• Start
  • Wiadomości
  • Jak kochano i bawiono się w Wolnym Mieście Gdańsku? Zobaczcie niezwykłe zdjęcia

Jak kochano i bawiono się w Wolnym Mieście Gdańsku? Zobaczcie niezwykłe zdjęcia

Blisko 400 zdjęć dokumentujących miłość, życie rozrywkowe i interesy w Wolnym Mieście Gdańsku wykonał w ciągu swojego życia Michał Mielewczyk, którego rodzina tu osiadła po zakończeniu I wojny światowej. Kolekcja prezentowana jest w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.
03.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-białe zdjęcie, cztery osoby siedzą przy zastawionym stole, na którym stoi m.in. bukiet kwiatów i fotografia w ramce. Trzy kobiety i mężczyzna - drugi od prawej, elegancko ubrany, w białej koszuli i muszce, uczesany na gładko
Gdańsk i Kaszubi w XX-leciu międzywojennym na zdjęciach Michała Mielewczyka. Na zdjęciu jedna z uroczystości rodzinnych
fot. Michał Mielewczyk / Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

Fotografia była pasją Michała Mielewczyka, który wraz z rodziną - między innymi braćmi Brunonem i Franciszkiem, osiadł po zakończeniu I wojny światowej w Wolnym Mieście Gdańsku. Należeli do jednej z wielu rodzin kaszubskich - pochodzili z Długiego Krza w gminie Sierakowice, ale ich krewni zasiedlali również inne wsie w tej okolicy.

Różne miejsca Gdańska i rodzinnych stron stanowiły dla Michała Mielewczyka tło dla uwiecznianych postaci, bohaterów codzienności - bliskich, ale i znajomych, także tych dalszych. Zatrzymywał ich w obrazie nabytym na początku lat 30. XX w. aparatem. Wykonał prawie 400 zdjęć.

Ich posiadaczem był śp. Zygfryd Stefan Mielewczyk (1936-2011), syn brata Brunona - Franciszka, jednego z czterech obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku we wrześniu 1939 r., któremu udało się uciec przed hitlerowcami. Zafascynowany zdjęciami stryja Zygfryd Mielewczyk stworzył w oparciu o nie pisane częściowo z retrospekcji wspomnienia zatytułowane „Fotograficzne promieniowanie tła. Wspomnienia syna polskiego pocztowca z Wolnego Miasta Gdańska”, w których zawarł historię rodziny.

 

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające dwóch mężczyzn pozujących na tle samochodu z epoki
Od prawej: Franciszek Mielewczyk i Brunon Mielewczyk
fot. Michał Mielewczyk / Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

Choć w dzieciństwie los boleśnie doświadczył autora publikacji, jego tekst i zdjęcia stryja stanowią swoistą afirmację życia. Pokazują między innymi, jak kochano i bawiono się w Wolnym Mieście Gdańsku, jak robiło się tu interesy. Poczynione przez Zygfryda Stefana Mielewczyka obserwacje pozwalają spojrzeć z innej perspektywy na lata międzywojenne i czas okupacji.

Zdjęcia wykonane przez Michała Mielewczyka trafiły do Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Można je oglądać tutaj (uwaga - nie wszystkie przeglądarki internetowe umożliwiają prawidłowe otworzenie plików, zalecane jest korzystanie na przykład z przeglądarki Google Chrome): https://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/results?q=Mielewczyk&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0

Ich komercyjne wykorzystanie jest zabronione.

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa (www.bibliotekacyfrowa.eu) to regionalny zbiór zasobów z województwa pomorskiego. Prowadzona jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jej zadaniem jest zabezpieczanie i udostępnianie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Znajdziemy tu zatem wszelkie materiały dotyczące Pomorza, głównie Gdańskiego i Środkowego, takie jak: cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego. Aby nie pogubić się w mnogości oferowanych zbiorów, Dział Regionalny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rozpoczyna cykl „Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych”. W ramach inicjatywy raz w miesiącu polecane są najciekawsze zdaniem bibliotekarzy artykuły i teksty z przepastnego archiwum Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej.

 

TV

To przedszkole jest wzorem