanym i zaprojektowanym przez siebie powozie. Artysta przemierzył z nim Polskę, a film dokumentujący tę wyprawę, festiwalowi goście mogli obejrzeć nieopodal rzeźby.

 
Podczas Narracji  Józef Gałązka prezentował m.in. jadalną rzeźbę z czekolady
Podczas "Narracji" Józef Gałązka prezentował m.in. jadalną rzeźbę z czekolady
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Na trasie Narracji pojawiły się też tematy wyjątkowo trudne. Jeden z nich poruszała "Skakanka" autorstwa Marty Handschke i Agi Szreder. Praca dotyczyła problemu przemocy seksualnej wśród szkolnej młodzieży - 14-letnia dziewczynka padła ofiarą molestowania seksualnego podczas lekcji w szkole. Jej oprawcy nagrali napaść telefonem komórkowym. Dziewczyna popełniła samobójstwo - powiesiła się na skakance. 

Wzbudzający podziw gigantyczny nadmuchiwany imbryk. Maya Gordon, Herbata przez lata, 2019
Wzbudzający podziw gigantyczny nadmuchiwany imbryk. Maya Gordon, Herbata przez lata, 2019
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Festiwalowi towarzyszył w tym roku bardzo bogaty program muzyczny w Klubie Festiwalowym i pod namiotem w wąwozie Fortu Góry Gradowej.

Festiwal organizuje Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z Gdańską Galerią Miejską.

 

Czytaj także: Muzyka na Narracjach #11. Koncerty zespołów Pokusa, Rebeka i sety DJ-skie w Klubie Festiwalowym

  Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze