PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

11. Festiwal Narracje już 15-16 listopada na Siedlcach. Co przygotowali artyści?

11. Festiwal Narracje już 15-16 listopada na Siedlcach. Co przygotowali artyści?
W piątek i sobotę, 15-16 listopada, gdańskie Siedlce ożyją za sprawą projektów artystycznych i instalacji w przestrzeni miejskiej. O tym, jakie prace zobaczymy, i dlaczego właśnie w tej gdańskiej dzielnicy, opowiadają goście programu „Wszystkie Strony Miasta”: kuratorzy tegorocznej edycji Festiwalu Narracje Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, oraz Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Bez nazwy
Gośćmi programu Wszystkie Strony Miasta byli: Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej oraz kuratorzy Narracji Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian
 

 

Zobacz dokładny program Festiwalu Narracje

Narracje to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska, organizowany od 2009 roku. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się na Siedlcach, w piątek i sobotę, 15 i 16 listopada. Będzie to już 11. edycja festiwalu, który wędruje przez miasto - do tej pory odwiedził m.in. Nowy Port, Brzeźno, Oliwę, Wrzeszcz czy Stare i Główne Miasto.

- Przez sztukę, instalacje artystyczne oraz prace zaproszonych artystów i artystek Narracje odkrywają dla mieszkańców i osób przyjezdnych miasto na nowo. Możemy poznawać zaułki i zakamarki zgodnie z myślą koncepcji kuratorskich, które zmieniają się, łącznie z kuratorami, opiekującymi się festiwalem. Dzięki temu poznajemy Gdańsk z innej strony, przez sztukę, która wychodzi do ludzi - mówi Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej, organizującego wraz z Gdańską Galerią Miejską Festiwal Narracje, która była jednym z gości Anny Umięckiej w programie „Wszystkie Strony Miasta” w czwartek, 7 listopada.

Wydarzenie nie tylko cieszy się długą tradycją, ale i niezmiennie ogromnym zainteresowaniem - każdorazowo festiwal odwiedza ok. 7-8 tysięcy osób. Są wśród nich osoby zainteresowane sztuką współczesną, mieszkańcy dzielnicy, w których odbywają się poszczególne edycje, gdańszczanie i mieszkańcy Pomorza, a nawet przyjezdni z całej Polski.

W tym roku frekwencja też powinna dopisać, nie zabraknie bowiem ciekawych wydarzeń i atrakcji. A i same Siedlce, gdzie odbędą się Narracje, zachęcają do odwiedzin, o czym przekonują Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian z warszawskiego Biura Wystaw - kuratorzy festiwalu.

- Przyjeżdżamy do Gdańska od lutego, przez ten czas dużo rozmawialiśmy z mieszkańcami - mówi Sarmen Beglarian. - Co było dla nas zastanawiające to to, że kiedy pytaliśmy, co jest charakterystycznego w tej dzielnicy i na co warto zwrócić uwagę, mieszkańcy mówili, że tu nic nie ma i nic się nie dzieje. A przecież to dzielnica, która jest w centrum miasta.

Jak podkreśla, wraz z Sylwią Szymaniak uznali, że koncepcja festiwalu będzie zbudowana wokół mikrohistorii, które będą związane z tymi konkretnymi miejscami, gdzie artyści pokażą swoje prace. To pozwoli mieszkańcom i przyjezdnym poznać dzielnicę od innej - ciekawszej strony i dostrzec walory Siedlec - które zdaniem kuratorów mają bardzo wiele do zaoferowania.

- Wciąż odkrywamy Siedlce na nowo. To dzielnica bardzo ciekawa, różnorodna i piękna. Gdybym patrzył prywatnie, to idealne miejsce do mieszkania - jest dużo zieleni i jest bardzo cicho, pomijając ruchliwą ulicę Kartuską. To fantastyczna przestrzeń.

 

Zobacz cały wideoczat:

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze