PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ile w Gdańsku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Znamy już prawie całą kwotę

Ile w Gdańsku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Znamy już prawie całą kwotę
Jest już ponad 840 tysięcy złotych, ale ta kwota zapewne nieco wzrośnie, bo jeszcze nie wszystkie gdańskie sztaby rozliczyły się do końca. - Niesamowita ofiarność w ciężkich czasach pandemii. Jak tu nie podziwiać mieszkańców Gdańska? - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
W tym roku na gdańskich ulicach było dużo mniej wolontariuszy, niż w latach ubiegłych - to ze względów bezpieczeństwa w dobie epidemii. Jednak dzięki ofiarności gdańszczanek i gdańszczan znowu udało się zebrać na WOŚP imponującą kwotę
W tym roku na gdańskich ulicach było dużo mniej wolontariuszy, niż w latach ubiegłych - to ze względów bezpieczeństwa w dobie epidemii. Jednak dzięki ofiarności gdańszczanek i gdańszczan znowu udało się zebrać na WOŚP imponującą kwotę
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W ostatnich latach gdańskie kwesty na rzecz WOŚP przekraczały barierę miliona złotych. W tym roku od początku było wiadomo, że na bicie rekordu w 29 finale WOŚP, nie ma co się nastawiać. Wolontariuszy ze skarbonkami na ulicach było o dwie trzecie mniej niż zwykle. Liczono na internetowe e-skarbonki, ale nie do końca było wiadomo, jak ten pomysł wypali.

- Pandemia koronawirusa dramatycznie wpłynęła na życie nas wszystkich, wiele osób nie ma środków utrzymania, jeszcze więcej obawia się o swoją przyszłość, liczy każdą złotówkę - mówi Dawid Jastrzębski. - Spodziewałem się, że jeśli zbierzemy 750 tysięcy to będzie rewelacyjnie. A okazuje się, że jest dużo więcej. W sumie, gdy już wszystko będzie podliczone, nie tak dużo zabraknie do miliona. Naprawdę, to niesamowite!

Na czwartek, 4 lutego, wiadomo już, że wszystkie gdańskie sztaby WOŚP z kwesty ulicznej zebrały ponad 580 tys. zł. Do e-skarbonek wpłynęło w sumie prawie 170 tys. zł. Łącznie dało to kwotę 755 675 zł. Jednak to nie wszystko - należy bowiem doliczyć 87 257 zł 35 gr, które uzyskano na Allegro z aukcji internetowych Regionalnego Centrum Wolontariatu. Na specjalnym gdańskim koncie Allegro na rzecz WOŚP wystawiono 106 pozycji. Najwyższą cenę uzyskał zegar oprawiony w bursztyn, który kupiono za prawie 10 tysięcy złotych. Imponującą kwotę 8100 zł uzyskano za godzinę gry na korcie tenisowym z prezydent Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz. Dużą część przedmiotów na aukcje WOŚP przekazał Urząd Miejski w Gdańsku - m.in. złote i srebrne okazy monet okolicznościowych.

- Ostateczna kwota z gdańskiej zbiórki pieniędzy dla WOŚP będzie jeszcze trochę większa, ponieważ nadal są aukcje internetowe innych gdańskich sztabów, które się nie skończyły - podkreśla Dawid Jastrzębski. - Pieniądze były też zbierane w różnych innych miejscach, na przykład w sieciach marketów. W całym Gdańsku na pewno zebrano w sumie grubo ponad 850 tysięcy złotych.

 

W tych gdańskich sztabach WOŚP licytacje jeszcze trwają:

 

Za rok odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Być może do tego czasu uda się opanować epidemię koronawirusa, co dla Gdańska, ale też dla całego kraju, będzie oznaczało, że można spróbować pobić rekord zbiórki pieniędzy z 2020 roku, który wyniósł ponad 186 mln złotych.  

ZOBACZ FOTOGALERIĘ:

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl