PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś gdańska Noc Świętojańska 2021 na Wyspie Sobieszewskiej. Koncert Enej i puszczanie wianków

Dziś gdańska Noc Świętojańska 2021 na Wyspie Sobieszewskiej. Koncert Enej i puszczanie wianków
Koncert zespołu rockowo-folkowego Enej, widowisko słowno-muzyczne „Noc Kupały” w wykonaniu artystów Teatru GAK oraz widowiskowe puszczenie wianków na wodę Martwej Wisły - to atrakcje, które Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury przygotowała na Gdańską Noc Świętojańską 2021 na Wyspie Sobieszewskiej. Początek imprezy o godz. 21:00, w ośrodku Wyspa Drogowiec w centrum Sobieszewa. Wstęp wolny.
Koncert pełnego energii i radości zespołu Enej będzie główną atrakcją Gdańskiej Nocy Świętojańskiej, która odbędzie się w niedzielę, 20 czerwca
Koncert pełnego energii i radości zespołu Enej będzie główną atrakcją Gdańskiej Nocy Świętojańskiej, która odbędzie się w niedzielę, 20 czerwca
mat. prasowe

 

 

- Wierzę, że tegoroczna Gdańska Noc Świętojańska będzie dobrą okazją do bezpiecznej zabawy oraz celebrowania wieloletniej tradycji - mówi o wydarzeniu Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, która imprezę organizuje w tym roku na malowniczej Wyspie Sobieszewskiej w niedzielę, 20 czerwca. - Przez wiele lat Noc Świętojańską świętowaliśmy na Placu Zebrań Ludowych, co połączone było z Festiwalem Kolorów. W tym roku postanowiliśmy bawić się w nowej, pięknej scenerii.

Noc Świętojańska tradycję czerpie ze słowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Obchodzono ją w najkrótszą noc roku, w przybliżeniu z 21 na 22 czerwca. Współcześnie świętujemy w wigilię św. Jana, która terminem zbliżona jest do Nocy Kupały. Łącząc te dwie tradycje, w Gdańsku bawimy się 20 czerwca w Gdańską Noc Świętojańską, która dziś symbolizuje święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości.

Tegoroczną imprezę, która będzie składać się z trzech części, rozpocznie o godzinie 21:00 koncert zespołu Enej - polskiego zespołu rockowo-folkowego, założonego w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Muzyka zespołu Enej to żywe brzmienia, czerpiąca z pogranicza folku, rocka, ska, punku i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej. Do tego dochodzą chwytliwe teksty oraz dawka pozytywnej energii - okazji do tańczenia tego wieczoru na pewno nie zabraknie.

 

Jednym z tradycyjnych elementów Nocy Świętojańskiej jest plecenie wianków i puszczanie ich na wodzie - nie mogło zabraknąć więc i w tym roku tego elementu
Jednym z tradycyjnych elementów Nocy Świętojańskiej jest plecenie wianków i puszczanie ich na wodzie - nie mogło zabraknąć więc i w tym roku tego elementu
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Po zakończeniu koncertu - około godziny 23:15, artyści Teatru GAK, przy akompaniamencie bębnów i muzyki słowiańskiej, w barwnym korowodzie przemieszczą się razem z uczestnikami wydarzenia na pobliski parking, gdzie czekać będzie kolejna atrakcja - wydarzenie słowno-muzyczne „Noc Kupały”. Artyści, nawiązując do tradycji, odtańczą przy ognisku słowiański taniec miłości.

Na zakończenie imprezy uczestnicy wspólnie przejdą nad rzekę, aby około godziny 23:30 zgodnie ze zwyczajem puścić wianki na wodach Martwej Wisły.

Dodatkowych atrakcji tego dnia dostarczy nowa strefa znajdującej się przy ulicy Turystycznej 1 Wyspy Drogowiec - miejsca relaksu dla całych rodzin, w którym można odpocząć i coś przekąsić. Czynne od godziny 11:00 przez cały dzień.

Wstęp wolny.

Impreza odbędzie się zgodnie z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad reżimu sanitarnego. Maksymalna liczba uczestników wynosi do tysiąca osób (max. 250 osób niezaszczepionych – weryfikacja odbywa się na podstawie okazania przez uczestnika pisemnego zaświadczenia bądź aplikacji potwierdzającej fakt zaszczepienia, bądź też na podstawie oświadczenia ustnego o fakcie szczepienia przeciwko COVID-19.).

Gdańska Noc Świętojańska 2021 jest organizowana wspólnie przez Gdański Archipelag Kultury oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl