• Start
  • Wiadomości
  • Już prawie 10 tysięcy nazwisk z całej Polski pod Gdańską Deklaracją Wolności i Solidarności

Już prawie 10 tysięcy nazwisk z całej Polski pod Gdańską Deklaracją Wolności i Solidarności

“Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści”, “Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa”, “Chcemy lepszej polityki” - to niektóre z postulatów Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności z 4 czerwca 2019 r. Uchwalona została podczas obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Każdy może pod nią podpisać się online - zrobiło to już ponad 9500 osób z całej Polski.
17.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród pierwszych osób, które podpisały się pod deklaracją byli ex-prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Wśród pierwszych osób, które podpisały się pod Deklaracją byli Donald Tusk, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Dawid Linkowski/ECS

 

Każdy może nie tylko podpisać się, ale dodać swój krótki komentarz.

 

Wpisy pod deklaracją można zamieszczać na stronie www. gdansk.pl: PODPISZ DEKLARACJĘ WOLNOŚCI i SOLIDARNOŚCI

 

Elżbieta Pawłowska z Koszalina napisała: “Jestem za Deklaracją, bo nie godzę się na dalsze propagowanie hejtu w kraju, który tak wiele osiągnął dzięki współpracy różnych ludzi, różnych przekonań i właśnie działających dla DOBRA CAŁEJ RZECZYPOSPOLITEJ. Nie pozwólmy zniszczyć dotychczasowych osiągnięć”.   

Dominika Oberc z Wieliczki: “Polsko bądź różnorodna, ale nie podzielona, Broń wartości i pozostań otwarta na innych, Buduj wspólną Europę, doceniając to, co otrzymałaś. Wzmocniona bądź zdolna nie tylko brać, ale także dzielić się z innymi”.   

Barbara Mazurkiewicz z Górnego Śląska (Katowice, Swiętochłowice, Chorzów, Bytom): “Podpisuję deklarację, bo chcę wolnego kraju dla moich dzieci a w przyszłości może i wnuków. Szacunku dla każdego człowieka niepełnosprawnego, czarnoskórego bez podziałów. Jestem Polką, jestem Europejką i taką chcę pozostać”.       

Henryk Pietryk z Gdyni: “Byłem działaczem sierpnia 80, SKP Gdynia, jestem zwolennikiem prawdziwej demokracji i wolności - co dziś już jest niszczone, pozdrawiam wszystkich strajkujących o wolność w 1980 r.”.                               

Przypomnijmy, że tekst Deklaracji uroczyście odczytała Krystyna Janda, w samo południe 4 czerwca, przed Europejskim Centrum Solidarności.

Zaraz potem Deklarację podpisali jako pierwsi - w ramach uroczystości obchodów Święta Wolności i Solidarności - prezydenci polskich miast, opozycjoniści, europosłowie, samorządowcy, działacze, aktorzy, młodzi gdańszczanie podpisali. Sygnatariuszami są m.in. Aleksandra Dulkiewicz, Lech Wałęsa, Donald Tusk czy Władysław Frasyniuk.

Podczas obchodów prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że zorganizowanie Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku było możliwe dzięki 80 tysiącom darczyńców, którzy wsparli fundusz gdańskich uroczystości. Podkreśliła także, że gdańskie obchody były wielkim marzeniem ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza, który dwa dni przed atakiem nożownika zakończył pracę nad listem zapraszającym wspólnoty samorządowe do świętowania.

 

PEŁNA TREŚĆ DEKLARACJI:

W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie.

~

Ciesząc się z Niepodległości odzyskanej w 1989 roku, składamy hołd tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy, jak i tym, którzy zakotwiczyli nasz kraj w Unii Europejskiej.

~

Świadomi więzi łączących nas z Europą, opowiadamy się po stronie tradycji demokratycznych, wolnych od fanatyzmu narodowego czy wyznaniowego.

~

Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane.

~

Nadzieję na odnowę pokładamy w wolności, solidarności i samorządności, które uznajemy za fundamenty nowego początku.

~

Chcemy, aby wolni obywatele, równi w prawach i powinnościach, mogli nie tylko solidarnie wspierać jedni drugich, ale też samorządnie kształtować przyszłość zarówno lokalnych wspólnot, jak i całego kraju.

Poszanowanie i upowszechnianie tych wartości będzie najlepszą praktyką polskiej demokracji i obywatelskości, a także rękojmią pomyślności Rzeczpospolitej, która jest wspólnym domem wszystkich obywateli.

~

Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści.

~

Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa.

~

Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu.

~

Chcemy lepszej polityki.

 

Gdańsk, 4 czerwca 2019 r.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku