PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jak spędzić Majówkę 2019 w Gdańsku? Obchody, atrakcje, komunikacja

Jak spędzić Majówkę 2019 w Gdańsku? Obchody, atrakcje, komunikacja
Przed nami kolejny długi weekend. Będzie to czas na celebrowanie ważnych wydarzeń z historii Polski, takich jak: dołączenie naszego kraju do wspólnoty państw Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i upamiętnienie Konstytucji 3 maja 1791 roku oraz czas na odpoczynek. Zobacz, jak będziemy świętować w Gdańsku i jak dojechać na zaplanowane wydarzenia.
Majówka 2019 w GdańskuNajbliższe dni będą czasem na celebrowanie ważnych wydarzeń z historii Polski oraz na odpoczynek
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

1 maja świętujemy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji, w środę, 1 maja o godz. 12 na Długim Targu przed Dworem Artusa, zostaną odśpiewane hymny Polski i Unii Europejskiej.

Gdańsk świętuje wejście do wspólnoty. Zaśpiewajmy hymn Polski i Unii Europejskiej

 

A wieczorem, w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej, jak: Voo Voo, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele.

Wiele gwiazd, wiele przebojów w Ergo Arenie na koncercie rocznicowym obecności Polski w UE

 

2 maja po raz 15. obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji kilka obiektów inżynierskich i pomników zalśni narodowymi barwami. Na terenie miasta zawieszone zostaną biało - czerwone flagi drzewcowe i masztowe. W kilku miejscach staną też stojaki z flagami.

Hevelianium Miasto Gdańsk zaprasza na plac główny, gdzie będą rozdawane flagi Polski, a o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt. 15 minut później wspólnie odśpiewamy pieśni patriotyczne wraz z Capellą Gedanesis (Wozownia Artyleryjska). O godz. 13:30 - Hufiec Gdańsk Śródmieście zorganizuje Rodzinną Grę Terenową na temat Rzeczypospolitej Polskiej.

Gdańsk świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe, które obchodzimy na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Ustanowiono je w 1919 roku, a ponownie przywołano w 1990. W Gdańsku uświetnimy dzień 3 maja uroczystościami pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym (godz. 11) i odświętną Historyczną Zmianą Warty w wykonaniu Garnizonu Gdańskiego z XVIII w. (godz. 15) oraz odczytaniem przysięgi mieszczan gdańskich wg oryginalnego tekstu (godz. 15.30).

Jak obchodzimy w Gdańsku Święto 3 Maja? Zobacz plan uroczystości

 

Po spełnieniu patriotycznych obowiązków warto odpocząć i pozwiedzać miasto. Dla tych, którzy lubią robić to aktywnie, dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji. Od 1 do 5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10-18. Z Nowego Portu na teren zabytku można dostać się żaglowcem "Baltic Star".

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających

 

Od 1 do 5 maja również Hevelianum czeka na gości. Atrakcje? Praliny według własnej receptury, czekoladowe przekąski w technologii druku 3D, odkrywanie słodkich niespodzianek nocnego nieba to tylko niektóre z atrakcji Hevelianówki, czyli długiego weekendu majowego na Górze Gradowej w Gdańsku.

Co łączy nocne niebo i czekoladę? Odpowiedź podczas majówki w Hevelianum

 

Warto też zwiedzić plenerową wystawę zdjęć gdańskich fotoreporterów, którzy towarzyszyli w pracy zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi i swoimi pracami oddają mu cześć.   

“Gdańsk Pawła Adamowicza”. Wystawa fotografii ukazujących prezydenta, od soboty przy Parku Oliwskim

 

A jak dojechać na te wydarzenia?

Majówka w Gdańsku 2019. Jak kursować będzie komunikacja miejska?

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl