Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańszczanie czytają „Lalkę”. Publicznie!

W pierwszą sobotę września, w ramach Narodowego Czytania, cała Polska przypomni sobie „Lalkę” – najbardziej znane i kilkakrotnie ekranizowane dzieło Bolesława Prusa. W czwartej edycji akcji czytelniczej bierze udział Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Fragmenty powieści przeczytają m.in. aktorzy: Krystyna Łubieńska i Florian Staniewski.

Gdańszczanie czytają „Lalkę”. Publicznie!
A
A
data publikacji: 03 września 2015 r.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie służy promocji czytelnictwa i budowaniu poczucia tożsamości narodowej poprzez wspólne obcowanie z najważniejszymi dziełami polskich pisarzy. W sobotę, 5 września, w całej Polsce odbędzie się czwarta edycja wydarzenia.

– Narodowe Czytanie jest inicjatywą Prezydenta RP i to on wyznacza zarówno termin, jak i tytuł, który czytamy – mówi Przemysław Czaja z Działu Promocji Literatury Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która bierze udział w akcji. – Zaczęło się od „Pana Tadeusza”, potem były dzieła Aleksandra Fredry, w ubiegłym roku czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, natomiast w tym – „Lalkę” Bolesława Prusa. Do nas, jako lokalnych organizatorów, należy wybranie konkretnych fragmentów, podzielenie ich do odczytania i zaproszenie gości.

Wspólne czytanie w Gdańsku odbędzie się na przedprożu Filii Gdańskiej WiMBP przy ulicy Mariackiej 42, w godz. 11-13. – Przeczytamy wybrane fragmenty. Każda osoba poświęci maksymalnie 7-10 minut na tekst. Będą to zarówno dialogi, jak i fragmenty czytane przez jedną osobę – zapowiada Przemysław Czaja.

W akcji biorą udział osoby, które wcześniej zgłosiły chęć uczestnictwa, a także zaproszeni goście. – Znaczna część lektorów to nasi czytelnicy. Są to przeróżne osoby: uczniowie gimnazjów i liceów, studenci, emeryci i mama, która wychowuje dwójkę dzieci. Zapraszamy też osoby znane w Gdańsku. W tym roku będą to byli aktorzy teatru Wybrzeże: Krystyna Łubieńska i Florian Staniewski. Pojawią się także mniej znane nazwiska, wśród których będą blogerki, osoby zajmujące się startupem w Gdańsku i bibliotekarki.

Oprócz wspólnego czytania, WiMBP w Gdańsku zaprasza także na warsztaty przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach. – To jest atrakcja, o którą pokusiliśmy się po raz pierwszy. Uznaliśmy, że samo czytanie jest fajne, natomiast daje dość ograniczone możliwości uczestnictwa – publiczność, wśród której są również dzieci, siedzi na przedprożu i jedynie słucha. A nam zależy zwłaszcza na tych początkujących czytelnikach, chcielibyśmy zaszczepić w nich bakcyla czytania – tłumaczy Przemysław Czaja. – Dlatego w tym roku organizujemy warsztaty konstruktorskie dla dzieci, związane oczywiście z tematyką „Lalki”.

Warsztaty odbędą się tuż przed Narodowym Czytaniem – w godz. 10-11 w Bibliotece pod Żółwiem (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 111/113). Zajęcia poprowadzi sam Julian Ochocki, jeden z bohaterów „Lalki”. Młodzi uczestnicy pomogą naukowcowi i wynalazcy zbudować maszynę latającą. Na warsztaty trzeba się zapisać mailowo (promocja@wbpg.org.pl) lub telefoniczne (58 301 48 11 w. 224, 221).

Wstęp wolny na oba wydarzenia.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora