• Start
  • Wiadomości
  • Fort Nocą - spotkanie z duchami Góry Gradowej. Niezwykła wycieczka w Hevelianum

Fort Nocą - spotkanie z duchami Góry Gradowej. Niezwykła wycieczka w Hevelianum

Wieczorna wędrówka i spotkanie z duchami z przeszłości gdańskiego fortu Góry Gradowej to propozycja dla tych, którzy cenią sobie spotkania z historią “na wyciągnięcie ręki”. Najbliższe wycieczki: 11, 12 i 13 lipca. Nocne zwiedzanie to oferta sezonowa, dostępna do końca września.
10.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas nocnej wędrówki XVIII.wieczny przewodnik (w tej roli Krzysztof Kucharski ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk) prowadzi zwiedzających przez niedostępne na co dzień zakamarki Hevelianum
Podczas nocnej wędrówki XVIII.wieczny przewodnik (w tej roli Krzysztof Kucharski ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk) prowadzi zwiedzających przez niedostępne na co dzień zakamarki Hevelianum
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wędrówka “Fort Nocą” od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta i turystów, z roku na rok Hevelianum oferuje więc coraz więcej terminów nocnego zwiedzania dla amatorów historii “na wyciągnięcie ręki”.

Dwugodzinne wieczorne wycieczki prowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk - znawcy dziejów m.in. fortu Góry Gradowej, na której usytuowane jest Hevelianum. Podczas nocnej wędrówki dzienna wersja Hevelianum z wystawami poświęconymi popularyzacji nauki odchodzi w cień - głównymi bohaterami stają się historyczne założenia dawnego fortu i ich dawni mieszkańcy - żołnierze z różnych epok.

Przewodnikiem, który wita nocnych gości w stroju XVIII.wiecznego żołnierza Garnizonu Gdańskiego, jest Krzysztof Kucharski. Jego rolą jest wprowadzenie zwiedzających w bogate dzieje fortu i przygotowanie ich na spotkanie z żołnierskimi duchami przeszłości, które przybywają z XVII, XVIII i XIX wieku. Dawni wojacy opowiedzą o tym, jak wyglądało ich życie, zademonstrują broń, z jakiej korzystali - zwiedzający zobaczą, jak ładowano karabiny skałkowe i lontowe - nie zabraknie również wystrzałów. 

- Te stulecia są najważniejsze w dziejach gdańskiej twierdzy, ale opowieści nie dotyczą tylko tych trzystu lat - zaznacza Krzysztof Kucharski. - Scenariusz naszego spaceru jest w zasadzie niezmienny od kilku lat, ale okazuje się, że ma wiernych fanów. W zeszłym tygodniu kilka osób przyszło na wędrówkę trzeci rok z rzędu, przyprowadzając ze sobą nową grupę znajomych.

Wycieczka wyrusza z Majdanu, następnie wiedzie m.in. przez galerię strzelecką Redity Napoleońskiej, “Schody Rommla”, “Podchorążówkę”, czy “Ogród Strzelecki”.

 

Nocna panorama Gdańska z Góry Gradowej - bezcenna
Nocna panorama Gdańska z Góry Gradowej - bezcenna
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Do końca września pozostało jeszcze kilkanaście wieczornych spotkań z nocnym fortem,  ale lepiej nie czekać z zaplanowaniem wycieczki zbyt długo. Bilety (w cenie 40 zł, nie ma ulgowych) rozchodzą się szybko, a udział w wydarzeniu “z marszu” graniczy z cudem.

Bilety dostępne przez internet, na stronie Hevelianum.

Deszcz nie stanowi przeszkody w realizacji programu spaceru. Uczestnicy powinni wyposażyć się w kurtki przeciwdeszczowe, parasole - niezależnie od aury - wygodne buty.

 

Przeczytaj naszą relację z jednej z nocnych wędrówek

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska