PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jedzie pociąg, jedzie. Taniej na trasie Gdańsk - Gdynia

Jedzie pociąg, jedzie. Taniej na trasie Gdańsk - Gdynia
Tańsze bilety jednorazowe i miesięczne na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Chylonia oraz dwa nowe połączenia kolejowe z Trójmiasta do Bydgoszczy - to najbardziej interesujące dla gdańszczan zmiany, jakie od najbliższej niedzieli, 13 grudnia, wprowadza spółka Przewozy Regionalne.

Bilet normalny w pociągu Przewozów Regionalnych na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Chylonia będzie kosztował 4 zł
Bilet normalny w pociągu Przewozów Regionalnych na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Chylonia będzie kosztował 4 zł
Przewozy Regionalne

Obniżka cen to dość niespotykana sytuacja w naszym kraju. Na taki krok zdecydowała się spółka Przewozy Regionalne, która obsługuje m.in. trasę z Gdańska Głównego do Gdyni Chyloni.


Atrakcyjne cenowo

- Nasi pasażerowie podróżują z Malborka czy Tczewa, jednak większość z nich wysiada w Gdańsku. Pociąg jedzie dalej, do Gdyni Chyloni i na tym odcinku jego możliwości przewozowe nie są właściwie wykorzystane, jest zapełniony w 20-30 procentach - tłumaczy Jan Derdowski, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych. - Jedziemy dużym składem, dwa elektryczne zespoły trakcyjne. Stąd pomysł, by zaproponować wolne miejsca nowym pasażerom, którzy wsiadaliby na przykład w Gdańsku i jechali w kierunku Gdyni.

Oferta wydaje się atrakcyjna cenowo. Wejdzie w życie w niedzielę, 13 grudnia 2015 roku.

WAŻNE: ceny obowiązują na całej trasie od Gdańska Głównego do Gdyni Chyloni.

Jeśli ktoś chce kupić bilet tylko na trasie z Gdańska Głównego do Sopotu, to jego cena będzie taka sama, jak z Gdańska Głównego do Gdyni Chyloni.

Bilet normalny będzie kosztował 4 zł. Bilety ulgowe: dla uczniów 2,52 zł, dla studentów 1,96 zł, dla nauczycieli 2,68 zł.

Bilet miesięczny normalny będzie kosztował 80 zł. Ulgowe: dla uczniów 40,80 zł, dla studentów 39,20 zł, dla nauczycieli 53,60 zł.


Szybciej, ale nie wszędzie

Decydując się na taki bilet, pamiętać trzeba, że pociągi Przewozów Regionalnych jeżdżą w Trójmieście po torach dalekobieżnych, dlatego nie zatrzymują się na wszystkich przystankach, a jedynie na stacjach: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Orłowo, Gdynia Główna, Gdynia Chylonia.

Dzięki temu czas przejazdu np. z Gdańska do Chyloni skróci się nawet o 10-12 minut. Jeśli jednak pasażer musi dojechać np. do stacji Gdynia Grabówek, to przejazd pociągiem Przewozów Regionalnych może się nie opłacać.

- Jadę Przewozami Regionalnymi z Gdańska do Gdyni Głównej a potem przesiadam się na SKM i dojeżdżam do Grabówka – mówi Michał, który pracuje w Gdańsku a mieszka właśnie na Grabówku w Gdyni i na tej trasie jeździ od kilkudziesięciu lat. - Kiedyś tak podróżowałem, ale to było dawno, gdy był jeden przewoźnik i jeden bilet ważny na SKM i „pociągi przyspieszone”. Dziś byłoby to chyba nieopłacalne, bo do biletu na Przewozy Regionalne musiałbym dokupić bilet na SKM.

Sprawdźmy.

Cena biletu normalnego SKM z Gdańska Głównego do stacji Gdynia Grabówek to obecnie 6 zł.

Cena biletu normalnego Przewozy Regionalne z Gdańska Głównego do Gdyni Głównej to 4 zł. Cena biletu normalnego SKM z Gdyni Głównej do stacji Gdynia Grabówek to 3 zł. Razem 7 zł.

Nieopłacalne.

Ale jeśli ktoś nie musi się przesiadać i jedzie np. z Gdańska Głównego do Gdyni Chyloni, to sporo zaoszczędzi. SKM na tej trasie kosztuje aktualnie 7,10 zł, przejazd Przewozami Regionalnymi od 13 grudnia będzie kosztować 4 zł.

Pociągi Przewozów Regionalnych w Trójmieście najczęściej jeżdżą w godzinach 5-8 rano oraz 14-18
Pociągi Przewozów Regionalnych w Trójmieście najczęściej jeżdżą w godzinach 5-8 rano oraz 14-18
Przewozy Regionalne

Najczęściej rano i po południu

Pociągów Przewozów Regionalnych na trasie Gdańsk Główny - Gdynia Chylonia w ciągu doby jest kilkadziesiąt. Największe natężenie w godzinach rannych, od 5 do 8, i popołudniowych, od 14 do 18.

- Wtedy mamy największe obłożenie pasażerów. W godzinach porannych przewozy koncentrują się na dojazdach do pracy, szkół i uczelni Trójmiasta po południu na odwiezieniu do do domów – tłumaczy Jan Derdowski. - W godzinach szczytowych pociągi jeżdżą co 15 minut, potem co pół godziny, godzinę.

W ofercie Przewozów Regionalnych od 13 grudnia znajdą się także dwa nowe połączenia z Trójmiasta do Bydgoszczy.

- Jest to spowodowane przejęciem obsługi zelektryfikowanej linii od innego przewoźnika na obszarze od granicy województwa do Bydgoszczy. Do tej pory mieliśmy dwa połączenia do Bydgoszczy, teraz będą cztery – wyjaśnia rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych. – Z zainteresowaniem będziemy obserwować jak zmiany zostaną przyjęte przez naszych podróżnych. Przykładowo w październiku wprowadziliśmy nowe połączenia do Elbląga (odjazd z Gdańska o godz.8:56) i Smętowa (pociąg z Gdańska odjeżdża o godz. 18.04), które cieszą się dużym powodzeniem, w związku z czym ich kursowanie będziemy kontynuować.


Bilet w smartfonie

Ruszyła sprzedaż mobilnych biletów na połączenia kolejowe Przewozów Regionalnych w aplikacji SkyCash.

Korzystanie z tego rozwiązania pozwala podróżującym na zakup biletów za pomocą smartfonów lub tabletów z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, nawet na chwilę przed odjazdem pociągu!

Poprzez tę aplikację można także zwracać bilety.

Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze