• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal ORGANy PLUS+. Podróż w czasie z unikatowym brzmieniem organów

Festiwal ORGANy PLUS+. Podróż w czasie z unikatowym brzmieniem organów

Światowej sławy artyści prezentujący muzykę na dawnych instrumentach z towarzyszeniem unikatowych organów z jedynego w Polsce Lektorium w niezmienionej od stuleci akustyce gotyckiego kościoła Św. Trójcy w Gdańsku - taki będzie Festiwal ORGANy PLUS+. Koncerty odbywać się będą od piątku, 14 czerwca, do niedzieli, 16 czerwca.
10.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tomasz Adam Nowak
Tomasz Adam Nowak jako jedyny Polak w ponad 50-letniej historii konkursu został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem w Holandii. W Gdańsku wystąpi w sobotę, 15 czerwca
mat. organizatora

 

Tegoroczny festiwal ORGANy PLUS+ już po raz piąty da gańszczanom i gdańszczankom szansę wysłuchania pięknej muzyki na żywo, rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium kościoła Św. Trójcy (Gdańsk, ul. Świętej Trójcy 4). Muzyki z XVIII, XVII i XVI wieku posłuchamy w wirtuozerskim wykonaniu w niezwykłej przestrzeni - niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce.

- Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszam, tylko z nazwy są wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości są artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia tradycji słuchania i sytuacji muzycznej, które miały miejsce w dawnym Gdańsku - mówi dyrektor Festiwalu ORGANy PLUS+, Andrzej Szadejko.

Podobnie, jak w zeszłym roku, artyści przygotowali specjalne, dedykowane temu miejscu i instrumentowi programy. Podczas trzech koncertów, które odbywać się będą codziennie od piątku, 14 czerwca, do niedzieli, 16 czerwca, w gdańskim kościele wybrzmią dźwięki z różnych zakątków Europy.

- Trzy koncerty wiosennej edycji będą swoistym triduum, które, mam nadzieję, pobudzi w nas tęsknotę do piękna ukrytego w czystych tonach piszczałek organowych i ludzkich głosów - mówi Szadejko. - Rozpoczniemy w piątek 14 czerwca, koncertem, który podobnie jak cały festiwal ma być swoistym wehikułem czasu. Tak nazwał program koncertu włoski organista Paolo Crivellaro - wybitny znawca wczesnego repertuaru organowego, profesor berlińskiej Akademii Muzycznej. Będzie nas przeprowadzał przez historię europejskiej muzyki od późnego średniowiecza do późnego baroku.

 

Schola Gregoriana Gedanensis to grupa miłośników chorału gregoriańskiego, działająca przy kościele oo. Kapucynów pw. św. Jakuba w Gdańsku
Schola Gregoriana Gedanensis to grupa miłośników chorału gregoriańskiego, działająca przy kościele oo. Kapucynów pw. św. Jakuba w Gdańsku
mat. organizatora

 

W sobotę, 15 czerwca, publiczność będzie miała wyjątkową okazję posłuchania polskiego mistrza dawnej praktyki wykonawczej - Tomasza Adama Nowaka, który na co dzień jest profesorem Akademii Muzycznej w Detmold. Artysta zaproponował program oparty na hymnie maryjnym - Magnificat.

- Głęboki tekst oraz ogromna tradycja opracowań muzycznych tego utworu stawia przed wykonawcą wysokie wymagania - komentuje Szadejko. - Tomasz Adam Nowak to jednak wytrawny improwizator, który za każdym razem wprawia słuchaczy w osłupienie i zachwyt. Artysta zaprosił do współpracy gdański zespół śpiewaczy - Schola Gregoriana Gedanensis, ze swoim szefem - Robertem Pożarskim, którego śpiew będzie wokalnym kontrapunktem w technice alternatim.

Ostatni wiosenny koncert, w niedzielę, 16 czerwca, także będzie pod wieloma względami wyjątkowy. Po raz pierwszy w ramach festiwalu wystąpią artyści z Japonii, co więcej - po raz pierwszy wystąpią w Polsce.

- Choć na arenie międzynarodowej mają ogromne dokonania, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie muzyka, która jeszcze nigdy nie rozbrzmiewała na naszym festiwalu, a być może nawet w nowożytnym Gdańsku - dodaje dyrektor.

Organista Yuichiro Schina i baryton Toro Tano wykonają utwory Heinricha Schütza - kompozytora, który wywarł ogromny wpływ na rozwój muzyki barokowej w Europie. Mówi się o nim, że to on zaszczepił zdobycze włoskich mistrzów prima practica na północ od Alp i rozpoczął modę na włoską muzykę barokową.

- W siedemnastowiecznym Gdańsku jego kompozycje rozbrzmiewały prawdopodobnie we wszystkich kościołach, a na pewno miało to miejsce w kościele Św. Trójcy. My usłyszymy ją w wykonaniu dwóch Japończyków, którzy są w swoim kraju niezmordowanymi promotorami dawnych praktyk wykonawczych w muzyce europejskiej. Obaj artyści wystąpią w Polsce po raz pierwszy, choć prezentowali swoją sztukę już niemal w całej Europie, wielu krajach azjatyckich i USA. Mamy nadzieję, że niezwykły wieczór z nieznaną muzyką, która należy do naszego kodu kulturowego, będzie godnym zwieńczeniem wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ - zaprasza Szadejko.

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 10 zł.

 

 

PROGRAM


Piątek, 14 czerwca, godz. 19.30 + Wehikuł Czasu

Gdańskie Historie
Paolo Crivellaro - organy
Andrzej Szadejko - narrator

 

Sobota, 15 czerwca, godz. 19.30 + Impro

Magnificat anima mea
Tomasz Adam Nowak - organy
Schola Gregoriana Gedanensis
Robert Pożarski - kantor

 

Niedziela, 16 czerwca, godz. 15.30 + Schütz

Piękne i nieznane
Yuichiro Shiina - organy
Taro Tanno - baryton

 

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór