• Start
  • Wiadomości
  • Jak obchodzimy w Gdańsku Święto 3 Maja? Zobacz plan uroczystości

Jak obchodzimy w Gdańsku Święto 3 Maja? Zobacz, jaki jest plan uroczystości

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe, które obchodzimy na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Ustanowiono je w 1919 roku, a ponownie przywołano w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
30.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja co roku w Gdańsku odbywa się pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym
Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja co roku w Gdańsku odbywa się pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Uznaje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. - nowoczesną, spisaną konstytucją, czyli aktem o najwyższej mocy prawnej w państwie.

– Konstytucja to filar państwowości. Jej siła leży w przestrzeganiu jej zapisów przez organy państwa, znajomości wśród równych i wolnych obywateli wraz z zapewnieniem obrony naszych praw. Stańmy wspólnie pod tym niezwykłym w dziejach Gdańska pomnikiem, przypominając wszystkim piękne karty historii Polski - przypominał i zapraszał rok temu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Do tych wydarzeń co roku nawiązuje się podczas Historycznej Zmiany Warty - (godz. 15). 

Zazwyczaj, pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą (Długouliczną) żołnierze gdańskiego garnizonu prezentują musztrę z XVIII wieku oraz wystawiają wartę. Towarzyszą im gdańszczanki i gdańszczanie w strojach z epoki. Odczytuje się pismo informujące o uchwaleniu konstytucji, a następnie żołnierze formują kolumnę i przechodzą ulicą Długą na Długi Targ, aby na schodach przedproża Dworu Artusa odczytać przysięgę mieszczan gdańskich, na podstawie oryginalnego tekstu z epoki.

 

Program obchodów

godz. 11.00

Uroczystość z okazji 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym

 

godz. 12.00

msza św. w Bazylice Mariackiej

ul. Podkramarska 5

 

godz. 15.00

plac pomiędzy Złotą Bramą a Muzeum Bursztynu

Odświętna Historyczna Zmiana Warty Garnizonu Gdańskiego z XVIII w. oraz pokaz musztry

 

godz. 15.30

przed Dworem Artusa

Odczytanie przysięgi mieszczan gdańskich (na podstawie oryginalnego tekstu z epoki). Wszyscy zebrani będę poproszeni o powtórzenie słów przysięgi potwierdzającej przywiązanie do miasta i korony polskiej

 

Historyczną Zmianę Warty przy Złotej Bramie przygotowuje Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk. Podczas wydarzenia możemy podziwiać wyszkolenie i mundury żołnierzy garnizonu królewskiego miasta Gdańska
Historyczną Zmianę Warty przy Złotej Bramie przygotowuje Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk. Podczas wydarzenia możemy podziwiać wyszkolenie i mundury żołnierzy garnizonu królewskiego miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/gdansk.pl



„Ustawa rządowa z dnia 3 maja” regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołano w październiku 1788 roku.

W czasie zaborów nawiązywanie w jakiejkolwiek formie do tego wydarzenia było zabronione. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku.

Ale po zakończeniu II wojny światowej ponownie władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania. Przywrócono je po raz pierwszy po wojnie w 1981 roku, by oficjalnie przywrócić je ustawą z 6 kwietnia 1990.

Pierwsze uroczyste obchody Święta 3 Maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.


TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę