• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Orszak Trzech Króli. Przyjdź na paradę, w niedzielę, 6 stycznia

Gdański Orszak Trzech Króli. Przyjdź na paradę, w niedzielę, 6 stycznia

To już 9. raz, gdy gdańskimi ulicami przejdzie Orszak Trzech Króli. Kto ma ochotę wziąć udział w tej wyjątkowej paradzie, powinien pojawić się 6 stycznia, około godz. 11:30 na ulicy Piwnej, nieopodal wejścia do Bazyliki Mariackiej. Wymarsz zaplanowano na godz. 12.00.
03.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańszczanie nie raz udowodnili, że żadna pogoda im nie straszna. Każdego roku tysiące ludzi bierze udział w Orszaku Trzech Króli
Gdańszczanie nie raz udowodnili, że żadna pogoda im nie straszna. Każdego roku tysiące ludzi bierze udział w Orszaku Trzech Króli
Grzegorz Mehring/Gdansk.pl


Gdański Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące gdańszczan i turystów. Są wśród nich dorośli, ale też liczne dzieci - bo to kolorowa parada, kóra ze względu na swoją różnorodność przypaść musi do gustu przedstawicielom róznych grup wiekowych. Dla dużego grona osób jest to nie tylko rozrywka, ale także przeżycie religijne.

Co powinni wiedzieć ci, którzy wybierają się na tegoroczny Orszak?

Formowanie pochodu rozpoczyna się pół godziny przed wymarszem. Bezpiecznie więc jest pojawić się na ulicy Piwnej około godz. 11.30. W tym czasie uczestnicy otrzymują korony i śpiewniki z kolędami. Na przodzie orszaku ujrzeć - i przede wszystkim - usłyszeć można werblistów. Towarzyszą im dziecięce grupy rycerzy i dam dworu oraz dworzanie. Postaci, które najbardziej rzucają się w oczy, to trzej królowie, którzy w orszaku jadą konno. Po raz siódmy w historii tego wydarzenia w rolę króla Melchiora, wcieli się Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.


Zobacz, jak było w zeszłym roku: Z Orszakiem Trzech Króli poszły tłumy [WIDEO I FOTOGALERIA]


Pozostali dwaj królowie (czy jak kto woli - mędrcy, magowie) to Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata.  

- Orszak Trzech Króli to wydarzenie w którym co roku uczestniczę z prawdziwą przyjemnością - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - To nie tylko przyjemność, ale i ogromny zaszczyt, bo atmosfera tego wydarzenia jest wyjątkowa. Poza tym, któż nie chciałby raz do roku poczuć się jak prawdziwy król?!!! - ze śmiechem dodaje Targowski.


Michał Targowski - dyrektor gdańskiego ZOO od lat wciela się w postać Melchiora. Na zdjęciu widzimy jak składa dary Świętej Rodzinie
Michał Targowski - dyrektor gdańskiego ZOO od lat wciela się w postać Melchiora. Na zdjęciu widzimy jak składa dary Świętej Rodzinie
Grzegorz Mehring/Gdansk.pl


Orszak, który wyrusza z ulicy Piwnej, ma pierwszy przystanek przy Wielkiej Zbrojowni. Ten wyjątkowy gdański zabytek od lat odgrywa rolę pałacu Heroda. Do zebranych wyjdzie więc sam król Herod, by prośbą i groźbą zawrócić gdańszczan z obranej drogi. Uczestnicy orszaku nie poddadzą się jednak nawoływaniu króla, miną jego pałac i skierują się w stronę Złotej Bramy. Stamtąd dumnie i śpiewnie przejdą w kierunku Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem. Jest to bardzo widowiskowy moment, gdyż w rolę aniołów i diabłów wcielą się szczudlarze.


Tak wygląda walka dobra ze złem
Walka dobra (na biało) ze złem (na czarno) - a wszystko to na szczudłach
Grzegorz Mehring/Gdansk.pl


Punkt kulminacyjny wydarzenia będzie miał miejsce na scenie umiejscowionej przed Zieloną Bramą. Tutaj Trzej Królowie, czyli Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłony przed Świętą Rodziną oraz złożą dary. Także w tym miejscu, jak każdego roku, znajdzie się stajenka wypełniona mieszkańcami Małego Zoo.

- 6 stycznia to jedyny dzień w roku, gdy wybrani mieszkańcy Małego Zoo opuszczają na kilka godzin swój dom i stają się uczestnikami tej uroczystości - dodaje Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. -  W stajence ponownie zobaczymy więc kózki i owieczki, które nie tylko są przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem, ale wręcz go łakną. Kto był w naszym Małym Zoo ten wie, że jest to miejsce odwiedzane przez tłumy. Jego mieszkańcy mają stały i bardzo dobry kontakt z człowiekiem. Zwierzęta te są przyzwyczajone do spędzania czasu z ludźmi, udział w wydarzeniu nie jest dla nich stresujący.

Gdy już trzej królowie złożą dary, będzie czas na wspólne śpiewanie kolęd - z chórem Towarzystwa Śpiewaczego w Trąbkach Wielkich i uczniami Zespołu Szków Fregata.

Na godz. 13.30 zaplanowano koncert carillonowy, który zagrany będzie z wieży Ratusza Głównomiejskiego.  


Kózki i owieczki z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego które biorą udział w wydarzeniu, kochają być głaskane i przytulane, bo mają stały kontakt z człowiekiem
Kózki i owieczki z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego które biorą udział w wydarzeniu, kochają być głaskane i przytulane, bo mają stały kontakt z człowiekiem
Grzegorz Mehring/Gdansk.pl


Nawet, jeśli pogoda nie dopisuje, Orszak Trzech Króli przyciąga tysiące uczestników. I jak się okazuje, są wśród nich stali bywalcy, których twarze Michał Targowski potrafi już rozpoznać.

- Spotkałem osoby dla których finał tego wydarzenia jest szalenie ważny - dodaje Michał Targowski. - Gdy wszyscy jesteśmy w komplecie, w jednym miejscu, ludzie bardzo chętnie robią sobie z nami zdjęcia. I muszę przyznać, że jest to dla mnie ciekawe doświadczenie, bo wielu ludzi traktuje to wydarzenie bardzo na serio.

Gdańsk jest jednym z ponad 600 polskich miast, w których organizowane są obchody z okazji Święta Trzech Króli. Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w naszym mieście są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Miasto Gdańsk – partner wydarzenia, wspiera je finansowo i organizacyjnie.


Zobacz także:

VII gdański Orszak Trzech Króli



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska