PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Ferie tuż tuż. Czy zapisaliście już Wasze dzieci na zajęcia, organizowane przez Miasto?
Ferie tuż tuż. Czy zapisaliście już Wasze dzieci na zajęcia, organizowane przez Miasto?
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe na Pomorzu. Między 11 a 24 lutego dzieci nie tylko odpoczną od szkolnych obowiązków, ale przede wszystkim będą mogły spędzić aktywny czas. Miasto Gdańsk na zajęcia proponowane w ferie przeznaczy w tym roku aż 915 tys. zł. Na większość z nich obowiązują zapisy. Warto się pospieszyć, jest jeszcze trochę wolnych miejsce.
Ferie na Zaruskim? Świetna propozycja!
Ferie na Zaruskim? Świetna propozycja!
Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Ferie to czas odpoczynku od obowiązków i szkolnych zajęć. Warto, by pracujący rodzice zawczasu zadbali o czas wolny swych pociech. Zadbali, to znaczy umiejętnie go zorganizowali. Szkoda, by najmłodsi przez dwa tygodnie siedzieli w domu, gdy w mieście tyle się dzieje. W tym roku z oferty rozrywkowo - edukacyjnej będzie mogło skorzystać 4 tysiące 650 uczniów. Miasto Gdańsk przeznaczy na ten cel 915 tys. zł., czyli o 143 tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Jak zawsze jest w czym wybierać! Swoje propozycje na ferie przygotowały szkoły, biblioteki oraz miejskie placówki kulturalne i sportowe. W myśl zasady kto pierwszy ten lepszy, nie zwlekajcie z zapisami na zajęcia do ostatniej chwili. Warto mieć wybór i zapisać dziecko tam, gdzie propozycje będą się pokrywać z zainteresowaniami najmłodszych. W niektórych placówkach zostały ostatnie wolne miejsca!

O opiekę nad najmłodszymi uczniami, prowadzoną przez 8 - 10 godzin dziennie, zadbają przede wszystkim 54 gdańskie szkoły (o dwie więcej niż rok temu). Dzięki takiej liczbie placówek w każdej dzielnicy znajdziemy coś dla naszych dzieci. Zapisy przyjmowane są bezpośrednio w placówkach biorących udział w “zimie w mieście” (pełna lista szkół i oferta w prezentacjach poniżej). Zajęcia szkolne są bezpłatne, opłaty mogą być naliczane za posiłki i bilety wstępu w razie wycieczek. W sumie aż 4650 dzieci znajdzie opiekę w szkołach podczas ferii.

Warto też zapoznać się z ofertą gdańskich instytucjach kultury i sportu. Na co dzień, często brakuje czasu, by w nich bywać. Ferie to świetny czas, by nadrobić sportowe czy kulturalne zaległości.

- W tym roku proponujemy różne warsztaty twórcze - mówi Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Mamy jeszcze sporo wolnych miejsc, także zapraszamy, by zapisywać dzieci. - Będziemy mieli zajęcia zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych. To m.in teatrzyki, gry planszowe w których w wybranych dniach będzie można przyjść i pograć także z rodzicami. Wszystkie warsztaty będą bezpłatne. To, za co będzie trzeba zapłacić, to wyjście do kina i na spektakle - 5 złotych od osoby. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez gdańską malarkę i ceramiczkę Grażynę Kunicką. Tematem przewodnim warsztatów będzie zima w wielu odsłonach. Zaplanowaliśmy zimowe plenery i warsztaty lodowych rzeźb. Mamy nadzieję, że zima będzie dla nas łaskawa i ześle nam trochę śniegu i mrozu. Jeśli nie, poradzimy sobie inaczej. Jest wiele sposobów, jak zrobić rzeźbę, która będzie udawać rzeźbę z lodu.

- Nasza zimowa akcja kosmiczna jest dla dzieci w wieku 8 - 12 lat i nawiązuje do 5. edycji karnawału latawców, która już 1 czerwca odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej - wyjaśnia Paweł Jarczewski z Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Nadal mamy miejsca i serdecznie zapraszamy, by się zapisywać. Zajęcia będą się odbywać we wszystkie dni powszednie prócz śród od 11 do 15. Dzwonić i zapisywać się, bo niebawem może być tłoczno na liście.


Zimowa Szkoła Ratownictwa to propozycja dla tych, którzy umieją pływać, chcą poprawić swoje umiejętności i nauczyć się ratować tonących
Zimowa Szkoła Ratownictwa to propozycja dla tych, którzy umieją pływać, chcą poprawić swoje umiejętności i nauczyć się ratować tonących
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Kto interesuje się historią może rozważyć ofertę Muzeum Gdańska. Placówka proponuje dwie oferty - dla grup lub pojedynczych osób.

- "M jak Muzeum" to program dla rodzin i indywidualnych zwiedzających - wyjaśnia Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska. - Każdego dnia tygodnia przygotowaliśmy coś innego. I tak mamy m.in. warsztaty plastyczne, edukację związaną z modą i urodą na przestrzeni wieków, spotkania poświęcone historii gdańskiej wojskowości od rycerza do żołnierza, opowieści o dziejach dawnej medycyny i szkolenie z pierwszej pomocy. Na te zajęcia mamy jeszcze sporo miejsc, ale jeśli chodzi o naszą drugą propozycję, zostały ostatnie miejsca. Chodzi o wydarzenie o nazwie "Muzeanauci", w ramach którego proponujemy zajęcia tematyczne, realizowane w pięciu Oddziałach Muzeum. To zajęcia dla półkolonii, kolonii, harcerzy, wszystkich grup zorganizowanych. Kogo interesuje ta propozycja, musi się pospieszyć. Niebawem kończymy zapisy na tę propozycję.


Do szkoły też można chodzić z przyjemnością! Szczególnie w ferie, gdzie nie trzeba się w niej uczyć
Do szkoły też można chodzić z przyjemnością! Szczególnie w ferie, gdzie nie trzeba się w niej uczyć
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Ofertę wszystkich instytucji, które mają propozycje dla dzieci w czasie ferii znaleźć można w poniższych prezentacjach: Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze