• Start
  • Wiadomości
  • #gastropomaga. Masz hurtownię i nadmiar żywności? Przekaż ją gdańskim gastronomom

#gastropomaga. Masz hurtownię i nadmiar żywności? Przekaż ją gdańskim gastronomom

Gdańscy przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne rozpoczęli kolejną akcję, w ramach której chcą pomóc nie tylko pracownikom szpitali zakaźnych, ale też seniorom, których pandemia koronawirusa na dobre zatrzymała w domach. Akcja #gastropomaga skierowana jest równolegle do dużych sklepów i hurtowni, w których zalega nadmiar mięsa, warzyw czy owoców, ale też do wolontariuszy gotowych dostarczyć posiłki seniorom.
24.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
#gastropomaga to akcja, w której mogą wziąć udział hurtownie i duże sklepy spożywcze
#gastropomaga to akcja, w której mogą wziąć udział hurtownie i duże sklepy spożywcze
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Głównym założeniem akcji jest wykorzystanie (zamiast wyrzucania) żywności zgromadzonej w dużych hurtowniach, której wkrótce minie termin ważności do spożycia. Gastronomicy chcą przygotować z takich produktów ciepłe posiłki pracownikom służby zdrowia, a także policjantom, którym doszły w ostatnich tygodniach dodatkowe obowiązki w związku z epidemią, oraz gdańskim seniorom.

- Chcesz pomóc? Masz towar, który może się zmarnować? Chcesz udostępnić swoją kuchnię? Jesteś dietetykiem? Masz firmę transportową? A może produkujesz opakowania jednorazowe? (...) W ramach naszej akcji, pod okiem dietetyków, trójmiejscy kucharze tworzą zbilansowane posiłki dla potrzebujących osób starszych oraz ludzi, którzy ratują nam życie. Nie prowadzimy zbiórki pieniędzy. Wykorzystujemy wszystko, co może się zmarnować lub zalega Wam w magazynach. Żywność rozwozimy po wcześniejszym kontakcie z Radą Dzielnicy i administracją szpitali. Dołączcie do akcji, zostańcie bohaterami! - apelują gastronomicy.

 

         Walka z pandemią. Apel do przedsiębiorców o dzielenie się zasobami 

 

Koordynatorem akcji jest Oskar Pryczyniec, który musiał zamknąć swój lokal na czas trwającej epidemii.

- Mój lokal jest nieczynny w 100 procentach, a więc nie oferuję niczego na dowóz czy wynos. W większości lokali gastronomicznych, które takie usługi zapewniają, obroty spadły mimo to o 80-90 proc. Wiemy, że wiele hurtowni spożywczych będzie musiało za chwilę utylizować znajdujący się u nich towar. Postanowiliśmy to wszystko wykorzystać - przyznaje pan Pryczyniec. - A cała akcja zaczęła się od informacji, którą zamieścił Artur, właściciel baru "Deptak". W obecnej sytuacji chciał pomóc innym. To trudny czas dla całej branży gastronomicznej, ale póki mamy jeszcze siłę, to chcemy wesprzeć innych, w tym przypadku najsłabszych - seniorów, a także zapracowanych pracowników służby zdrowia i policję - dodaje.

Co istotne, apel o dostarczanie produktów czy opakowań skierowany jest przede wszystkim do dużych sklepów czy hurtowni. Pomoc indywidualnych osób przyda się bardziej przy dostarczaniu posiłków.

- Jeden z mieszkańców zaproponował, że kupi z prywatnych środków kilka kilogramów ryżu. Chętnie przyjmiemy taką większą ilość, ale nie chcemy, by zgłaszały się do nas osoby oferujące np. kilogram kapusty czy pół kilograma mięsa. W przyszłym tygodniu szacujemy, że będziemy przygotowywać około 300 posiłków dziennie. Ich skład będą opracowywać zawodowi dietetycy, dlatego zależy nam na większych, hurtowych ilościach danego produktu - tłumaczy Oskar Pryczyniec. - Chętnie przyjmiemy z kolei pomoc mieszkańców, którzy chcą dostarczać posiłki seniorom.

 

90153767_501218374096252_7673021737876848640_o

FB akcji  #gastropomaga

 

W tym tygodniu #gastropomaga skupia się na wsparciu seniorów mieszkających w różnych dzielnicach Gdańska. Tylko w poniedziałek, 23 marca, przygotowano dla nich 50 posiłków. Byli to mieszkańcy Oruni, Zaspy, Oliwy i Żabianki.

- To osoby, które nie są objęte żadną pomocą, a które ze względu na epidemię mają bardzo ograniczony kontakt z krewnymi czy znajomymi. Posiłki dostarczali wolontariusze, z zachowaniem środków bezpieczeństwa, m.in. w maseczkach i rękawiczkach. W przyszłym tygodniu będziemy dostarczać posiłki również dla personelu szpitali zakaźnych i policjantom, którzy poza swoimi codziennymi obowiązkami, muszą także kilka razy dziennie kontrolować osoby przebywające na kwarantannie - zaznacza Oskar Pryczyniec.

 

          Zamknięte restauracje. Zamów jedzenie na wynos lub z dowozem do domu

 

Do trójmiejskich szpitali zakaźnych posiłki od blisko dwóch tygodni dostarczają niektóre restauracje z Gdańska, Gdyni i Sopotu. W związku z tym, że takie dostawy zostały już zaplanowane do końca tego tygodnia, nie było sensu, by dodatkowo dostarczać jeszcze posiłki w ramach tej akcji. Od przyszłego tygodnia wszystkie te lokale mają połączyć siły i współpracować, by "gastrowsparcie" dotarło do jak największej liczby potrzebujących go osób.

 

Hurtownie i sklepy zainteresowane wsparciem akcji #gastropomaga powinny kontaktować się z Oskarem Pryczyńcem mailowo: pryczyniec@gmail.com lub poprzez Facebooka. Produkty można dostarczać bezpośrednio, po wcześniejszym uprzedzeniu, do baru "Deptak", który znajduje się przy ul. Subisława 24 na Żabiance. 

 

"Niewidzialna" bohaterka z Zaspy. Agnieszka Wierzbicka wspiera seniorów w czasie pandemii

 

Do udziału w akcji zgłosili się m.in. członkowie stowarzyszenia Gdańsk Tworzą Mieszkańcy.

- Wspólnie z panem Arturem, właścicielem baru Deptak, ruszamy od najbliższego poniedziałku z akcją "Posiłek dla seniora". Akcja jest skierowana do mieszkańców całego Gdańska, którzy są samotni i nie ma im kto pomóc. W związku z tym prosimy o zgłoszenia wszystkich, którzy muszą bądź powinni nie opuszczać domu, o zgłaszanie się do nas w wiadomości FB lub telefonicznie do Jacka Hołubowskiego: 503 835 353 - apelują członkowie Gdańsk Tworzą Mieszkańcy. 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy