• Start
  • Wiadomości
  • Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Rola i znaczenie ogrodów zoologicznych

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Rola i znaczenie ogrodów zoologicznych

Podczas najbliższego spotkania z Michałem Targowskim - dyrektorem gdańskiego zoo porozmawiamy o roli i znaczeniu ogrodów zoologicznych. Obalimy kilka mitów, poruszymy też wątki dotyczące dotyczące wymarłych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Wszystkiego, co należy wiedzieć o funkcjonowaniu zoo, dowiedzą się Państwo w środę 17 czerwca o godz. 11.00.
16.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem, w posiadaniu których jest gdańskie zoo
Nz. gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem, w posiadaniu których jest gdańskie zoo
Gdański Ogród Zoologiczny

 

Gdański Ogród Zoologiczny powstał w 1954 roku. Kto śledzi nasze rozmowy z cyklu “Historie zwierząt z gdańskiego zoo”, ten wie, że kilkadziesiąt lat temu ogrody zoologiczne funkcjonowały na zupełnie innych zasadach niż dzisiaj. Ogrody pełniły niegdyś funkcję rozrywkową, na sprzedaży zwierząt - np. kondorów wielkich, których wartość porównywalna była do dobrego samochodu - także gdańskie zoo zarabiało spore pieniądze. Czasy jednak diametralnie się zmieniły. Aktualnie zwierzęta nie mają i nie mogą mieć żadnej wartości finansowej. Dzięki przynależności do stowarzyszeń, w ogrodach na całym świecie zaszło wiele zmian. Część z nich podyktowana jest bardzo restrykcyjnymi zakazami.

Na świecie istnieje około 10 tys. licencjonowanych ogrodów zoologicznych, które odwiedza blisko 600 mln osób rocznie. Ich działalnością sterują regionalne organizacje ogrodów zoologicznych. To m.in. założona w 1992 roku EAZA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów i Akwariów (ang. European Association of Zoos and Aquaria). Zrzesza ponad 300 ogrodów zoologicznych w 35 krajach Europy. W Polsce do EAZA należy 11 ogrodów: w Gdańsku, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Chorzowie.

Istnieje także Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (ang. World Association of Zoos and Aquariums, WAZA). Założone zostało w 1935 roku, posiada około 200 członków na całym świecie, w tym zoo w Gdańsku. 

W Polsce istnieje ponad 20 licencjonowanych ogrodów zoologicznych, które należą do Stowarzyszenia Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (w tym Gdańsk). 

 
Alka Olbrzymia (Pinguinus impennis) to ptak morski należący do wymarłego gatunku. Podobny był do pingwina, został odkryty w 1534 roku. Żył w koloniach na szczytach skał Antarktydy. Do unicestwienia tego gatunku przyczynili się wilorybnicy, którzy żywili się jajami tego ptaka
Alka Olbrzymia (Pinguinus impennis) to ptak morski należący do wymarłego gatunku. Podobny był do pingwina, został odkryty w 1534 roku. Żył w koloniach na szczytach skał Antarktydy. Do unicestwienia tego gatunku przyczynili się wilorybnicy, którzy żywili się jajami tego ptaka
Gdański Ogród Zoologiczny

 

Przez miliony lat mnóstwo gatunków zwierząt wymarło. W wieku XVIII wieku było to ok. 11 gatunków ptaków i ssaków, w wieku XIX około 30 gatunków, a w XX wieku mowa już o wymarciu blisko 100 gatunków. To niebezpieczeństwo spowodowała działalność człowieka i co ważne, zwiększa się ono wraz z przyrostem ludności i uprzemysłowieniem. 

Czy wiedzą Państwo, że istnieją gatunki zwierząt, które spotkać możemy wyłącznie w ogrodach zoologicznych? Przykładem jest tu szpak balijski - populacja tego ptaka w ogrodach liczy około 650 sztuk. 

Ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem, to aktualnie główna, ale nie jedyna rola ogrodów zoologicznych. Jakie znaczenie ma dziś istnienie zoo?

Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Michałem Targowskim - dyrektorem Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego w środę 17 czerwca, o godz. 11.00.



TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim