Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Generał Zaruski”: flagowy żaglowiec Gdańska - trzeci w regatach

Załoga STS “Generał Zaruski” dała prawdziwy popis żeglarskich umiejętności w finałowym wyścigu regat "The Tall Ships Races". Gdańszczanie uplasowali się na trzeciej pozycji - i gdyby impreza nie została skrócona, na pewno byliby wyżej w klasyfikacji.

“Generał Zaruski”: flagowy żaglowiec Gdańska - trzeci w regatach
A
A
data publikacji: 08 sierpnia 2017 r.

Puchar za zajęcie trzeciego miejsca w regatach The Tall Ships Races
Puchar za zajęcie trzeciego miejsca w regatach The Tall Ships Races
Krzysztof Dębski/GOS

Wyścig przeprowadzono na trasie Kłajpeda - Szczecin. Trzecie miejsce “Generała Zaruskiego” jest dużym sukcesem, bowiem “The Tall Ships Races” należą do najbardziej prestiżowych regat z udziałem żaglowców szkolnych.

- Mieliśmy apetyt na więcej, a perspektywy były jeszcze bardziej obiecujące, bo w końcówce wręcz "połykaliśmy" konkurencję - mówi kapitan gdańskiego żaglowca, Jerzy Jaszczuk. - Jednak wyścig został skrócony i zabrakło czasu, by wpłynąć na najwyższy stopień podium.

Kpt. Jaszczuk dodaje, że mimo satysfakcjonującego końcowego wyniku, tegoroczny cykl regat nie był najszczęśliwszy najszczęśliwszy. W pierwszym wyścigu, przy słabych wiatrach i pomimo tego, że “Generał Zaruski” wpłynął na metę jako druga jednostka w swej klasie i jedna z pierwszych w całej stawce, końcowy wynik po zastosowaniu przeliczników technicznych był zdecydowanie mało satysfakcjonujący. W drugim wyścigu z kolei gdański żaglowiec popełnił falstart i sporo stracił na starcie przez karne okrążenie.

Jest się z czego cieszyć - radość załogi Geberała Zaruskiego po sukcesie w regatach
Jest się z czego cieszyć - radość załogi Geberała Zaruskiego po sukcesie w regatach
Krzysztof Dębski/GOS

- Jeśli weźmiemy pod uwagę te wszystkie okoliczności, to trzecie miejsce przywiezione ze Szczecina, po prostu bardzo cieszy - podkreśla kpt. Jaszczuk.

- Ogromne uznanie i podziękowania należą się załodze, która dzielnie żeglowała w tych prestiżowych regatach - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Życzymy jej pomyślnych wiatrów podczas turystycznego udziału w "Hanse Sail" w Rostocku i następnie w drodze powrotnej do Gdańska.

“Generał Zaruski” spodziewany jest w Gdańsku 20 sierpnia. Następnie, po krótkim - trzydniowym - postoju znów wypłynie w tygodniowy rejs w ramach unijnego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours".

Generał Zaruski pod żaglami
Generał Zaruski pod żaglami
Krzysztof Mystkowski/KFP

W tym roku, w regatach “The Tall Ships Races” uczestniczyła światowa elita żaglowców. Na liście uczestników znalazły się m.in. jednostki: Mir, Kruzentshtern, Sedov, Dar Młodzieży, Shtandart, Eendracht, Santa Maria Manuela, Malcolm Miller, Cisne Branco, Shabab Oman II, Staatsraad Lemkuhl. 

Regaty odbyły się w dniach 5-8 sierpnia 2017 r.

Tekst: Krzysztof Dębski

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl