• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Program Edukacji Kulturowej. Trwają konsultacje - przyjdź, zobacz, oceń

Gdański Program Edukacji Kulturowej. Trwają konsultacje - przyjdź, zobacz, oceń

Przez trzy dni - od wtorku do czwartku (7-9 stycznia) - w Instytucie Kultury Miejskiej odbywają się otwarte dla mieszkańców konsultacje dotyczące Gdańskiego Programu Edukacji Kulturowej. Dokument jest dostępny do wglądu także w internecie - swoje uwagi można zgłaszać przez specjalny formularz.
07.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Program Edukacji Kulturowej ma ułatwić mieszkankom i mieszkańcom Gdańska dostęp do kultury, wspierać ich twórcze pasje i pobudzać do rozwijania zainteresowań
Gdański Program Edukacji Kulturowej ma ułatwić mieszkankom i mieszkańcom Gdańska dostęp do kultury, wspierać ich twórcze pasje i pobudzać do rozwijania zainteresowań
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Gdański Program Edukacji Kulturowej to pierwszy tego typu miejski dokument, łączący kulturę, oświatę oraz obszar społeczny i obywatelski. Do jego najważniejszych celów należy ułatwienie dostępu do kultury, włączenie gdańszczanek i gdańszczan do współtworzenia działań kulturalnych i w działania lokalne, wspieranie twórczych pasji, czy pobudzenie do rozwijania zainteresowań i wspólnych działań sektora kultury, edukacji i społecznego.

Do współtworzenia dokumentu Urząd Miejski w Gdańsku zaprosił osoby na co dzień zajmujące się edukacją i animacją kulturową, które zwróciły uwagę na różnorodne potrzeby i możliwości środowiska.

- Program powstawał długo. Na początku, od 2017 do 2019 roku, odbyła się seria warsztatów, których liderem było Europejskie Centrum Solidarności. Uczestniczyły w nich głównie osoby z instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Powstała koncepcja, żeby stworzyć dokument, który stanie się jednym z dokumentów miejskich. Zaprosiliśmy Fundację Obserwatorium z Warszawy i wspólnie opracowaliśmy analizę danych w województwie pomorskim i w Gdańsku - mówi Marta Karalus z Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, która wraz z Sylwią Biernacką we wtorek, 7 stycznia, 2020 r., prowadziła pierwsze, otwarte dla mieszkańców, spotkanie konsultacyjne dotyczące Programu.

Gdański Program Edukacji Kulturowej, który będzie wyznaczać kierunki zmian oraz działań do realizacji w latach 2020-2030, ma zostać poddany pod głosowanie Rady Miasta Gdańska jeszcze w styczniu lub w lutym tego roku. Zanim to nastąpi, swoje uwagi do dokumentu mogą zgłaszać mieszkanki i mieszkańcy Gdańska podczas jednego z czterech spotkań w całości poświęconych konsultacjom społecznym - których celem jest zebranie uwag do treści, opinii i innych propozycji, które powinny się znaleźć w programie, a których być może jeszcze brakuje.

 

Marta Karalus (pierwsza z lewej) i Sylwia Biernacka
Marta Karalus (pierwsza z lewej) i Sylwia Biernacka
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Harmonogram:

We wtorek, środę i czwartek, 7-9 stycznia, w godz. 17:00-19:00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, II piętro, sala 209) odbywają się otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych.

Dodatkowo, w środę, 8 stycznia, w godz. 12:00-14:00 w Urzędzie Miejskim (ul. Nowe Ogrody 8/12, sala 107) odbędzie się spotkanie dedykowane osobom w wieku senioralnym.

 

W konsultacjach udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy zainteresowani są tematem edukacji kulturowej
W konsultacjach udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy zainteresowani są tematem edukacji kulturowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Swoje uwagi do GPEK można zgłaszać również przez internet, do 30 stycznia. Dokument dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.gdansk.pl. Wypełniony formularz (do pobrania pod tym linkiem), z sugestiami można przesłać na adres e-mail: edukacja.kulturowa@gdansk.gda.pl lub przynieść osobiście do Biura Prezydenta ds. Kultury.

Dodatkowe informacje dotyczące Gdańskiego Programu Edukacji Kulturowej dostępne są w Biurze Prezydenta ds. Kultury pod nr tel. 58 323 6154 lub pod adresem: edukacja.kulturowa@gdansk.gda.pl.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór