PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Narodziny pięcioraczków w Gdańsku w 1971 r. i wiele innych. Poznaj ciekawostki z BBC

Narodziny pięcioraczków w Gdańsku w 1971 r. i wiele innych. Poznaj ciekawostki z BBC
Narodziny gdańskich pięcioraczków w latach 70. odbiły się szerokim echem w Polsce i na świecie. Jak to wydarzenie komentowały media, a także co innego działo się w naszym mieście w tamtym czasie, możemy sprawdzić dzięki zbiorom z Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, prowadzonej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.
Gdańskie pięcioraczki były takim fenomenem, że rozpisywały się o nich gazety. Tu wydanie „Dziennika Bałtyckiego” z 1971 roku
Gdańskie pięcioraczki były takim fenomenem, że rozpisywały się o nich gazety. Tu wydanie „Dziennika Bałtyckiego” z 1971 roku. KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY POWIĘKSZYĆ
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Odmrażanie bibliotek - tłumy na otwarciu i 1000 nowych książek w Manhattanie

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa to regionalny zbiór zasobów z województwa pomorskiego. Prowadzona jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jej zadaniem jest zabezpieczanie i udostępnianie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Znajdziemy tu zatem wszelkie materiały dotyczące Pomorza, głównie Gdańskiego i Środkowego, takie jak: cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego. Aby nie pogubić się w mnogości oferowanych zbiorów, Dział Regionalny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku rozpoczyna cykl „Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych”. W ramach inicjatywy raz w miesiącu polecane będą najciekawsze zdaniem bibliotekarzy artykuły i teksty z przepastnego archiwum Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej.

 

A tu gratulacje dla Edwarda Gierka z ziemi gdańskiej...
A tu gratulacje dla Edwarda Gierka z ziemi gdańskiej... KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY POWIĘKSZYĆ
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Na początek biblioteka przypomina między innymi nietypowe narodziny - 12 maja 1971 roku w jednym z gdańskich szpitali na świat przyszły pięcioraczki. Na punkcie tego niecodziennego wydarzenia nie tylko Polska, ale i świat oszalały, a w mediach - głównie prasowych (o internecie można było wtedy pomarzyć) - pojawiło wiele newsów.

Na Pomorzu Gdańskim informacje z „pierwszej ręki” przekazywała wówczas czołowa w regionie gazeta - „Dziennik Bałtycki”. Z niej dowiedzieć się można było, jak te wyjątkowe dzieci się rozwijały i kto im przyszedł z pomocą - w prezencie od darczyńców otrzymały między innymi członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej i dom. Także w kolejnych latach media co jakiś czas donosiły o życiu rodzinnym maluchów, które w przyszłym roku będą obchodziły 50. urodziny.

 

I kolejna wzmianka o gdańskich pięcioraczkach
I kolejna wzmianka o gdańskich pięcioraczkach. KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY POWIĘKSZYĆ
źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

- Zachęcamy do lektury licznych artykułów na ten temat, które przeczytać można w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. Podajemy linki tylko do niektórych z nich - jest ich więcej. By przejrzeć wszystkie, wystarczy w wyszukiwarce BBC wpisać słowa-klucze: „pięcioraczki” „Gdańsk” „1971”. Po otwarciu danego numeru „Dziennika Bałtyckiego” stronę z artykułem znajdziemy wywołując klawiszami Ctrl+F drugą wyszukiwarkę. Kiedy wpiszemy w nią słowo „pięcioraczki” oraz naciśniemy Enter i znajdujące się obok strzałki, pojawić się powinien poszukiwany tekst - opisuje na swojej stronie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznej w Gdańsku.

 

ZOBACZ: Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 1)

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze