Gdańscy fotoreporterzy z nagrodami GRAND PRESS PHOTO

Prace aż trojga fotoreporterów z Trójmiasta zostały dostrzeżone w prestiżowym konkursie Grand Press Photo 2018. Dominik Werner otrzymał nagrody dwóch kategoriach, Renata Dąbrowska - w jednej, a Kacper Kowalski - otrzymał dwie nominacje. Portal gdansk.pl serdecznie gratuluje laureatom.  
17.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dominik Werner podczas wręczania nagród w 20. Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2016
Dominik Werner podczas wręczania nagród w 20. Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2016
Maciej Kosycarz/KFP

W czwartek wieczorem, 17 maja 2018 r., aż dwa fotoreporterskie laury trafiły do rąk Dominika Wernera z Testigo Documentary, który jeszcze do niedawna współpracował z Gazetą Wyborczą Trójmiasto (od 2008 roku). Werner zajął I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Jego praca przedstawia harwestera torującego drogę przez las po nawałnicy, która powaliła setki hektarów drzew na Pomorzu i w całej Polsce. Kataklizm zdarzył się w sierpniu ubiegłego roku. Nawałnica zniszczyła wtedy 45 tys. hektarów lasów, powaliła ponad 8 mln m3 drzew, zdemolowała kaszubskie wioski.

Kolejne, II miejsce w kategorii LUDZIE, jury przyznało Wernerowi za zdjęcie Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, który jedzie pociągiem z Gdańska do Warszawy na przesłuchanie w Prokuraturze Wojskowej, mijając Stocznię Gdańską.

Renata Dąbrowska
Renata Dąbrowska
Maciej Kosycarz/KFP

Zdjęcie Renaty Dąbrowskiej, również fotoreporterki Gazety Wyborczej Trójmiasto, jury wyróżniło III miejscem w kategorii PORTRET. Renata Dąbrowska sportretowała dla Miasta Gdańsk prof. Jerzego Limona, dyrektora Teatru Szekspirowskiego. Zdjęcie ukazało się w albumie “Twarze gdańskiej kultury” wydanym przez Miasto z okazji 75-lecia nagrody Splendor Gedanensis.

Kacper Kowalski był nominowany w dwóch kategoriach: w kat. Photo Book za książkę fotograficzną OVER oraz za fotoreportaż w kat. Środowisko.

Kacper Kowalski
Kacper Kowalski
Krzysztof Mystkowski/KFP

Grand Press Photo to największy Ogólnopolski Konkursu Fotografii Prasowej. Organizuje go magazyn Press. W tym roku wzięło w nim udział 76 fotografów a jury spośród ok. 4800 nadesłanych zdjęć zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży.

W tym roku Grand Press Photo wygrał Adam Lach z Napo Images. Zwycięskie zdjęcie przedstawia uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Powstało 24 lipca 2017 roku w trakcie demonstracji, tzw. łańcucha światła, przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie.

Przewodniczący jury Stefano de Luigi wręczając tę nagrodę powiedział: - To zdjęcie przypomniało nam o czymś niezwykle ważnym - o wolności. Wolności słowa i do tego, by kochać. Pamiętajmy, że wolność jest podstawą każdej demokracji.

Jury uznało, że zdjęcie przypomina znany obraz francuskiego malarza Eugène’a Delacroix pt. Wolność wiodąca lud na barykady.

Stefano De Luigi, fotoreporter agencji VII, wielokrotny laureat World Press Photo, określany jest mianem fotografa intelektualisty. Jego zdjęcia publikowały największe tytuły, m.in. „Stern”, „Paris Match”, „Le Monde”, „Time”, „The New Yorker”, „Geo”, „Vanity Fair”, „El País”. Prezentował je też na autorskich wystawach. Otrzymał wiele nagród.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!