PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lubisz zagadki kryminalne i tajemnice? Daj się porwać pracownikom biblioteki!

Lubisz zagadki kryminalne i tajemnice? Daj się porwać pracownikom biblioteki!
„Staw się w wyznaczonym przez nas miejscu, ubierz się ciepło, zabierz ze sobą suchy i mokry prowiant…” - i daj się porwać z Gdańska na tajemnicze spotkanie autorskie ze znanym pisarzem/pisarką. To nowa akcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Owiane tajemnicą wydarzenie odbędzie się w piątek 29 września 2017 roku. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, trzeba się wcześniej zapisać.

WiMBP w Gdańsku

Po świeżo uruchomionym bocie Josephie, grze terenowej Książka GO!, aplikacji mobilnej do zwiedzania miasta opartej na opowiadaniu o Sherlocku Holmesie, czy akcji Stalker, polegającej na wysyłaniu czytelnikom przez tajemniczego nadawcę książek o tematyce kryminalnej - przyszedł czas na kolejną ciekawą akcję wymyśloną i stworzoną przez pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. I podobnie jak poprzednie, znów wpisującą się w promocję czytelnictwa poprzez grywalizację/gamifikację (wykorzystanie mechanizmów z gier, aby nadać jakiejś czynności ciekawszą formę i skuteczniej zaangażować odbiorcę).

O bocie Josephie pisaliśmy tutaj: Nie wiesz po jaką książkę sięgnąć? Podpowie internetowy Joseph Conrad

Biblioteka dla poszukiwaczy mocnych wrażeń

„Szukasz mrocznych i tajemniczych wrażeń? Lubisz poznawać osoby o podobnych zainteresowaniach i pasjach? Jeśli tak, to koniecznie musisz wziąć udział w naszym wydarzeniu! Jedyne, czego oczekujemy, to zaufania do bibliotekarzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, którzy zabiorą Cię w niecodzienną literacką podróż…” - komunikat o takiej treści, zapowiadający „Tajemnicze spotkanie autorskie” pojawił się kilka dni temu w internecie.

- Spotkanie autorskie to kolejna propozycja naszych działań związanych z grywalizacją - potwierdza Przemysław Czaja, kierownik Działu Literatury i Działu Marketingu i Public Relations WiMBP Gdańsk. - Samo spotkanie może nie jest tak ściśle z nią związane, natomiast w trakcie podróży do miejsca, w którym odbędzie się spotkanie, przygotowaliśmy kilka zagadek kryminalnych do rozwiązania. Sama niewiadoma w postaci tego, gdzie i z kim odbędzie się spotkanie, też jest elementem gry kryminalnej.

Tajemnicze spotkanie autorskie odbędzie się w piątek 29 września 2017 roku. Jedyne, co udało nam się „wyciągnąć” od trzymających język za zębami pracowników biblioteki, to że uczestnicy będą mieć do czynienia z bardzo znaną postacią świata literackiego, jednym z najbardziej poczytnych polskich autorów/autorek kryminałów i wielokrotnie nagradzanym.

Jeśli ktoś jednak się martwi, że nie zna ani zaproszonego pisarza ani nie czytał jego książek - organizatorzy uspokajają, że nie ma potrzeby. Spotkanie będzie poświęcone zarówno autorowi/autorce, jak i samemu bardzo popularnemu gatunkowi, jakim jest kryminał. Na miejscu będzie można także kupić książkę autora/autorki i zdobyć autograf.

Poza tym organizatorzy nieomal nie zdradzają szczegółów, przygotowali jednak dla uczestników krótką instrukcję:

„Staw się o godz. 18 w wyznaczonym przez nas miejscu (szczegóły niebawem), ubierz się ciepło, zabierz ze sobą suchy i mokry prowiant (kiełbaski na ognisko mile widziane;-) oraz najważniejsze: dobry humor oraz detektywistyczną ciekawość i spostrzegawczość! Szykujemy dla Ciebie wyjątkowe spotkanie autorskie w niecodziennych okolicznościach przyrody oraz mnóstwo kryminalnych zagadek do rozwiązania!”

Uczestnicy mają zapewniony dojazd autokarem na trasie: Gdańsk - Tajemnicze miejsce - Gdańsk, spotkanie ze znanym pisarzem/pisarką, kawę, herbatę, ognisko, miłą atmosferę oraz zabawę w gronie zaczytanych. Spotkanie zakończy się o godz. 23 - powrót do Gdańska jest planowany około północy.

Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail: promocja@wbpg.org.pl (decyduje kolejność zgłoszeń). Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

Współcześni czytelnicy chcą być zaskakiwani

Niezdradzanie dokładnego miejsca spotkania ani nazwiska autora/autorki, z którym odbędzie się spotkanie nie jest przejawem złośliwości ze strony pracowników WiMBP, ale jak podkreśla Czaja, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom współczesnych czytelników.

- Zauważyliśmy taką potrzebę wśród czytelników, żeby nie wykładać wszystkich kart na stół, jeśli chodzi o niektóre organizowane przez nas wydarzenia. Uczestnicy naszych akcji czytelniczych chcą mieć swobodę w rozwiązywaniu zagadek i poszukiwaniu rozwiązań. Taka zakamuflowana intryga wokół spotkania autorskiego jest dużo ciekawsza niż po prostu zaproszenie czytelników do którejś z naszych bibliotek i zorganizowanie typowego spotkania z autorem. Poza tym to wspaniała okazja, żeby się spotkać, zintegrować, żebyśmy się lepiej poznali: bibliotekarze, czytelnicy, a także osoby, które na co dzień nie są związane z książką czy rynkiem wydawniczym, a po prostu lubią czytać. Piątkowy wieczór poza Gdańskiem, na łonie natury, przy ognisku to świetny pretekst, żeby porozmawiać o literaturze - w luźniejszy sposób.
Jeśli ktoś nie zdąży się zapisać, albo nie będzie miał możliwości pojawić się w tym terminie, jest szansa na podobne spotkanie w przyszłości. Warto także śledzić działalność WiMBP, bo jak podkreślają pracownicy, to na pewno nie ostatnie działanie gdańskiej biblioteki związane z grywalizacją/gamifikacją.

- Zauważyliśmy taki trend wśród naszych czytelników, że zainteresowanie naszą działalnością biblioteczną jest dużo większe w momencie, kiedy przeplatamy ją grywalizacją - przyznaje Czaja. - Niewykluczone, że tego rodzaju tajemnicze spotkania autorskie będą odbywały się w przyszłości. Jeśli spotkają się z zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród czytelników - to jak najbardziej. Myślę, że to dobry pomysł, żeby trochę inaczej spojrzeć na promocję literatury i spotkania autorskie. Ale też żeby trochę inaczej spędzić czas: zazwyczaj na spotkaniach autorskich słucha się autora i pytań prowadzącego, mało kto zadaje własne pytania. Podczas tajemniczego spotkania autorskiego, które odbędzie się w piątek 29 września, każdy będzie mógł porozmawiać z autorem/autorką na żywo, bo po prostu będzie na to więcej czasu.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze