PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Joga - stan umysłu i ciała dla każdego. Ćwiczenia w każdy wtorek

Joga - stan umysłu i ciała dla każdego. Ćwiczenia w każdy wtorek
Joga to system filozoficzny pochodzący z Indii. To propozycja dla osób w każdym wieku, a jej efektem jest nie tylko podwyższenie poziomu sprawności fizycznej, ale także osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Gdański Ośrodek Sportu zaprasza na bezpłatne zajęcia.
Joga to medytacja i ćwiczenia fiizyczne
Joga to medytacja i ćwiczenia fiizyczne
fot. GOS


Joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, zajmuje się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych deklaruje możliwość rozpoznania natury rzeczywistości. W jodze bardzo istotny jest aspekt religijny. 

W świecie zachodnim (Ameryka Północna, Europa) joga utożsamiana jest prze4de wszystkim z zestawem ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Gdański Ośrodek Sportu na tego typu zajęcia zaprasza w cyklu "Aktywuj się w Gdańsku". 

- Bardzo lubię jogę, jest potrzebna bez względu na wiek i kondycję. Rozciąga nasze ciało, uspokaja nasz system nerwowy. Uelastycznia. Jestem przekonana, że każda osoba, która tu przychodzi czuje się bardzo dobrze - przekonuje pani Maja, która na udział w zajęciach namówiła także swoją przyjaciółkę, Barbarę.

- Bardzo dużo mówi się teraz o ruchu, o tym, że dostarcza nam zdrowia, tak samo jak odpowiednia dieta. Jestem tutaj dopiero drugi raz (rozmawialiśmy we wtorek, 27 listopada - red.), na razie po zajęciach czuję mięśnie, ale to dlatego, że się rozciągam, więc to też jest pozytywne - mówi 72-letnia pani Barbara.

W jodze, jak w każdym innym sposobie rekreacji, na pełne spektrum prozdrowotnych efektów trzeba trochę poczekać. Choć zdarza się, że niektórzy już po pierwszych zajęciach odczuwają wewnętrzną ulgę.

- Zdarza się, że już na samym początku puszczają napięcia w ciele. Oddech, dźwięk i ćwiczenia sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowani - twierdzi Aneta, instruktorka jogi kundalini, która jest jedną z kilku prowadzących zajęcia w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". - Pracowałam przez 20 lat w dużych korporacjach na stanowiskach managerskich i powiem szczerze, że po jodze jestem bardzo rozluźniona. 


Zajęcia odbywają się w hali przy ul. Kołobrzeskiej
Zajęcia odbywają się w hali przy ul. Kołobrzeskiej
fot. GOS


Uczestnicy zajęć z tym samym instruktorem spotykają się zazwyczaj raz w miesiącu. Dzięki temu mają szansę poznać różne oblicza jogi.

- Każdy prowadzi zajęcia w trochę inny sposób, pokazuje inne ćwiczenia, ma inny kontakt z uczestnikami. Dzięki temu jest ciekawiej. Dziś na przykład była muzyka, zobaczymy, co będzie za tydzień. Najchętniej chodziłybyśmy nawet dwa razy w tygodniu, sądzimy, że to byłaby idealna ilość jogi dla nas - mówią Asia i Karolina.

Zajęcia jogi to nie tylko elementy relaksacji, to również ćwiczenia fizyczne.  

- Dopasowane do możliwości każdego ćwiczącego - podkreśla Aneta. 


Joga na zdrowie
Wtorek, godzina 20:00
Miejska Hala Sportowa, ul. Kołobrzeska 61
Więcej informacji na temat zajęć na stronie programu – aktywujsiewgdansku.pl.oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl