Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdzie zaparkować? Gdańsk i Sopot udostępniają turystom parking przy Ergo Arenie

Od poniedziałku, 26 czerwca, uruchomiony zostanie bezpłatny, całodobowy, niestrzeżony parking przy hali widowiskowo-sportowej. Nie warto więc tracić czasu i nerwów na poszukiwanie bezpłatnego miejsca postojowego w pobliżu gdańskiej czy sopockiej plaży - przy ładnej pogodzie graniczy to z cudem. Lepiej skorzystać z propozycji obu miast!

Gdzie zaparkować? Gdańsk i Sopot udostępniają turystom parking przy Ergo Arenie
A
A
data publikacji: 22 czerwca 2017 r.

Wybieracie się samochodem na plażę w Jelitkowie? Auto zostawcie na darmowym parkingu przy Ergo Arenie!
Wybieracie się samochodem na plażę w Jelitkowie? Auto zostawcie na darmowym parkingu przy Ergo Arenie!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Teren przy gdańsko-sopockiej hali to miejski parking, na którym zmieści się 700 samochodów. Będzie czynny i ogólnodostępny przez całą dobę. Każdy będzie mógł zostawić tu swoje auto. Stąd niedaleko jest zarówno na plażę w Sopocie Wyścigach, jak i w Gdańsku Jelitkowie.

Na parkingu postawiona zostanie toaleta. Poza tym, lada dzień, pojawią się tablice informujące o możliwości bezpłatnego parkowania w tym miejscu.

- To cenne uzupełnienie potencjału parkingowego w rejonie nadmorskim. Chcemy, żeby tutaj ta oferta była bezpłatna w odróżnieniu od parkingów, które znajdują się tuż przy plażach, gdzie wprowadzone zostaną opłaty – zaznacza Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Na niektórych parkingach wyniesie ona 5 zł (za całą dobę postoju). Na fragmencie Jelitkowa zostanie też wprowadzona strefa płatnego parkowania. Dlatego dla tych, którzy chcą zaoszczędzić, alternatywą będzie parking przy Ergo Arenie, z którego do plaży w Jelitkowie jest 14 minut piechotą.

Na parkingu przy gdańsko-sopockiej hali pomieści się około 700 samochodów
Na parkingu przy gdańsko-sopockiej hali pomieści się około 700 samochodów
Urząd Miejski w Gdańsku

Gdańsko-sopocki bezpłatny parking funkcjonować będzie od 26 czerwca do 23 sierpnia.

- Kilka dni później rozpoczynają się mistrzostwa Europy w siatkówce. Na czas tej imprezy bezpłatny parking, niestety, nie będzie mógł już działać. Będą też takie dwa dni w przyszłym miesiącu: 1 i 8 lipca, kiedy to w hali odbywać się będą imprezy. W tych dniach parking będzie płatny - zaznacza Bartosz Tobieński, rzecznik Ergo Areny. - Kto wjedzie wcześniej i jego samochód będzie tu stać w trakcie tych imprez, może być spokojny - nie będziemy go odholowywać.

Sopot chce zachęcać turystów przyjeżdżających nie tylko na plażę, ale w ogóle do tego kurortu, aby przy hali zostawiali swoje pojazdy, nawet na kilka dni, a do miasta dojeżdżali meleksami. Te kursować będą od poniedziałku na trasie hala – "Monciak" (na wysokości dworca PKP), z częstotliwością co 20 minut. Zmieści się w nich jednorazowo 14 osób.

Nasz sąsiad, miasto Sopot, chce dowozić turystów meleksami spod Ergo Areny do centrum kurortu
Nasz sąsiad, miasto Sopot, chce dowozić turystów meleksami spod Ergo Areny do centrum kurortu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Gdańsk i Sopot biją w ostatnich latach rekordy popularności i frekwencji wśród turystów. Wielu z nich chce wjechać samochodami do centrum miasta czy nad samą plażę, gdzie są, oczywiście, opłaty parkingowe. Dlatego wychodzimy z dobrą ofertą. Za 3 złote mogą odbyć fajną podróż meleksem, która będzie atrakcją samą w sobie – zaznacza prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. - To projekt pilotażowy, ale jestem przekonany, że idea parkingów buforowych jest niezbędna zarówno dla Sopotu, jak i dla Gdańska.

Władze naszego miasta także rozważały możliwość uruchomienia dojazdów z hali na plażę meleksami. Po przeprowadzeniu analiz uznano jednak, że pomysł ten może się nie sprawdzić. Ul. Gospody, prowadząca od strony Przymorza w kierunku hali, często bywa zakorkowana. Istnieje więc ryzyko, że turyści siedzieliby w meleksach... stojąc w korkach.

Przypominamy też, że w tym roku, w okresie 1 lipca - 31 sierpnia, funkcjonować będą płatne parkingi znajdujące się w sąsiedztwie plaż. Powstaną cztery takie miejsca: dwa w Jelitkowie (przy ul. Błękitnej i Kaplicznej), jeden na Zaspie (przedłużenie al. Jana Pawła II, przy ul. Czarny Dwór) i jeden na Stogach (przy ul. Nowotnej). We wszystkich opłaty będą pobierane przez cały tydzień, a więc także w soboty i niedziele, w godz. 9 – 17. Pomiędzy godz. 17 a 9 samochód będzie można zostawić tu bezpłatnie. Kierowcy zapłacą 5 zł za wjazd na teren parkingu. Będzie to opłata jednorazowa. Za tą kwotę będzie można zostawić auto zarówno na jedną godzinę, jak i na cały dzień.

Poborem opłat zajmą się pracownicy zatrudnieni przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora