Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ferie tuż tuż. Czy zapisaliście już Wasze dzieci na zajęcia, organizowane przez Miasto?

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe na Pomorzu. Między 11 a 24 lutego dzieci nie tylko odpoczną od szkolnych obowiązków, ale przede wszystkim będą mogły spędzić aktywny czas. Miasto Gdańsk na zajęcia proponowane w ferie przeznaczy w tym roku aż 915 tys. zł. Na większość z nich obowiązują zapisy. Warto się pospieszyć, jest jeszcze trochę wolnych miejsce.

Ferie tuż tuż. Czy zapisaliście już Wasze dzieci na zajęcia, organizowane przez Miasto?
A
A
data publikacji: 22 stycznia 2019 r.
Ferie na Zaruskim? Świetna propozycja!
Ferie na Zaruskim? Świetna propozycja!
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Ferie to czas odpoczynku od obowiązków i szkolnych zajęć. Warto, by pracujący rodzice zawczasu zadbali o czas wolny swych pociech. Zadbali, to znaczy umiejętnie go zorganizowali. Szkoda, by najmłodsi przez dwa tygodnie siedzieli w domu, gdy w mieście tyle się dzieje. W tym roku z oferty rozrywkowo - edukacyjnej będzie mogło skorzystać 4 tysiące 650 uczniów. Miasto Gdańsk przeznaczy na ten cel 915 tys. zł., czyli o 143 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Jak zawsze jest w czym wybierać! Swoje propozycje na ferie przygotowały szkoły, biblioteki oraz miejskie placówki kulturalne i sportowe. W myśl zasady kto pierwszy ten lepszy, nie zwlekajcie z zapisami na zajęcia do ostatniej chwili. Warto mieć wybór i zapisać dziecko tam, gdzie propozycje będą się pokrywać z zainteresowaniami najmłodszych. W niektórych placówkach zostały ostatnie wolne miejsca!

O opiekę nad najmłodszymi uczniami, prowadzoną przez 8 - 10 godzin dziennie, zadbają przede wszystkim 54 gdańskie szkoły (o dwie więcej niż rok temu). Dzięki takiej liczbie placówek w każdej dzielnicy znajdziemy coś dla naszych dzieci. Zapisy przyjmowane są bezpośrednio w placówkach biorących udział w “zimie w mieście” (pełna lista szkół i oferta w prezentacjach poniżej). Zajęcia szkolne są bezpłatne, opłaty mogą być naliczane za posiłki i bilety wstępu w razie wycieczek. W sumie aż 4650 dzieci znajdzie opiekę w szkołach podczas ferii.

Warto też zapoznać się z ofertą gdańskich instytucjach kultury i sportu. Na co dzień, często brakuje czasu, by w nich bywać. Ferie to świetny czas, by nadrobić sportowe czy kulturalne zaległości.

- W tym roku proponujemy różne warsztaty twórcze - mówi Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Mamy jeszcze sporo wolnych miejsc, także zapraszamy, by zapisywać dzieci. - Będziemy mieli zajęcia zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych. To m.in teatrzyki, gry planszowe w których w wybranych dniach będzie można przyjść i pograć także z rodzicami. Wszystkie warsztaty będą bezpłatne. To, za co będzie trzeba zapłacić, to wyjście do kina i na spektakle - 5 złotych od osoby. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez gdańską malarkę i ceramiczkę Grażynę Kunicką. Tematem przewodnim warsztatów będzie zima w wielu odsłonach. Zaplanowaliśmy zimowe plenery i warsztaty lodowych rzeźb. Mamy nadzieję, że zima będzie dla nas łaskawa i ześle nam trochę śniegu i mrozu. Jeśli nie, poradzimy sobie inaczej. Jest wiele sposobów, jak zrobić rzeźbę, która będzie udawać rzeźbę z lodu.

- Nasza zimowa akcja kosmiczna jest dla dzieci w wieku 8 - 12 lat i nawiązuje do 5. edycji karnawału latawców, która już 1 czerwca odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej - wyjaśnia Paweł Jarczewski z Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Nadal mamy miejsca i serdecznie zapraszamy, by się zapisywać. Zajęcia będą się odbywać we wszystkie dni powszednie prócz śród od 11 do 15. Dzwonić i zapisywać się, bo niebawem może być tłoczno na liście.


Zimowa Szkoła Ratownictwa to propozycja dla tych, którzy umieją pływać, chcą poprawić swoje umiejętności i nauczyć się ratować tonących
Zimowa Szkoła Ratownictwa to propozycja dla tych, którzy umieją pływać, chcą poprawić swoje umiejętności i nauczyć się ratować tonących
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Kto interesuje się historią może rozważyć ofertę Muzeum Gdańska. Placówka proponuje dwie oferty - dla grup lub pojedynczych osób.

- "M jak Muzeum" to program dla rodzin i indywidualnych zwiedzających - wyjaśnia Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska. - Każdego dnia tygodnia przygotowaliśmy coś innego. I tak mamy m.in. warsztaty plastyczne, edukację związaną z modą i urodą na przestrzeni wieków, spotkania poświęcone historii gdańskiej wojskowości od rycerza do żołnierza, opowieści o dziejach dawnej medycyny i szkolenie z pierwszej pomocy. Na te zajęcia mamy jeszcze sporo miejsc, ale jeśli chodzi o naszą drugą propozycję, zostały ostatnie miejsca. Chodzi o wydarzenie o nazwie "Muzeanauci", w ramach którego proponujemy zajęcia tematyczne, realizowane w pięciu Oddziałach Muzeum. To zajęcia dla półkolonii, kolonii, harcerzy, wszystkich grup zorganizowanych. Kogo interesuje ta propozycja, musi się pospieszyć. Niebawem kończymy zapisy na tę propozycję.


Do szkoły też można chodzić z przyjemnością! Szczególnie w ferie, gdzie nie trzeba się w niej uczyć
Do szkoły też można chodzić z przyjemnością! Szczególnie w ferie, gdzie nie trzeba się w niej uczyć
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Ofertę wszystkich instytucji, które mają propozycje dla dzieci w czasie ferii znaleźć można w poniższych prezentacjach: Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora