• Start
  • Wiadomości
  • Epidemie grypy i inne... pomorskie ciekawostki w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej

Epidemie grypy i inne... pomorskie ciekawostki w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej

Wirus Covid-19 nie jest jedynym, jaki po II wojnie światowej trafił do Polski z Dalekiego Wschodu. Wcześniej na naszych ziemiach panowały epidemie grypy azjatyckiej i Hongkong. Pamięć o tych wydarzeniach przechowuje Bałtycka Biblioteka Cyfrowa - w jej zbiorach znajdziemy archiwalne artykuły prasowe z regionalnych czasopism i inne interesujące materiały, nie tylko te dotyczące najsłynniejszych epidemii.
13.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koronawirus nie jest odmianą grypy - jest znacznie groźniejszy - ale zjawisko epidemii jest nam już w Polsce dobrze znane
Koronawirus nie jest odmianą grypy - jest znacznie groźniejszy - ale zjawisko epidemii jest nam już w Polsce dobrze znane. Wystarczy zajrzeć do materiałów archiwalnych. KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY POWIĘKSZYĆ
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Koronawirus. 8 czerwca 599 zakażeń - najwięcej od początku epidemii, 37. zgon na Pomorzu. AKTUALIZACJA

 

Jak przypomina Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, pierwsza po wojnie epidemia grypy pojawiła się w naszym kraju w latach 50. XX wieku. We wrześniu 1957 roku Wybrzeże szykowało się na możliwość masowych zarażeń.

- W ostatnim tygodniu w Gdańsku zanotowaliśmy 1 wypadek, w poprzednim tygodniu - 5 wypadków, zaś w całym województwie 44 wypadki - wylicza chorych na grypę azjatycką ówczesny dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku w artykule, który ukazał się w „Dzienniku Bałtyckim”.

Kolejna duża fala zarażeń w Polsce przypadła dekadę później - na koniec lat 60. i początek 70. Zarówno o tych, jak i o wspomnianych wcześniejszych przypadkach zachorowań, i o prędkości rozprzestrzeniania się grypy informowała prasa, radio i telewizja.

Temat wirusa panoszącego się na masową skalę był dla mediów nie tylko tanią sensacją, ale i okazją do wycieczek historycznych - w artykule, który znalazł się w wydaniu „Dziennika Bałtyckiego” z 16 grudnia 1969 roku, autor ówczesną sytuację epidemiologiczną w Europie porównuje do słynnej „hiszpanki”. Analizowano statystyki, porównywano właściwości wirusów i stawiano hipotezy na temat czynników mających wpływ na wybuch epidemii.

 

Wirus grypy, moda na lato i młode okapi. Tym żyli Polacy w pierwszej połowie lipca 1957 roku. KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY POWIĘKSZYĆ
Wirus grypy, moda na lato i młode okapi. Tym żyli Polacy w pierwszej połowie lipca 1957 roku. KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY POWIĘKSZYĆ
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Artykuły oraz inne materiały z tego okresu znajdziemy przeglądając zbiory Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie trafiają między innymi skany gazet i czasopism regionalnych. Przypominają, że problemy, z jakimi borykali się wówczas Polacy - nawet te epidemiologiczne, były podobne do dzisiejszych.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem epidemii Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która współprowadzi Bałtycką Bibliotekę Cyfrową, przygotowała linki do najciekawszych tekstów prasowych dotyczących grypy. Wystarczy kliknąć na dane hiperłącze i otworzyć czasopismo, a stronę z artykułem na ten temat znajdziemy wywołując klawiszami Ctrl+F wyszukiwarkę. Kiedy wpiszemy w nią na przykład słowo „grypa” (a najlepiej jego trzy pierwsze litery) albo „wirus”, oraz naciśniemy Enter i znajdujące się obok strzałki, pojawić się powinien poszukiwany materiał.

 

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa (www.bibliotekacyfrowa.eu) to regionalny zbiór zasobów z województwa pomorskiego. Prowadzona jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jej zadaniem jest zabezpieczanie i udostępnianie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Znajdziemy tu zatem wszelkie materiały dotyczące Pomorza, głównie Gdańskiego i Środkowego, takie jak: cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego. Aby nie pogubić się w mnogości oferowanych zbiorów, Dział Regionalny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rozpoczyna cykl „Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych”. W ramach inicjatywy raz w miesiącu polecane są najciekawsze zdaniem bibliotekarzy artykuły i teksty z przepastnego archiwum Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej.

 

Narodziny pięcioraczków w Gdańsku w 1971 r. i wiele innych. Poznaj ciekawostki z BBC

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór