• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Teatr Szekspirowski. Lotos mecenasem na cały rok, pomoże wystawić “Burzę”

Gdański Teatr Szekspirowski. Lotos mecenasem na cały rok, pomoże wystawić “Burzę”

Dobra wiadomość dla gdańskich miłośników kultury: dzięki podpisaniu przez Grupę Lotos umowy sponsorskiej, GTS dofinansuje tegoroczny Festiwal Szekspirowski, a także po raz pierwszy będzie mógł wejść w rolę producenta przedstawienia teatralnego - planowana jest “Burza” Szekspira, w reżyserii Szymona Kaczmarka.
14.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarosław Wittstock, wiceprezes ds. korporacyjnych Grupy Lotos i prof. Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i dyrektor tej placówki. Umowa została podpisana w sali teatralnej GTS, z ustawionym w tle dużym napisem prezentującym markę sponsora
Jarosław Wittstock (z prawej), wiceprezes ds. korporacyjnych Grupy Lotos i prof. Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i dyrektor tej placówki. Umowa została podpisana w sali teatralnej GTS, z ustawionym w tle dużym napisem, prezentującym markę sponsora
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- To wsparcie ze strony Lotosu jest dla nas bardzo znaczące, wręcz zbawienne - mówi prof. Jerzy Limon, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Premierę “Burzy” planujemy na październik bieżącego roku. 

Umowę o współpracy podpisali uroczyście w piątek, 14 lutego, Jarosław Wittstock - wiceprezes ds. korporacyjnych Grupy Lotos i prof. Jerzy Limon.

Konkretna kwota nie została podana, choć dziennikarze o nią pytali. Wiceprezes Wittstock zdradził jedynie, że w roku 2020 będzie to kilkukrotność wsparcia, jakie GTS otrzymał od Lotosu w roku ubiegłym.

Prof. Jerzy Limon nie krył radości, z pozyskania tak możnego sponsora.

- Środki na utrzymanie budynku i administracji mamy zapewnione dzięki dotacjom samorządowym - stwierdził dyrektor GTS. - Chodziło teraz o to, by znaleźć sponsorów, którzy wesprą finansowo nasze działania artystyczne. I to się w pełni udało. Lotos odgrywa w gronie naszych sponsorów kluczową rolę. Kwota, jaką otrzymamy w tym roku od Lotosu jest duża, stanowi może nawet 20 procent wszystkich pieniędzy, jakie mieliśmy na działania artystyczne w roku ubiegłym. 

 

Przed teatralnym gmachem zawieszono obok siebie dwie flagi - GTS i Lotosu, jako głównego sponsora
Przed teatralnym gmachem zawieszono obok siebie dwie flagi - GTS i Lotosu, jako głównego sponsora
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Wspieramy kulturę przez wielkie “Ka” - powiedział wiceprezes Wittstock. - Myślę, że William Shakespeare, podobnie jak patron tej ulicy Wojciech Bogusławski, są bardzo zadowoleni z tego, jak się to tutaj rozwija i z tego, że my również wesprzemy. To jest kultura przez wielkie “Ka” chcemy ją promować, chcemy również promować kulturę na co dzień, chcemy podejmować decyzje nie na bazie wczorajszych newsów, przedwczorajszych, czy bieżących, często kontrowersyjnych relacji, ale na bazie tego, co zostało stworzone i sto, i dwieście i tysiąc lat temu, i na czym zasadza się nasza cywilizacja. 

- Bardzo dziękuję za te miłe słowa, zwłaszcza za podkreślenie kultury przez wielkie “Ka”, w czasach, kiedy żyjemy przytłoczeni blichtrem, bylejakością, tandetą - odparł prof. Limon. - Jest bardzo ważne, żeby wysoka kultura przetrwała, bo teatr to nie tylko budynek, z którego jesteśmy bardzo dumni, ale teatr to również edukacja, teatr to są emocje, to jest wszystko naj… Najważniejsze. (...) Jest rzeczą ważną, że Grupa Lotos, jej zarząd, dostrzegają rolę teatru i kultury w ogóle w kształtowaniu wrażliwości, postaw, i że dzięki temu wspólnie będziemy budować publiczność.  

Profesor Limon w imieniu GTS podarował wiceprezesowi Wittstockowi wykonany z czystego srebra medal z 1993 r., upamiętniający gdańską wizytę Karola, księcia Walii. Zaraz też padła deklaracja, że medal zostanie wystawiony przez Lotos na aukcji charytatywnej, której celem jest ratowanie życia ciężko chorego chłopca. 

 

Wiceprezes Wittstock pokazuje pamiątkowy medal, który otrzymał w dowód wdzięczności od GTS. Prezent będzie przekazany przez Lotos na licytację, której celem jest ratowanie ciężko chorego chłopca
Wiceprezes Jarosław Wittstock pokazuje pamiątkowy medal, który otrzymał w dowód wdzięczności od GTS. Prezent będzie przekazany przez Lotos na licytację, której celem jest ratowanie ciężko chorego chłopca
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Współpraca GTS z Lotosem trwa już od 13 lat, firma współfinansowała jedenaście edycji Festiwalu Szekspirowskiego.  

Umowa sponsorska Grupy Lotos z GTS zawarta została do końca roku kalendarzowego 2020. Czy ta umowa zostanie dotrzymana w pełnym wymiarze, jeśli potwierdzą się zapowiedzi rządu o przejęciu Lotosu przez Grupę Orlen jeszcze w tym roku kalendarzowym, na przykład we wrześniu br.? Wiceprezes Jarosław Wittstock nie chciał odpowiedzieć na to pytanie.

Odpowiedzi udzielił na piśmie, po konferencji, Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Lotos:

"Jak dokładnie będzie wyglądała sytuacja, to pytanie nie do nas, ale do ORLENU. Natomiast z informacji medialnych, które płyną od koncernu przejmującego jasno wynika, że wsparcie tutaj, na Pomorzu, ale też w innych regionach, w których działamy, nie tylko nie zmniejszy się, ale będzie nadal umacniane. Samodzielność LOTOSU zostanie zachowana także w aktywnościach społecznych. Traktujemy ją jako refundację, którą winni jesteśmy wobec miejsca, gdzie prowadzimy działalność gospodarczą - Pomorza i Polski. Dzięki fuzji nasza aktywność biznesowa będzie obecna w całym kraju. Jednak o konkretach będziemy mogli wypowiedzieć się, gdy zapadną konkretne decyzje dot. fuzji".

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska